R.J. Palacio, autorka „Cudownego chłopaka”, w Polsce!

Wydawnictwo Albatros informuje: R.J. Palacio, autorka powieści Cudowny chłopak (<– recenzja), która posłużyła za kanwę do scenariusza filmu o tym samym tytule, po raz pierwszy odwiedzi Polskę!

R.J. Palacio będzie gościem, Warszawskich Targów Książki.
Spotka się też z młodymi (i starszymi) czytelnikami w warszawskim kinie Atlantic.

♥ Ponad 5 lat na liście bestsellerów „New York Timesa” (przeszło 140 tygodni na 1. miejscu!)
♥ Jedna ze 100 najlepiej sprzedających się książek w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych!
♥ Jedna ze 100 najlepszych książek dla młodzieży wszech czasów według magazynu „Time”.
♥ Najlepsza książka Amazona w 2012 roku!
♥ 120 000 egzemplarzy sprzedanych w Polsce!
♥ Film na podstawie książki trafił do polskich kin 19 stycznia 2018 roku. obejrzało go 1 400 000 widzów!

Kampania WYBIERZ DOBROĆ (ang. Choose Kind) –
Stany Zjednoczone oszalały na punkcie tego projektu!

Kiedy masz wybór:
czy dać dowód swojej racji, czy dobroci,
daj dowód swojej dobroci.

Od tej sentencji Wayne’a W. Dyera pan Browne, nauczyciel Auggiego Pullmana, rozpoczyna każdy rok szkolny. W ten sposób zaszczepia w swoich uczniach małe ziarno dobroci i życzliwości – z nadzieją, że się zakorzeni i wyda piękne owoce. Ten cytat staje się punktem wyjścia do dyskusji z uczniami oraz tematem przewodnim całego rozpoczynającego się roku szkolnego. Maksyma mówiąca o „dawaniu dowodów swojej dobroci” nadaje też ton całej książce, choć, jak przekonują się bohaterowie i czytelnicy, dawanie dowodów dobroci i życzliwości wcale nie jest łatwe…

W USA idea propagowania dobroci, przyjaźni i tolerancji i otwartości na innych w zawrotnym tempie rozprzestrzeniła się wśród uczniów szkół oraz w lokalnych społecznościach, wokół bibliotek i księgarń. Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek przygotowało wytyczne dla bibliotek publicznych i niezależnych księgarń według których mogły one przygotować spotkania dla czytelników w każdym wieku poświęcone książce i jej szczytnym ideom. Na spotkaniach i zajęciach czytano fragmenty powieści, co stawało się punktem wyjścia do dyskusji o podejmowanej w niej problematyce, współczesnym świecie i nadrzędnych wartościach, którymi powinniśmy kierować się w życiu i kontaktach z innymi ludźmi.

Książkę włączono także do programu edukacji szkolnej. Scenariusze lekcji dla amerykańskich szkół przygotowała „Facing History and Ourselves”, organizacja non-profit, która od lat wspiera działania edukacyjne oraz walczy z uprzedzeniami i dyskryminacją na wszystkich poziomach nauczania. Zarówno w spotkaniach z czytelnikami, jak i z uczniami, aktywny udział bierze często sama autorka. Kampanię „wybierz dobro” wsparł też amerykański wydawca książki. Random House zachęca szkoły podstawowe i średnie do udziału w wyzwaniu – chodzi o promowanie, dostrzeganie i nagradzanie aktów dobroci na terenie szkoły. Po zakończeniu roku szkolnego, nagrodą dla uczniów są certyfikaty i nagrody rzeczowe. Wydawnictwo przekazuje też w imieniu najbardziej aktywnych i zaangażowanych szkół wsparcie finansowe dla wybranej przez uczniów organizacji charytatywnej. Udział w projekcie wzięło już kilkaset placówek ze wszystkich stanów i wciąż zgłaszają się kolejne chętne szkoły.

Ale w trwającym już od sześciu lat programie WYBIERZ DOBROĆ może wziąć udział każdy, kto traktuje dobroć jako życiową wytyczną i chciałby dołączyć do siedemdziesięciotysięcznej społeczności!
Zarówno książka R.J. Palacio, jak i jej ekranizacja stały się także doskonałym pretekstem do rozmowy o budowaniu postawy empatii i zachęcania do pozytywnego działania z polskimi dziećmi. Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało scenariusz zajęć do wykorzystania przez wychowawców klas szkół podstawowych, zachęcamy jednak również rodziców, by korzystali z tych porad, aby umiejętnie objaśniać dzieciom świat pozytywnych wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności i altruizmu.

Celem opracowanego warsztatu jest formowanie u dzieci poczucia własnej godności i szacunku dla godności innych osób oraz kształtowanie otwartości wobec świata i innych ludzi.

Pokaz filmu i spotkanie z R. J. Palacio

Czwartek 23 maja 2019
godz. 11.30 Kino Atlantic

Wydawnictwo Albatros, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej oraz Kino Atlantic mają przyjemność zaprosić dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców młodzieży, animatorów kultury, pedagogów szkolnych,a przede wszystkim dzieci i młodzież na pokaz filmu Cudowny chłopak oraz spotkanie z R.J. Palacio – autorką książki Cudowny chłopak.

O tolerancji, różnorodności, otwartości na innych oraz o tym, dlaczego warto być dobrym z R.J. Palacio, autorką książki Cudowny chłopak, rozmawiać będzie Artur Wolski.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz do 20 maja! (więcej informacji)

R.J. Palacio na Warszawskich Targach Książki 2019.

Piątek 24 maja

Wybierz dobroć! Dlaczego warto być życzliwym, tolerancyjnym i otwartym – warsztaty i spotkania z R.J. Palacio, autorką bestsellerowej książki Cudowny chłopak. (czytaj więcej)

 

0Shares