Recenzja: „Anne ze Złotych Iskier” – Lucy Maud Montgomery

Kończąc lekturę „Wymarzonego domu Anne”, czyli poprzedniego tomu serii traktującej o Anne Shirley autorstwa Lucy Maud Montgomery, miałam nadzieję, że wydawnictwo Marginesy nie karze mi zbyt długo czekać na moment, kiedy w me ręce trafi kolejna część przygód jednej z moich ulubionych literackich bohaterek. Niestety minąć musiał niemal rok, nim to nastąpiło, więc zdążyłam mocno zatęsknić za ukochanymi bohaterami i miejscami, do których za każdym razem powracam z niekłamaną przyjemnością.

Od wydarzeń, których byliśmy świadkami w poprzednim tomie serii, minęło kilka ładnych lat. Teraz Anne – wraz z Gilbertem oraz piątką ich dzieci – mieszka w Glen St. Mary, w domu pełnym rodzinnego ciepła oraz miłości, któremu nadała nazwę Złote Iskry.

„Każdy, kto przekroczył jego próg, wiedział, że znalazł się w siedlisku prawdziwego rodzinnego szczęścia, pełnym śmiechu, srebrnych kubków i zdjęć, a nade wszystko dzieci – owych cudownych stworzeń z loczkami i pulchnymi kolankami.”

Ten tom jest jednak zupełnie inny od poprzednich, gdyż tutaj głównymi bohaterami opowieści są nie tyle Anne i Gilbert Blythe, co ich dzieci – Jemes, Walther, bliźniaczki Diana i Nan oraz Shirley, a niebawem również malutka Rilla.

„Podobnie jak światło reflektorów w teatrze, życie w Złotych Iskrach skupiało się na coraz to innym wydarzeniu czy miejscu na domowej scenie.”

Śledząc ich losy – kolejne przygody, stawiane przed nimi wyzwania, zawierane nowe przyjaźnie, pierwsze bolesne rozczarowania, zderzenia dziecięcych wyobrażeń z brutalną rzeczywistością, doświadczenie śmierci oraz utraty tych, na którym im bardzo zależało – poznajemy Anne z zupełnie innej, dotąd nieznanej nam strony – jako pełną miłości i wyrozumiałości troskliwą matkę, która dla swoich pociech gotowa jest do największych poświęceń, ale która też – dla ich dobra – potrafi wytyczać granice wszędzie tam, gdzie są one potrzebne.

„Matki w ogóle się nie zmieniają… To wielkie siostrzeństwo miłości i służby zarówno tych, których imiona zapisały się w pamięci pokoleń, jak i tych zapomnianych.”

Już samo bycie matką pełne jest najróżniejszych wyzwań, z którymi Anne mierzyć się będzie każdego dnia. Jednakże nie tylko im przyjdzie stawić czoła naszej bohaterce, gdyż oto pod jej dachem zjawi się jedna z krewnych Gilberta, która swą obecnością skutecznie zburzy dotychczasowych spokój rodziny oraz głębokim cieniem położy się na szczęściu wszystkich domowników Złotych Iskier. I jakby tego nie było już dość, to na dodatek Anne zmuszona będzie zmierzyć się z kryzysem we własnym małżeństwie, zwłaszcza w chwili, w której na drodze Gilberta stanie kobieta, którą zarówno on jak i jego żona nie widzieli od wielu lat, a z którą męża Anne coś łączyło w przeszłości…

Przyjemnie było po raz kolejny powrócić do świata wykreowanego przez Lucy Maud Montgomery, aby móc nie tylko przebywać u boku ukochanych bohaterów oraz poznać ich cudowne dzieci, ale też przeżywać wraz z nimi wszystko to, czego doświadczali. Radość i smutek, nadzieje i obawy, blaski i cienie, komedie i tragedie, żarty i smutki całej rodziny. I przede wszystkim aby móc przyglądać się zmianom zachodzącym w ich życiu, które – niczym nieubłaganie zmieniające się pory roku – muszą następować, a którym oni raz za razem stawiają czoła i z którymi, choć czasem nawet bardzo niechętnie, po prostu muszą się godzić.

Cała ta historia to pochwała przyjaźni, radości z życia, szacunku do innych, cieszenia się z nawet najdrobniejszych dobrych rzeczy, które nas spotykają oraz mocy wyobraźni potrafiącej dodawać człowiekowi sił w najtrudniejszych dla niego chwilach życia. Niezapomniana i cudowna, po którą naprawdę warto sięgnąć – tak samo jak po wszystkie dotąd wydane części, do czego też was gorąco zachęcam ❤️

dotąd w serii ukazały się:
Anne z Zielonych Szczytów ♥ Anne z Avonlea ♥ Anne z Redmondu ♥ Anne z Szumiących Wierzb Wymarzony dom Anne ♥ Anne ze Złotych Iskier


Podobało Ci się? Możesz mnie wspierać ?


Tytuł: Anne ze Złotych Iskier
Autor: Lucy Maud Montgomery
Tytuł oryginalny: Anne of Ingleside
Tłumaczenie: Anna Bańkowska
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: 06/03/2024
Seria/Cykl: Anne Shirley, tom 6
Oprawa: twarda
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-67996-16-7

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść recenzji. Za książkę dziękuję wydawnictwu Marginesy

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬


1Shares