Zapowiedzi/premiery wydawnicze: maj 2019 – cz.2

Jak co miesiąc prezentuję Wam wybrane tytuły książek, zbliżające się premiery, które z chęcią widziałabym na swoich półkach, albo te, które po prostu w jakiś sposób zwróciły na siebie moją uwagę… Ze względu jednak na to, iż w maju trochę tego jest, postanowiłam podzielić wpis na dwie części. Dziś druga z nich. No to lecimy?

„Złodziej pioruna. Wersja ilustrowana” – Percy Jackson, wyd. Galeria Książki

Wersja ilustrowana pierwszego tomu serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy.

Co by było, gdyby olimpijscy bogowie żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali się w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogliby wyrosnąć wielcy herosi – jak Tezeusz, Jazon czy Herakles? Jak to jest – być takim dzieckiem? To właśnie przydarzyło się dwunastoletniemu Percy’emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyruszył w niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną „broń masowego rażenia” – należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy wcześniej nie spotkał, oraz przepowiedni, która ostrzegła go przed…

„Oko pustyni” – Richard Schwartz, wyd. Initium

W poszukiwaniu sojuszników w walce z niszczycielskim Thalakiem wojownik Havald, pół-elfka Leandra, mroczna elfka Zokora i pozostali członkowie drużyny trafiają do pustynnego Besarajnu. Są zmuszeni zostać tu dłużej, by uwolnić Leandrę z rąk handlarzy niewolników. Wpadają przy tym w wir walki o tron, która wstrząsa Gasalabadem, stolicą monarchii. Niebagatelną rolę odegra w niej magiczny artefakt − Oko Gasalabadu, a Havaldowi i jego towarzyszom przyjdzie się zmierzyć z politycznymi intrygami, knowaniami zamachowców, mroczną magią nekromantów i… ze sługą Arminem, któremu nie zamykają się usta.

Trzeci tom rewelacyjnej serii fantasy Tajemnica Askiru to skwar i egzotyka obcego emiratu, magia, przygoda i niezapomniani, wyraziści bohaterowie w najlepszym wydaniu.

Do tej pory w serii: „Pierwszy Róg” , „Drugi Legion”

„The Division. Skoro świt” – Alex Irvine, wyd. Insignis

Oficjalna powieść gry The Division 2

W Nowym Jorku w Czarny Piątek wybuchła niszczycielska pandemia, która doszczętnie zrujnowała Stany Zjednoczone.

Kilka miesięcy później cywilizacja zaczyna się odradzać. Nadchodzi wiosna. Ludzi przepełnia nadzieja; łączą się w grupy, tworzą osady i próbują ułożyć sobie życie. Ponieważ rząd nie istnieje, a cała nowoczesna infrastruktura jest zniszczona, tylko Division – niezależna jednostka tajnych agentów, którzy pojawiają się dopiero wówczas, gdy zawiedzie wszystko inne – chroni ludzi przed żądnymi krwi drapieżnikami, śmieciarzami, zamierzającymi ich ze wszystkiego ograbić, i wszystkimi innymi, którzy tylko czekają, by wykorzystać naiwnych i słabszych.

Aurelio Diaz to agent Division i człowiek honoru. Ściga jednego ze swoich kolegów, który w niewyjaśnionych okolicznościach porzucił służbę, przyczyniając się do śmierci wielu cywilów.

Trop prowadzi do April Kelleher, odważnej kobiety, która wydostała się z Nowego Jorku, by dotrzeć na niespokojny Środkowy Zachód. April ma nadzieję, że znajdzie tam wyjaśnienie zagadki morderstwa swojego męża i dowie się, czy rzeczywiście istnieje panaceum na śmiertelną zarazę.

Agent Diaz i April wspólnie odkrywają, że stabilna przyszłość odradzającego się kraju jest poważnie zagrożona. Muszą podjąć zdecydowane koki, by powstrzymać nowego wirusa oraz uchronić cywilizację przed ostatecznym upadkiem.

