Recenzja: „Czarna walizka. Wszystko dla ciebie” – Katarzyna Ryrych

Historia opowiedziana na kartach powieści „Wszystko dla ciebie”, pierwszego tomu nowej sagi rodzinnej zatytułowanej „Czarna walizka” autorstwa Katarzyny Ryrych, zabiera czytelnika do Lwowa u schyłku XIX wieku, a dokładniej do jednego z klasztorów dla żydowskich sierot prowadzonego przez siostry zakonne. To właśnie na jego progu pewnego dnia odnaleziony zostaje w koszyku maleńki chłopczyk, który raz na zawsze odmieni życie wielu ludzi.

Otoczony troskliwą opieką jednej z najstarszych mieszkanek zakonu, wkrótce zostaje ochrzczony, a jego rodzicami chrzestnymi zostaje niecodzienna para – znana chórzystka oraz nieuchwytny złodziej, którzy pozostawiają maleństwu pieniądze oraz cenną pamiątkę, która ma zostać mu przekazana w dniu jego ślubu.

Niebawem Mikołaj – bo takie imię otrzymuje chłopczyk podczas chrztu – zostaje zaadoptowany przez majętnego, lecz bezdzietnego kupca Konstantego Brodskiego i wyrusza razem z nim do Odessy, swojego nowego domu. Wraz z nimi jedzie również Chaja – nastoletnia Żydówka, która niedawno straciła własne dziecko, a teraz ma zostać mamką dla synka Konstantego.

Jak potoczą się losy chłopca? I w jaki sposób on sam wpłynie na życie tych, którzy staną na jego drodze?

Twórczość Katarzyny Ryrych – autorki mającej w swym literackim dorobku m.in. wiele książek dla młodszych oraz starszych czytelników, za które niejednokrotnie otrzymała prestiżowe nagrody – nie jest mi obca. Miałam już bowiem okazję zetknąć się z nią przy okazji lektury takich tytułów jak „Bachor” czy „Mała Jerzego” od wydawnictwa Literatura, którym zresztą miałam przyjemność patronować medialnie. O ile jednak tamte dwie pozycje skierowane były głownie do nastoletniego odbiorcy, o tyle najnowsza powieść autorki przeznaczona została dla starszych, bardziej dojrzałych czytelników. Nie zmieniło się jednak jedno – po raz kolejny autorka podjęła w swym dziele trudne tematy i problemy oraz udowodniła, że nie ma trzeba rozpisywać się ponad miarę (książka ma nieco ponad 250 stron), aby opowiedzieć własną historię.

Powieść ta nie ma tak naprawdę jednego bohatera, lecz jest ich wielu, a wszyscy oni krążą – niczym ćmy ciągnące do światła – wokół wspomnianego na początku Mikołaja. Czytelnik śledzi zatem losy nie tylko dorastającego chłopca, ale również jego przybranych rodziców, przypadkowych chrzestnych, oddanej opiekunki, jak i innych osób, które pojawiają się w jego życiu. Przecinają się one, splatają i znów rozplątują, a wszystko to dzieje się na tle zachodzących w kraju przemian społecznych i politycznych mających niebagatelny wpływ na życie każdej z postaci pojawiającej się na kartach powieści.

„Wszystko dla ciebie” jest jednak powieścią nie tylko o dorastaniu pewnego chłopca żydowskiego pochodzenia, ale przede wszystkim o tęsknocie za tym, co utracone i za niespełnionymi marzeniami. To opowieść o bezsilności, poczuciu straty, niespełnionej miłości, a także o bezgranicznym oddaniu i największym poświęceniu, do jakiego zdolny jest człowiek dla drugiego człowieka. Nie przesłodzona, nie cukierkowa, a iście życiowa historia, w której nie brak bólu, rozczarowań i niezaspokojonych namiętności. Udowadniająca, że w życiu najważniejsze są i zawsze być powinny poprawne relacje międzyludzkie, wzajemna bliskość, zrozumienie, poszanowanie oraz ludzka życzliwość.


Podobało Ci się? Możesz mnie wspierać 😄


 

Tytuł: Wszystko dla ciebie
Autor: Katarzyna Ryrych
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 08/02/2022
Seria/Cykl: Czarna walizka, tom 1
Oprawa: miękka
Liczba stron: 256
ISBN: 978-83-8234-364-9
Gatunek: obyczajowe, saga

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬


1Shares