Recenzja: „Seria Niefortunnych Zdarzeń. Winda widmo” – Lemony Snicket

Cóż takiego ma w sobie Seria Niefortunnych Zdarzeń autorstwa Lemony’ego Snicketa, że z niecierpliwością wyglądam kolejnych jej tomów, a kiedy te już znajdą się w mym posiadaniu, z chęcią sięgam do ich lektury? Za mną już sześć części i powiem wam, że już nie mogę się doczekać chwili, w której dane mi będzie poznać dalsze losy rodzeństwa Baudelaire – bo przyznać trzeba, że te – z tomu na tom – są coraz bardziej ciekawe i na swój sposób pokręcone.

W najnowszej części – „Windzie widmo” – Wioletka, Klaus i Słoneczko trafiają do domu położonego na Alei Ciemnej, a dokładniej pod skrzydła małżeństwa Esmeraldy i Jeremiego Szpetnych. Wydaje się, że tym razem rodzeństwu dopisało prawdziwe szczęście, bowiem ich nowy dom jest niezwykle przestronny i usytuowany w dobrej dzielnicy, zaś sami opiekunowie niebagatelnie majętni.

Szybko jednak okazuje się, iż trafili tutaj tylko dlatego, iż posiadanie pod swym dachem sierot stało się niezwykle modne – a kto jak to, ale Esmeralna Szpetna doskonale zna się na tym, co obecnie jest w modzie, a co wypadło z jej łask. Zresztą nie tylko sieroty są w modzie, ale też m.in. akwatyczne martini czy garnitury w prążki. Pytanie tylko, cóż będzie z dziećmi, gdy trend w modzie ulegnie zmianie…

Jednak rodzeństwo Baudelaire nie będzie miało zbyt wiele czasu, aby się nad tym zastanawiać, gdyż po raz kolejny w ich życiu pojawi się Hrabia Olaf – oczywiście w przebraniu i rzecz jasna z kolejnym, wymyślnym planem przejęcia majątku pozostawionego im przez tragicznie zmarłych rodziców. Czy uda mu się tym razem dopiąć celu?

W tej części Serii Niefortunnych Zdarzeń, podobnie zresztą jak i w poprzednich jej tomach, naszym głównym bohaterom przyjdzie zmierzyć się z kolejnymi trudnościami i niebezpieczeństwami, które pojawiać się będą na ich drodze – a będzie to m.in. niezwykle ciemny, długi i przerażający korytarz, którym zmuszeni będą przejść, czy też straszliwie upiorny i głęboki szyb, na którego dnie skrywać się będzie kolejna zatrważająca niespodzianka. Przez cały czas czytelnikowi dokuczać będzie niepewność dalszych kolei losów sierot Baudelaire.

Podczas lektury książki młodsi czytelnicy dowiedzą się też różnych interesujących rzeczy (jak chociażby tego, czym tak właściwie jest Diabelski Jęzor), a także zrozumieją m.in., co oznacza wyrażenie „być jak pestka w porównaniu z…” oraz że czasami kłótnie bywają nie tylko celowe, ale wręcz konieczne, a rozwiązania naszych problemów często znajdują się tuż pod naszym nosem.

Książka liczy sobie niemal 300 stron i wydana została w twardej oprawie z filmową okładką. Dzięki dość dużej czcionce, prostszemu językowi (jeśli coś jest niezrozumiałe bądź użyto trudniejszego słowa, narrator od razu spieszy nam z wyjaśnieniem), szerszym marginesom oraz interliniom, a także uzupełniającym tekst czarno-białym ilustracjom (będącym dziełem Bretta Helquista) czyta się ją doprawdy szybko i przyjemnie.

Podsumowując „Winda widmo” to kolejna udana część serii o przygodach Wioletki, Klausa oraz Słoneczka Baudelaire, przy której można przyjemnie spędzić czas (przy okazji czegoś pożytecznego się ucząc) i po przeczytaniu której ma się chęć natychmiastowego sięgnięcia po kolejny tom. Premiera „Wrednej wioski” oraz „Szkodliwego szpitala” zapowiedziana jest na koniec września tego roku – wystarczy zatem uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać dnia, w którym trafi ona na półki księgarń 🙂


na „Serię Niefortunnych Zdarzeń” składają się tomy:

„Przykry początek” – „Gabinet gadów” – „Ogromne okno” – „Tartak tortur” – „Akademia antypatii” – „Winda widmo” – „Wredna wioska” – „Szkodliwy szpital” – „Krwiożerczy karnawał” – „Zjezdne zbocze” – „Groźna grota” – „Przedostatnia pułapka” – „Koniec końców”


Podobało Ci się? Możesz mnie wspierać ?


Tytuł: Winda widmo
Autor: Lemony Snicket
Tytuł oryginalny: Tge Ersatz Elevator
Tłumaczenie: Joanna Kozak
Wydawnictwo: Harper Collins
Rok wydania: 2023
Seria/Cykl: Seria Niefortunnych Zdarzeń, tom 6
Oprawa: twarda
Ilustracje: Brett Helquist
Liczba tron: 288
ISBN: 978-83-276-8013-6

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść recenzji.
Za książkę dziękuję wydawnictwu Harper Collins

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬


1Shares