„Przebudzenie zmarłego czasu” – Stefan Darda, wyd. Muza

Znany przemyski fryzjer, Olgierd Lang, popełnia samobójstwo w dniu, w którym jego niesłusznie skazany na długoletnią odsiadkę siostrzeniec opuszcza zakład karny. Jakub Domaradzki nie może uwierzyć, że jego wuj dobrowolnie targnął się na własne życie, a tajemniczy list pożegnalny pozostawiony przez Langa zdaje się mnożyć znaki zapytania. Tropy prowadzą do najcenniejszego zabytku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Czy tysiącletnia bizantyńska gemma określana mianem amuletu magicznego skrywa nieznane dotąd tajemnice? Czy w połączeniu ze swoją zaginioną bliźniaczką jest w stanie ożywić zmarły czas? Świadom niebezpieczeństwa, jakie zaczyna mu grozić, Domaradzki postanawia znaleźć odpowiedzi na te pytania. Pewien chłopiec, który kilka lat wcześniej uległ koszmarnemu wypadkowi, bardzo potrzebuje pomocy, a gemma zmarłego czasu może być dla niego jedyną deską ratunku…

Inne powieści autora: „Dom na Wyrębach” , „Słoneczna Dolina” , „Starzyzna” , „Bisy” , „Bisy II”

„Cress” – Marissa Meyer, wyd. Papierowy Księżyc

Saga Księżycowa to hit, który zachwycił czytelników na całym świecie. Ta baśniowo-futurystyczna adaptacja opowieści o Kopciuszku zachwyca, wprawia w osłupienie, porusza i oczarowuje, a imponująca wizja świata odmalowana piórem Marissy Meyer na zawsze zapisze się w historii literatury.

Marissa Meyer mistrzowsko wplata w kontynuacje przygody opowieść Roszpunki i Kapitana Hana Solo. Rolę więzienia – wieży przejmuje tu satelita, pustelnia zmieni się w Saharę, a wybawiciel (zgodnie z baśniowym scenariuszem) traci swój wzrok.

W trzeciej części z bestsellerowej serii Sagi Księżycowej, Cinder, Scarlet, Wilk i Kapitan Thorne łączą swoje siły, aby obalić rządy okrutnej królowej Levany, chcą uratować świat i obsadzić na tronie Luny jego prawowitą księżniczkę.
Ich nadzieją staje się Cress, lunarska skorupa, zamknięta od siedmiu lat w satelicie, niczym Roszpunka w swojej wieży. Czas w odosobnieniu sprawił, że Cress jest świetnym hakerem. Niestety, została zmuszona do pracy dla Królowej Levany, i właśnie otrzymała rozkaz wyśledzenia Cinder i jej przystojnego wspólnika. Roszpunka z przyszłości nie czeka na ratunek, lecz sama go znajduje. Na bieżąco śledzi bowiem losy poszukiwanych uciekinierów: Cinder, Scarlet oraz Kapitana Thorne’a. Kiedy już udaje się jej nawiązać kontakt i poprosić o pomoc w ucieczce, wszystko idzie zupełnie nie tak jak powinno. Upadek z gwiazd na Ziemię nie mógł być bardziej bolesny jak i dosłowny.

Bez wątpienia szykuje się w świecie bohaterów wojna między Ziemią a Księżycem. Jaką rolę w tym wszystkim odegra Cress?

Do tej pory w serii: „Cinder” , „Scarlet”

„Dobry omen” – Terry Pratchett, Neil Gaiman, wyd. Prószyński i S-ka

Koniec świata jest już blisko!

W serialu na podstawie niebiańsko udanej i piekielnie zabawnej powieści Pratchetta i Gaimana wystąpią David Tennant, Michael Sheen, Jon Hamm, Frances McDormand i Benedict Cumerbatch! Premiera 31 maja 2019 roku w Amazon Prime.

