Zapowiedź: „Chata na krańcu świata” Paul Tremblay

Paul Trembaly to postać, która w światku literackiej grozy robi coraz większą karierę. W Polsce znany jest przede wszystkim ze świetnie przyjętej „Głowy pełnej duchów”, za którą zdobył swoją pierwszą statuetkę Bram Stoker Award – najbardziej prestiżowej nagrody jeśli chodzi o literaturę grozy. Sukces ten powtórzył w roku ubiegłym – właśnie „Chatą na krańcu świata”. Powieść świeża, nietuzinkowa, gęsta i klaustrofobiczna, oburzy jednych, zachwyci drugich, ale mało kogo pozostawi obojętnym.

Powieść nagrodzona Bram Stoker Award za najlepszą powieść 2018 roku oraz Locus Award 2019 za najlepszy horror.

Siedmioletnia Wen i jej rodzice, Eric i Andrew, spędzają wakacje w samotnej chatce nad jeziorem niedaleko granicy kanadyjskiej, z dala od miejskiego zgiełku, odcięci od natrętnego Internetu i telefonów komórkowych. Od najbliższych sąsiadów dzieli ich kilka kilometrów piaszczystej drogi używanej dawniej przez drwali.

Pewnego popołudnia zajęta zabawą w ogrodzie Wen spostrzega nieznajomego mężczyznę. Leonard – tak ma bowiem na imię – szybko przekonuje do siebie Wen, angażując się w jej zabawy. Zaniepokojenie dziewczynki wzbudzają jednak wypowiedziane przez niego słowa, który przepraszając, oznajmia: „Nie ponosisz winy za nic, co się wydarzy. Nie zrobiłaś nic złego, ale wasza trójka będzie musiała podjąć trudne decyzje. Obawiam się, że będą to decyzje straszliwe. Z całego pękniętego serca pragnę, żebyś nie musiała ich podejmować”. Jednocześnie Wen dostrzega kolejnych nieznajomych zbliżających się do chaty. Wystraszona rzuca się do ucieczki. Chce ostrzec rodziców przed grupą obcych, kiedy słyszy za sobą wołanie Leonarda: „Twoi tatusiowie nie zechcą nas wpuścić, Wen. Ale muszą to zrobić. Powiedz im, że muszą. Nie przyszliśmy, żeby cię skrzywdzić. Musisz nam pomóc ocalić świat. Proszę”.

Tak rozpoczyna się trzymająca w napięciu, porywająca opowieść o apokalipsie, poświęceniu i przetrwaniu; historia, w której los kochającej się rodziny spleciony zostaje z losem całej ludzkości.

„Wspaniała, prowokująca do myślenia, pełna grozy opowieść”. – Stephen King

„Autorzy dobrych horrorów przyglądają się otaczającemu nas światu, czerpią z niego inspirację i zastanawiają się, co może potoczyć się niepomyślnie. Tremblay napisał powieść, która nie tylko rozwija się jak koszmar, ale posępnie odzwierciedla czasy, w jakich przyszło nam żyć”. – Andrew Liptak, „Verge”

„Chata na krańcu świata Paula Tremblaya to klaustrofobiczna, krwawa opowieść o wierze i paranoi. Znaki, cuda i topory domowej roboty… rety!”. – Stewart O’Nan, autor The Speed Queen i A Prayer For The Dying

Autor: Paul Tremblay
Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Okładka i ilustracje: Maciej Kamuda
Wydawnictwo Vesper
Format: 140×205 mm
Liczba stron: 308
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7731-345-9
EAN: 9788377313459
Cena detal.: 44,90 zł

Premiera: 15 kwiecień 2020
Wydawnictwo Versper

0Shares