„Nieposłuch i inne nicponie” oraz „Cudaczek-Wyśmiewaczek” -> nowości wyd. Skrzat pod moim patronatem :D

Chyba już większość z was doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo lubię oraz cenię sobie serię wydawniczą jaką jest ta o nazwie „Duże Litery” od wydawnictwa Skrzat. Świadczy o tym chociażby to, że na moim blogu znajdziecie recenzje wielu książeczek wydanych pod jej skrzydłami, a także fakt, iż z przyjemnością patronuję medialnie kolejnym tytułom z tej serii, które ukazują się na naszym rynku. 

Najnowszymi tytułami w serii są „Nieposłuch i inne nicponie” Jarosława Cieśli oraz „Cudaczek – Wyśmiewaczek” Julii Duszyńskiej.

Pierwsza z historii zabiera nas do domu małej Zuzanki, grzecznej i miłej dziewczynki, która zawsze chętnie pomaga swoim rodzicom. Gdy pewnego dnia jej tatuś zmaga się z bólem krzyża, Zuzanka postanawia udać się do lasu, aby przynieść ziela potrzebnego mamie do przygotowania leczniczego naparu. Nie spodziewa się jednak, iż podczas tej misji spotka Nieposłucha – pewnego kudłatego stworka, złośnika straszliwego, który dosłownie wszystko robi na opak. Wkrótce oboje stawią czoła m.in. synowi sąsiada, na którego narzekają okoliczni mieszkańcy; chciwemu kupcowi, który zjawi się we wsi ogarnięty żądzą zysku; a nawet najprawdziwszym rabusiom! Jako że to bajka, nie zabraknie oczywiście księżniczek oraz czarodziejskich wróżek, a także iście wybuchowej niespodzianki! Bowiem nikt tak naprawdę nie zna tajemnicy skrywanej przez samego Nieposłucha. Któż skrywa się za jego kosmatą buzią? Kim tak naprawdę jest ten kudłaty nicpoń?


Druga książka opowiada o tytułowym Cudaczku – Wyśmiewaczku, lichu malusieńkim i cieniusieńkim niczym igła, które nie je i nie pije, a jedynie śmiechem żyje. Bawią go do rozpuku śmieszne minki, które pojawiają się na buziach niesfornych dzieci. Nic więc dziwnego, że szepcze im do uszek, aby zachowywały się jeszcze gorzej – wszak dzięki temu jego brzuszek pęcznieje i nie musi się obawiać, że będzie chodził głodny. Wraz z nim odwiedzamy dom nad rzeczką, w którym mieszka panna Obrażalska. Później poznajemy Złośnickiego, a po nim Beksę. Na drodze Cudaczka staje też istne Straszydło, a także panna grymaśnicka zwana przez niego Kręcinoskiem. Do każdego z dzieci w końcu jednak dociera, że powinny zachowywać się inaczej, a i sam główny bohater z czasem przechodzi wewnętrzną przemianę. Nim jednak do tego dojdzie… sporo napsoci i nie jednemu zagra na nosie 🙂

Ilustracje do obu w/w książek są dziełem Zbigniewa Dobosza. Jego prace nie są mi obce. Prędzej miałam okazję podziwiać je m.in w takich książkach dla dzieci jak „Figa na wakacjach” Barbary Wicher, „Rycerz na karuzeli” Agnieszki Urbańskiej, „Duch potrzebny od zaraz” Agnieszki Gadzińskiej, czy „Dwa miśki na wynos” Marcina Przeoźniaka. Wszystkie ilustracje, które znaleźć można wewnątrz obu książek, są bardzo kolorowe, żywe i ładnie narysowane. Nie są też pozbawione humoru i – co najważniejsze – dobrze współgrają z czytanym tekstem. W żaden sposób nie odwracają od niego uwagi, a jedynie doskonale go uzupełniają i pozwalają jeszcze dokładniej wyobrazić sobie wszystko to, co w danym momencie dzieje się w opowieści.

Często się mówi, iż o wartości książek dla dzieci przesądza to, czy płynie z nich jakiś morał, nauka, która przysłuży się w ich późniejszym życiu. W obu tych książkach się on znajduje. „Nieposłuch i inne nicponie” Jarosława Cieśli zwraca szczególną uwagę na to, jak ważni w naszym życiu są nasi przyjaciele; byśmy potrafili ich docenić. Z kolei „Cudaczek – Wyśmiewaczek” Julii Duszyńskiej dowodzi, że śmiech to zdrowie i że o wiele większą odczujemy przyjemność, gdy jego źródłem będzie coś miłego i dobrego, niż byśmy mieli śmiać się ze złych pobudek.

„Nieposłuch i inne nicponie” oraz „Cudaczek – Wyśmiewaczek” to książki skierowane do dzieci już od 5 roku życia. Dzięki przejrzystemu układowi tekstu oraz odpowiedniej wielkości czcionce obie te pozycje idealnie nadają się dla młodych czytelników doskonalących umiejętność samodzielnego czytania. Ze swojej strony polecam je waszej uwadze.

„Nieposłuch i inne nicponie” „Cudaczek – Wyśmiewaczek”
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2019
Seria / Cykl: Duże Litery
Oprawa: miękka
Ilustracje: Zbigniew Dobosz
Liczba stron: 72
ISBN: 978-83-7915-748-8
Grupa wiekowa: 5+
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2019
Seria / Cykl: Duże Litery
Oprawa: miękka
Ilustracje: Zbigniew Dobosz
Liczba stron: 144
ISBN: 978-83-7915-749-5
Grupa wiekowa: 5+

Jeśli chcesz kupić książkę Jarosława Cieśli pt „Nieposłuch i inne nicponie”

Jeśli chcesz kupić książkę Julii Duszyńskiej pt „Cudaczek i Wyśmiewaczek”

1Shares