„Królewicz Pinezka i królewna Łezka – Agnieszka Urbańska

Niedawno na półkach biblioteczki mojej córki zagościła nowa książeczka z serii Duże Litery wydana niedawno przez wydawnictwo Skrzat. Mowa o „Królewiczu Pinezce i królewnie Łezce” Agnieszki Urbańskiej, autorki, której książki bardzo lubimy i do których często wracamy („Rycerz na karuzeli”, „Księżniczka z innej bajki”, „Czarownica w wielkim mieście”, „Nie taki smok straszny”, „Opowieści z Kapciuchowa”).

Głównymi bohaterami są tytułowy królewicz oraz królewna. Dlaczego Pinezka i Łezka? Już spieszę z wyjaśnieniami. Królewicz Tomasz Złotko, zamieszkały w Złociszowie Wielkim, mimo że kochany przez rodziców, nie jest zbytnio lubiany przez poddanych. A wszystko przez jego niewyparzony język. Chłopakowi wiecznie coś nie pasuje i wszystko krytykuje. Stał się niesamowicie czepialski i dlatego zaczęto nazywać go Pinezką. Z kolei w sąsiednim państwie – Czułowicach Ogromnych, król i królowa mają wielkie zmartwienie. Ich najstarsza córka Zofia zamiast śmiać się i cieszyć z życia jak jej młodsze siostry, całymi dniami wzdycha, recytuje smutne wiersze i ogląda łzawe seriale. Po jej policzkach stale płyną łzy. Nic więc dziwnego, że zaczęto określać ją mianem Łezki. Czy istnieje ratunek dla tych dwojga? Czy królewicz może stać się miły i uprzejmy, a królewna bardziej radosna?

Razem z córką bardzo lubimy książeczki z serii Duże Litery z uwagi na to, że zostały one dopasowane do dzieci próbujących własnych sił w samodzielnym czytaniu. Dla mojej córki, która jest obecnie w drugiej klasie szkoły podstawowej, lektura tych książek jest doskonałym ćwiczeniem. Długość samej historii również została odpowiednio dostosowana do dziecka w tym wieku, co stanowi na jej plus. Jej dopełnieniem zaś są naprawdę ładne, przyciągające uwagę ilustracje autorstwa Agnieszki Filipowskiej, której prace spotkać można również w książeczkach z serii o przygodach hipopotamka Maksa autorstwa Katarzyny Zychli  (np „Maks i niezwykłości”), czy też we wspomnianej prędzej „Księżniczce z innej bajki”.

Królewicz Pinezka i królewna Łezka (2) Królewicz Pinezka i królewna Łezka (3)
Królewicz Pinezka i królewna Łezka (4) Królewicz Pinezka i królewna Łezka (5)

Jeśli zatem szukacie dla swojego dziecka ładnie wydanej książki, dostosowanej do jego wieku, która nie tylko opowiada ciekawą historię, ale też niesie ze sobą ważne przesłanie (o czym nie mogłam wspomnieć wyżej bez zdradzania treści książki), powinniście rozejrzeć się za „Królewiczem Pinezką i królewną Łezką” Agnieszki Urbańskiej. My z córką jesteśmy bardzo z niej zadowolone i coś czuję, że wy również będziecie.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2016
Seria: Duże Litery
Oprawa: miękka
Ilustracje: Agnieszka Filipowska
Liczbas stron: 86
ISBN: 978-83-7915-352-7
Grupa wiekowa: 5-8

Skrzat2

1Shares