„Mała Jerzego” – Katarzyna Ryrych

„Czasami miłość do drugiej osoby przechodzi w obsesję (…) Nie masz pojęcia, do czego wtedy zdolni są ludzie…”

Boleśnie przekonuje się o tym Agata – główna bohaterka powieści Katarzyny Ryrych pt „Mała Jerzego”, której losy śledzimy na przestrzeni kilku lat – od naiwnej dwunastoletniej dziewczynki do w pełni dojrzałej i świadomej młodej kobiety, w której życiu pojawiła się tajemnicza, malutka Amour. Wraz z bohaterką, krok po kroku, odkrywamy, jak bardzo destrukcyjna potrafi być miłość i jak różne mogą być formy zła, które potrafi ona wyrządzać.

Agatę poznajemy jako dziewczynkę ślepo zapatrzoną i zafascynowaną swoim ojcem – sławnym fotografem, a zarazem nierozumiejącą kompletnie zachowania swej matki – wiecznie urządzającej mężowi kłótnie, sfrustrowanej życiem i popijającej po kryjomu kobiety, z którą mimo prób nie potrafi nawiązać wspólnego języka. Gdy „usłużna” ciotka dzieli się z nią rewelacją, jakoby jej przyjście na świat nie było wcale owocem miłości jej rodziców, a jedynie wyrachowanym posunięciem matki pragnącej usidlić jej ojca, Agata zaczyna jej szczerze nienawidzić, nie potrafiąc zrozumieć, jak mogła w ten sposób postąpić.

Z czasem jednak zaczyna do niej docierać, że jej ojciec wcale nie jest taki idealny, za jakiego do tej pory go miała. Bez zahamowań wykorzystuje bowiem swą pozycję i wygląd, aby zdobywać kolejne kobiety, nie licząc się przy tym kompletnie z ich uczuciami. Jest nikim więcej jak zwykłym egoistą uwielbiającym otaczać się kobietami, lecz nie potrafiącym żadnej z nich tak naprawdę pokochać. I im bardziej dociera do niej ta prawda, tym mocniej zaczyna współczuć swej matce, rozumiejąc teraz, z kim tak naprawdę związała swe życie i jak wiele przez te wszystkie lata wycierpiała. Nie oznacza to jednak, iż akceptuje sposób, w jaki usidliła ojca u swego boku.

„Mała Jerzego” Katarzyny Ryrych to kolejna historia (po „Bachorze”) podejmująca trudne tematy i problemy, z którymi przychodzi się mierzyć każdego dnia wielu młodym ludziom. Tym razem autorka wzięła na warsztat temat ludzkiego egoizmu – ukazanie, do czego doprowadzić nas może podejmowanie w naszym życiu decyzji powziętych pod jego wpływem.

Po raz kolejny udowodniła też, że wcale nie potrzeba rozpisywać się ponad miarę tworząc rozwlekłe historie, aby przekaz był jasny, dobitny i pełen emocji. Cała opowieść – i to spisana dość dużą czcionką – to zaledwie nie całe 130 stron, i – jak zdołałam się sama przekonać – tyle wystarczy, aby pobudzić wyobraźnię, wzbudzić emocje i zmusić człowieka do refleksji.

„Mała Jerzego” choć wydana została w serii „Plus minus 16”, czyli skierowanej do młodzieży od 14 roku życia, podejmuje tak uniwersalny temat, iż sięgnąć mogą po nią czytelnicy w każdym wieku. Nie przesłodzona, nie cukierkowa, a iście życiowa historia, w której nie brak bólu, rozczarowań i niespełnionych marzeń. Jak to w życiu.

Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2019
Seria / Cykl: Plus minus 16
Oprawa: twarda
Liczba stron: 136
ISBN: 978-83-7672-664-9
Grupa wiekowa: 14+

Książka „Mała Jerzego” Katarzyny Ryrych ukazała się pod patronatem medialnym
Magicznego Świata Książki i nie tylko

1Shares