Koniec świata jest już blisko! Nadciągają jeźdźcy Apokalipsy, a Antychryst ma zesłać na Ziemię Armagedon. Tymczasem aniołowi Azirafalowi (Michael Sheen) i demonowi Crowleyowi (David Tennant), dwóm przyjaciołom, którzy od tysięcy lat żyją wśród ludzi, perspektywa końca świata zupełnie nie odpowiada. Ruszają więc z misją uśmiercenia Antychrysta, żeby zapobiec katastrofie i uratować świat przed zagładą. Problem w tym, że Antychryst ma ledwie jedenaście lat i jest bardzo miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być naprawdę dumni…

W sześcioodcinkowym serialu głosem Niebios i Piekieł przemówi hollywoodzka śmietanka – w roli Boga wystąpi Frances McDormand, a Benedict Cumerbatch zagra Szatana. Jon Hamm pojawi się w roli Archanioła Gabriela. W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Anna Maxwell Martin, Josie Lawrence, Jack Whitehall, Adria Arjona, Michael McKean, Miranda Richardson i Nick Offerman.

Inne powieści Neila Gaimana: „Księga Cmentarna” , „Gwiezdny pył” , „Nigdziebądź” , „Koralina” , „Dzień z życia Czu”

Inne powieści Terry’ego Pratchetta: „Kolor magii”

„Szczęki” – Peter Benchley, wyd. Replika

Światowy bestseller, który za pośrednictwem ekranizacji w reżyserii Stevena Spielberga na stałe zagościł w kulturze popularnej.
Martin Brody, szef policji w nadmorskiej miejscowości Amity, będzie musiał zmierzyć się z największym kryzysem w swojej karierze. W przybrzeżnych wodach pojawił się rekin – nieobliczalny władca podwodnego świata. Coraz więcej ofiar kończy tragicznie w szczękach bestii. Brody staje przed nie lada dylematem: zamknąć plaże, doprowadzając tym do ruiny mieszkańców Amity, którzy utrzymują się wyłącznie z sezonu turystycznego, czy ugiąć się pod naciskiem burmistrza, który z tajemniczych pobudek upiera się przy próbach wyciszenia całej sprawy? Brody wraz z ichtiologiem Mattem Hooperem i awanturniczym łowcą rekinów Quintem wyrusza w morze, by zapolować na żarłacza białego. Lecz po pierwszej konfrontacji z bestią na pełnym morzu okazuje się, że rekin jest jeszcze większy i żarłoczniejszy, niż przypuszczali.

„Samarytanin” – Dete Meserve, wyd. Świat Książki

Dziennikarka telewizyjna Kate Bradley rozwiązuje zagadkę tajemniczego dobroczyńcy, który podrzuca ludziom pod drzwi ogromne kwoty pieniędzy. Nikt nie wie, skąd pochodzą, ani dlaczego ktoś się ich pozbywa w ten szczytny sposób. Ta piękna, zabawna powieść niespodziewanie zmienia się w zapis trudnego dochodzenia, gdy Kate zaczyna zadawać rozmówcom niewygodne pytania. Nie ma jednak pomysłu, jak odnaleźć dobroczyńcę, który nie chce dać się poznać. Komu może zależeć na unikaniu rozgłosu?

Wśród licznych hochsztaplerów, fałszywych tropów, a nawet wbrew słabości do jednego z „podejrzanych”, Kate kwestionuje motywy wszystkich potencjalnych samarytan. Nie ufa obcym, nie ufa rodzinie i przestaje ufać samej sobie. Uważa, że zbytnia ufność może wywieść ją na manowce. Tymczasem miłosierny samarytanin przeobraża jej świat. Kate nie tylko znajdzie wyjątkową historię do opowiedzenia, ona ją też przeżyje.

Powieść Samarytanin to pierwszy tytuł w serii Tajemnica Kate Bradley.

