„Duch potrzebny od zaraz” – Agnieszka Gadzińska

Jeśli kochacie morze i macie ochotę przeżyć prawdziwą przygodę… z duchem w tle, to najnowsza książeczka autorstwa Agnieszki Gadzińskiej z serii Duże Litery od wydawnictwa Skrzat z całą pewnością się wam spodoba!

Zula i Jędrek – bliźnięta lat 10 – pewnego dnia dowiadują się, że rodzice muszą wyjechać za granicę i niestety nie mogą zabrać ich ze sobą. W zamian za to pojadą nad morze, do ukochanych dziadków prowadzących Pensjonat Pod Wesołym Naleśnikiem. Na miejscu przekonują się, że dziadkowie borykają się z problemami finansowymi i jeśli nic się nie zmieni… grozi im bankructwo. Dzieciaki postanawiają uczynić wszystko, by tak się nie stało. Tylko jak temu zaradzić? Czy dobrym pomysłem okaże się organizacja wernisażu dzieł jednej z pensjonariuszek?

Tymczasem pomocną dłoń wyciąga do nich pewna niezwykła dziewczynka. Cóż w niej takiego niezwykłego, powiecie? Otóż to, że jest ona… duchem!

Duch potrzebny od zaraz (2) Duch potrzebny od zaraz (3)
Duch potrzebny od zaraz (4) Duch potrzebny od zaraz (5)

Ilustracje, które znalazły się wewnątrz książeczki, wykonał Zbigniew Dobosz. Z jego pracami spotkałam się już prędzej przy okazji lektury takich pozycji jak „Dwa miśki na wynos” Marcina Przewoźniaka, „Rycerza na karuzeli” Agnieszki Urbańskiej czy też „Figi na wakacjach” Barbary Wicher. Wszystkie obrazki są bardzo kolorowe, żywe, ładnie narysowane, nie pozbawione humoru i co najważniejsze – bardzo dobrze współgrają z czytanym tekstem.

Razem z córką bardzo lubimy książeczki z serii Duże Litery z uwagi na to, że zostały one dopasowane do dzieci próbujących własnych sił w samodzielnym czytaniu. Dla mojej córki, będącej obecnie w drugiej klasie szkoły podstawowej, lektura tych książek jest doskonałym ćwiczeniem. Długość samej historii również została odpowiednio dostosowana do dziecka w tym wieku, co stanowi na jej plus.

Często się mówi, iż o wartości książek dla dzieci przesądza to, czy płynie z nich jakiś morał, nauka, która przysłuży się w ich późniejszym życiu. Zatem śmiem twierdzić, iż najnowsza książka Agnieszki Gadzińskiej taką wartość posiada. Prócz tego, że dostarczy waszym pociechom mnóstwa zabawy, pozwalając przeżyć ciekawą nadmorską przygodę, nauczy je choćby tego, jak wiele znaczy, by robić coś z prawdziwą pasją oraz że przyjaźnić można się niezależnie od wieku.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2016
Seria: Duże Litery
Oprawa: miękka
Ilustracje: Zbigniew Dobosz
Liczba stron: 144
ISBN: 978-83-7915-365-7
Grupa wiekowa: 5-8

Skrzat2

1Shares