Recenzja: „Seria Niefortunnych Zdarzeń. Wredna wioska” – Lemony Snicket

„Niedola, żałość i zdrada zawarte na kartach tej powieści są tak straszliwe, że dla własnego dobra nie powinieneś czytać więcej, niż już przeczytałeś.”

Dzieci po raz kolejny straciły dach nad głową i trafić miały właśnie pod opiekę następnego opiekuna mającego zapewnić im bezpieczeństwo i uchronić je przed okrutnym oraz przebiegłym Hrabią Olafem nieustannie czyhającym na ich majątek pozostawiony im w spadku przez tragicznie zmarłych rodziców. Nie spodziewały się jednak tego, iż tym razem zadania tego podejmie się cała wioska biorąca udział w specjalnym projekcie realizującym myśl, iż „Do wychowania dziecka potrzeba całej wioski”.

Rodzeństwo Baudelaire szybko przekonuje się, iż po raz kolejny trafiło z deszczu pod rynnę. Nie dość, że sama wioska, zamieszkana przez całe mnóstwo kraczących, gubiących pióra i żyjących swoim rytmem kruków, prezentuje się mało przyjemnie, to na dodatek rządzona jest przez Radę Starszych wymyślającą i karzącą przestrzegać niezliczoną ilość nakazów i zakazów skutecznie kontrolujących dosłownie każdy aspekt życia obywateli wioski.

A kiedy dochodzi do morderstwa i do akcji wkracza Detektyw Dupin, wszystko komplikuje się jeszcze bardziej…

Wioletka ma lat czternaście i zafascynowana jest inżynierią – tym, w jaki sposób funkcjonują i jak zbudowane są przedmioty z otaczającego ją świata. Młodszy od niej Klaus, jedyny chłopiec wśród rodzeństwa, to prawdziwy mol książkowy, który jest zdania, że odpowiedzi na wszystkie pytania zawsze odnaleźć można w książkach. Najmłodsze zaś Słoneczko z zapamiętaniem gryzie wszystko dookoła i choć jest jeszcze maleńkie, dzielnie staje w obronie swoich najbliższych. Cała trójka się kocha, wzajemnie wspiera a także czuje odpowiedzialność za pozostałych członków rodzeństwa.

Wśród nowych postaci w tej części wyraźnie wyróżniają się Hektor, Oficer Lucjana oraz w/w Detektyw Dupin. I o ile pierwszy z tych bohaterów jest w miarę pozytywną postacią [gdyż i on, niestety, ma swoje wady], o tyle dwoje pozostałych da się we znaki rodzeństwu Baudelaire.

Podczas lektury książki młodsi czytelnicy dowiedzą się różnych interesujących rzeczy (jak chociażby tego, czym tak właściwie jest Deus ex machina), a także zrozumieją jak działa psychologia tłumu oraz że nie ma na świecie nic gorszego, niż znalezienie się w potrzasku.

Jeśli zaś chodzi o samo wydanie, to książka ta liczy sobie blisko 290 stron i wydana została w twardej oprawie z filmową okładką. Dzięki dość dużej czcionce, prostszemu językowi (jeśli coś jest niezrozumiałe bądź użyto trudniejszego słowa, narrator od razu spieszy nam z wyjaśnieniem), szerszym marginesom oraz interliniom, a także uzupełniającym tekst czarno-białym ilustracjom (będącym dziełem Bretta Helquista) czyta się ją doprawdy szybko i przyjemnie.

Cała seria ta nie jest bynajmniej żadną nowością na naszym rynku, gdyż jej wydawanie rozpoczęto po raz pierwszy pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku. Tym razem jednak nad jej wznowieniem czuwa wydawnictwo HarperCollinsPolska. Zmieniła się też oprawa graficzna – tomy zyskały okładki z bohaterami serialu produkcji Netflix powstałego w oparciu o historię rodzeństwa Baudelaire’ów.

Podsumowując „Wredna wioska” to kolejna udana część serii o przygodach Wioletki, Klausa oraz Słoneczka Baudelaire, przy której można przyjemnie spędzić czas (przy okazji czegoś pożytecznego się ucząc) i po przeczytaniu której ma się chęć natychmiastowego sięgnięcia po kolejny tom. Na całe szczęście „Szkodliwy szpital” czeka już na mnie na półce, zatem niebawem będę miała okazję przekonać się, jak też dalej potoczą się losy rodzeństwa – zwłaszcza po takim zakończeniu, które w tym tomie zaserwował nam autor.


na „Serię Niefortunnych Zdarzeń” składają się tomy:

„Przykry początek” – „Gabinet gadów” – „Ogromne okno” – „Tartak tortur” – „Akademia antypatii” – „Winda widmo” – „Wredna wioska” – „Szkodliwy szpital” – „Krwiożerczy karnawał” – „Zjezdne zbocze” – „Groźna grota” – „Przedostatnia pułapka” – „Koniec końców”


Podobało Ci się? Możesz mnie wspierać ?


Tytuł: Wredna wioska
Autor: Lemony Snicket
Tytuł oryginalny: The Vile Village
Tłumaczenie: Joanna Kozak
Wydawnictwo: Harper Collins
Rok wydania: 2023
Seria/Cykl: Seria Niefortunnych Zdarzeń, tom 7
Oprawa: twarda
Ilustracje: Brett Helquist
Liczba tron: 288
ISBN: 978-83-276-8624-4

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść recenzji.
Za książkę dziękuję wydawnictwu Harper Collins

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬


1Shares