„Ćma” – Jakub Bielawski, wyd. Vesper

Dolnośląska prowincja w pierwszych latach XXI wieku. Poniemieckie miasteczka więdną w posępnym cieniu Gór Sowich. Tutaj ludzie umierają na życie. Może to coś w wodzie, albo w powietrzu? Dawnych mieszkańców tych okolic wyrwano z korzeniami, a trzecie pokolenie polskich przesiedleńców wciąż niepewnie bada niegościnny grunt. Bardziej przypominają w tym chwasty niż ludzi. Najmłodsze z latorośli muszą się jednak zmierzyć z trudną i straszną historią regionu. W miejscu, gdzie ludzie odwracają wzrok od zachodzącego słońca, przyjdzie im spojrzeć w puste oczy ciemności. Jakie sny będą śnić, kiedy miast kołysanki usłyszą tylko cichy szelest łuskowatych skrzydeł tysięcy ciem?

„Czarownice. Salem, 1692” – Stacy Schiff, wyd. Marginesy

W epoce religijnej gorączki i niewidzialnych wrogów ta fascynująca historia staje się ważniejsza niż kiedykolwiek.

Panika wybuchła podczas wyjątkowo ostrej zimy. Siostrzenica pastora zaczęła wić się i wyć. W centrum kryzysu znalazły się nastolatki, głośne i dosadne. Histeria szybko się rozprzestrzeniła. Sąsiedzi oskarżali sąsiadów, mężowie żony, rodzice i dzieci oskarżali siebie nawzajem. Wszystko trwało niespełna rok – przez ten czas powieszono dziewiętnaście osób, jedną osobę ukamienowano.

Procesy w Salem to jeden z niewielu momentów amerykańskiej historii, w którym kobiety odegrały najważniejszą rolę. I jeden z mroczniejszych.

Stacy Schiff rzuca na tę pozornie znaną historię nowe światło. Przedstawia trudy nastoletniego życia w purytańskiej społeczności. Wyjaśnia zasady surowej wiary, położenie kolonistów, którzy znaleźli się na granicy „odludnej, kamienistej, jałowej, krzaczastej i porośniętej puszczami dziczy”. Wydobywa lęki pierwszych Amerykanów, by rewelacyjnie zestawić je z dzisiejszymi niepokojami.

„Pacjent” – Sebastian Fitzek, wyd. Amber

Żeby zdobyć prawdę,
trzeba stracić rozum.

Sześcioletni Maks zniknął rok temu.
Co się z nim stało, wie tylko sprawca.
Ale teraz siedzi pod strażą na oddziale zamkniętym psychiatrii i milczy.
Zrozpaczony ojciec Maksa decyduje się na desperacki krok:
SAM ZOSTAJE PACJENTEM.

Zaginione dziecko – zdesperowany ojciec – piekielna podróż do wnętrza zakładu psychiatrycznego.

Przyznał się już do dwóch przerażających morderstw na dzieciach i doprowadził berlińską policję do zwłok okrutnie zadręczonych ofiar. Ale teraz pacjent Guido T. za radą swojej obrończyni zachowuje milczenie. Policja ma pewność, że to on uprowadził także sześcioletniego Maksa, który zaginął bez śladu rok temu. Prowadzący dochodzenie nie mają jednak dowodów, tylko poszlaki. A bez zeznań więźnia rodzice Maksa nigdy nie uzyskają pewności i nigdy nie będą mogli pożegnać się ze swoim synem.

Rok po zaginięciu Maksa komisarz Skania, brat matki dziecka, ulega natarczywym prośbom zrozpaczonego ojca: Przemyci go do więziennego szpitala psychiatrycznego, na którego oddziale o maksymalnym rygorze przebywa Guido T. Jako fałszywego pacjenta, wyposażonego w sfingowaną historię choroby. Aby znalazł się najbliżej mordercy dzieci, jak to tylko możliwe, i zdołał go zmusić do przyznania się.

Bo nic nie jest gorsze od niepewności.
Tak myślał dotąd.
Zanim jako pacjent nie poznał okrutnej prawdy…

Inne powieści autora: „Ostatnie dziecko” , „Odprysk” , „Pasażer 23”

I jak? Widzicie coś dla siebie? Na jakie tytuły poza w/w będziecie polować? ?

0Shares