Recenzja: „Przykry początek” – Lemony Snicket

„Ta książka nie tylko nie kończy się szczęśliwie, ale nawet szczęśliwie się nie zaczyna, a w środku też nie układa się za wesoło.”

Takimi oto słowy wita się z czytelnikiem narrator „Przykrego początku”, będącego pierwszym tomem serii autorstwa Lemony’ego Snicketa o znamiennej w tym przypadku nazwie – „Seria Niefortunnych Zdarzeń”. Od razu zatem wiadomo, że nie ma co liczyć na happy end, a wręcz przeciwnie – przygotować się trzeba na całą serię nieprzyjemności, która już niebawem stanie się udziałem trojga głównych bohaterów – rodzeństwa Baudelaire’ów. Spytacie w tym miejscu – to po co w takim razie w ogóle czytać taką książkę? A choćby… z ciekawości i dlatego, że naprawdę warto!

Rodzeństwo – Wioletka, Klaus i Słoneczko – jeszcze do niedawna było naprawdę szczęśliwe i mieszkało w domu wypełnionym miłością. Niestety w wyniku prawdziwej tragedii nie tylko pozbawione zostało dachu nad głową, ale przede wszystkim obojga kochających je rodziców. Dzieci trafiają pod opiekę krewnego, o którym nigdy dotąd nie słyszały – Hrabiego Olafa. Wkrótce okazuje się, że ich nowy opiekun ma wobec nich własne plany, które już niebawem zamierza wcielić w życie…

„(…) przyszłość rysowała się tajemniczo (…).”

NAJWAŻNIEJSZE POSTACI

„(…) nawet najgorsze warunki dają się znieść, gdy towarzyszą nam ciekawi i mili ludzie.”

Wioletka ma lat czternaście i zafascynowana jest inżynierią – tym, w jaki sposób funkcjonują i jak są zbudowane przedmioty z otaczającego ją świata. Młodszy od niej Klaus, jedyny chłopiec wśród rodzeństwa, to prawdziwy mol książkowy, który jest zdania, że odpowiedzi na wszystkie pytania można znaleźć w książkach. Najmłodsze zaś Słoneczko z zapamiętaniem gryzie wszystko dookoła i choć jest jeszcze maleńkie, dzielnie staje w obronie swoich najbliższych. Cała trójka się kocha, wzajemnie wspiera a także czuje odpowiedzialność za pozostałych członków rodzeństwa.

„Nie wiem, czy sami też to zauważyliście, ale pierwsze wrażenia bardzo często nas zawodzą.”

Hrabia Olaf z kolei to – jak łatwo można się domyślić – czarny charakter tej opowieści. Ten niepozornie wyglądający aktorzyna jest tak naprawdę przebiegłym i bezwzględnym człowiekiem, który nie cofnie się przed niczym w drodze do zrealizowania swoich planów.

PROBLEMATYKA

Historia opowiedziana na kartach powieści pod wieloma względami została mocno przerysowana – jednak nie bez powodu. Ukazuje ona czytelnikowi, w jak trudnym położeniu może nagle znaleźć się każde z nas w obliczu niespodziewanej tragedii, która w jednej chwili wywraca do góry nogami nasz cały świat. Do tego mamy tu zimną i bezwzględną biurokrację, która za nic ma uczucia jednostki – w tym przypadku dzieci, które w konfrontacji z dorosłym – tak jak te przysłowiowe ryby – głosu nie mają i zmuszone są poddać się jego woli. Bo tak nakazuje prawo…

O WYDANIU KSIĄŻKI SŁÓW KILKA

Pierwszy tom „Serii Niefortunnych Zdarzeń” Lemony’ego Snicketa liczy sobie niecałe 180 stron, a za sprawą dość dużej czcionki, prostszego języka (jeśli coś jest niezrozumiałe bądź użyto trudniejszego słowa, narrator od razu spieszy nam z wyjaśnieniem) szerszych marginesów oraz interlinii, a także uzupełniających tekst czarno-białych ilustracji (będących dziełem Bretta Helquista) czyta się go doprawdy błyskawicznie.

Seria ta nie jest bynajmniej nowością na naszym rynku, gdyż jej wydawanie rozpoczęto po raz pierwszy pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku. Tym razem nad jej wznowieniem czuwa wydawnictwo HarperCollinsPolska. Zmieniła się również oprawa graficzna – tomy zyskały okładki z bohaterami serialu produkcji Netflix powstałego w oparciu o historię rodzeństwa Baudelaire’ów.

PODSUMOWANIE

„Przykry początek” otwiera trzynastotomową „Serię Niefortunnych Zdarzeń” autorstwa Lemony’ego Snicketa, książek, które z założenia skierowane zostały do młodszego czytelnika, a po które bez żadnych przeszkód sięgnąć mogą po prostu wszyscy, niezależnie od ich wieku. Sama jestem tego doskonałym przykładem, gdyż lektura tego tomu wciągnęła mnie bez reszty, a po jej zakończeniu mam ogromną ochotę sięgnąć po kolejną część przygód Wioletki, Klausa oraz Słoneczka, aby móc przekonać się, jak też dalej potoczą się ich losy.


na „Serię Niefortunnych Zdarzeń” składają się tomy:

„Przykry początek” – „Gabinet gadów” – „Ogromne okno” – „Tartak tortur” – „Akademia antypatii” – „Winda widmo” – „Wredna wioska” – „Szkodliwy szpital” – „Krwiożerczy karnawał” – „Zjezdne zbocze” – „Groźna grota” – „Przedostatnia pułapka” – „Koniec końców”


Tytuł: Przykry początek
Autor: Lemony Snicket
Tytuł oryginalny: The Bad Beginning
Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Wydawnictwo: HarperCollinsPolska / współpraca
Rok wydania: 12/10/2022
Seria/Cykl: Seria Niefortunnych Zdarzeń, tom 1
Oprawa: twarda
Ilustracje: Brett Helquist
Liczba stron: 176
ISBN: 978-83-276-7285-8

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬


1Shares