„Cudowny chłopak” – R.J. Palacio

„Wiem, jak mnie przezywają. Chodziłem na wiele placów zabaw i przekonałem się, że dzieci mogą być wredne. Odczułem to na własnej skórze.”

Poczwara, paskuda, dziwoląg, E.T., małpolud, King Kong, Ropuch, mutant, zombie, Freddy Krueger… Niespełna dziesięcioletni chłopczyk o imieniu August słyszał te i inne – mniej lub bardziej kreatywne – wyzwiska wielokrotnie w ciągu swego niedługiego życia. Dlaczego? Bo urodził się inny. Z powykrzywianą twarzą, na której nie wszystko jest na swoim miejscu. I choć przeszedł już blisko trzydzieści mniej lub bardziej skomplikowanych i bolesnych operacji, jego wygląd nadal mocno odbiega od tego, który przez ogół społeczeństwa uważany jest za normalny.

Często nie doceniamy tego, co mamy. Prawda ta dociera do nas dopiero wówczas, gdy widzimy nieszczęście innych.

Czy to z woli Boga, Losu czy też zwykłego pecha August dotknięty został niezwykle rzadką wadą genetyczną, przez którą zaznał w życiu wielu cierpień i bólu – i to nie tylko fizycznych, ale przede wszystkim psychicznych, z których najgorszym jest ten związany ze społecznym ostracyzmem. Ludzie boją się odmieńców, tego, czego nie znają i nie rozumieją. A najprostszą reakcją na lęk i niepokój jest eliminacja czynnika go powodującego – w tym wypadku chłopca o imieniu August.

A przecież jest on zupełnie normalnym dzieckiem. To prawda – wygląda inaczej, ale poza tym niczym nie różni się od swoich rówieśników. Jak każde dziecko uwielbia się bawić i wygłupiać. Godzinami mógłby grać na konsoli albo rozmawiać o „Gwiezdnych wojnach”, na punkcie których ma prawdziwego bzika. Kocha swoich rodziców, siostrę Olivię, a także Daisy – swoją suczkę. A czego pragnie najbardziej na świecie? Być taki jak inni – otoczony przez przyjaciół i akceptowany przez swoje otoczenie.

Niestety większość postrzega go przez pryzmat tego, jak wygląda, a nie tego, jaki jest w istocie. To zupełnie tak samo jak z książkami – oceniają go po okładce, a nie po treści, jaką kryje jego wnętrze.

„(…) nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, że nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko.”

Jak jagnię na rzeź.

August przez całe swoje dotychczasowe życie otoczony był bezwarunkową miłością swoich rodziców oraz siostry, i na każdym kroku przez nich wspierany i chroniony. Prawda jednak jest taka, że otaczająca go rzeczywistość się nie zmieni, a chłopiec musi się nauczyć w niej żyć. Dlatego też podjęta zostaje decyzja, w myśl której już niebawem rozpocząć ma on naukę w prawdziwej szkole, wśród swoich rówieśników i starszych dzieci, w środowisku nieprzyzwyczajonym do jego wyglądu. Tylko czy jest to aby na pewno dobry pomysł? Czy poradzi on sobie w tej nowej, zupełnie nieznanej mu rzeczywistości?

Żaden człowiek nie jest wyspą, chyba że sam dla siebie. – John Donne

To samo tyczy się Augusta. Choć jest on niewątpliwie głównym bohaterem powieści, jego historię poznajemy nie tylko dzięki jego narracji, ale również osób z nim związanych – siostry Olivii, jej chłopaka Justina oraz Mirandy – przyjaciółki z dzieciństwa, a także nowych znajomych ze szkoły – dziewczynki o imieniu Summer oraz chłopca z klasy Augusta – Jacka Willa. Tym sposobem możemy przyjrzeć się szerzej jego życiu oraz problemom z różnych punktów widzenia, a zarazem dowiedzieć się, jak jego obecność w życiu tych kilku w/w osób wpłynęła na nich samych, to, jak zaczęli postrzegać siebie oraz otaczający ich świat.

Debiut literacki, który wstrząsnął rynkiem wydawniczym. Pisały o nim wszystkie największe zagraniczne media.

Ciekawa jestem, czy R.J. Palacio pracując nad „Cudownym chłopakiem” spodziewała się, iż historia małego chłopca przyniesie jej tak ogromną popularność i stanie się jedną z ulubionych książek amerykańskich nauczycieli, na bazie której powstanie szereg materiałów dydaktycznych i akcji edukacyjnych przeprowadzonych w skali całego kraju. Historia ta opublikowana została w 45 krajach i dotąd sprzedała się w nakładzie ponad 6 mln egzemplarzy. Od ponad pięciu lat utrzymuje się na liście bestsellerów „New York Timesa”, a także otrzymała wiele krajowych, jak i międzynarodowych nagród, w tym m.in. tytuł jednej ze 100 najlepszych książek dla młodzieży wszech czasów wg magazynu „Time” (2015), trafiła na listę 100 hitowych bestsellerów „USA Today” oraz została z chwilą swego debiutu książką roku Amazona.

Nic więc dziwnego, że doczekała się ona ekranizacji, która na ekrany kin weszła 19 stycznia tego roku. W rolach głównych zagrali: Jacob Tremblay jako August oraz Julia Roberts i Owen Wilson jako jego rodzice, państwo Pullman.

Historia, która odmieni Twoje życie.

Piękna, wzruszająca, momentami zabawna, ale też do bólu prawdziwa. Przemawiająca do wyobraźni, mądra i inspirująca. Ucząca dostrzegać piękno otaczającego nas świata, ale przede wszystkim to ukryte w nas samych. Niezapomniana opowieść o walce małego dziecka o normalność dla siebie w obliczu przeciwności losu, która nie tylko głęboko chwyta za serce, ale też na zawsze zapada w pamięci. Nie tylko dla dzieci, ale dla wszystkich czytelników, bez względu na ich wiek.

Moja ocena: 6/6

Tytuł oryginalny: Wonder
Tłumaczenie: Maria Olejniczak-Skarsgard
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2018
Oprawa: miękka, usztywniana
Liczba stron: 416
ISBN: 978-83-8125-074-0


1Shares