„Lou! #3 Struktura kryształu” – Julien Neel

Seria pt „Lou” autorstwa Juliena Neela, francuskiego rysownika i scenarzysty, od wydawnictwa Egmont należy do nowej linii komiksów dla dzieci pt „Komiksy są super!”, której znakiem rozpoznawczym jest to, iż nie tylko dostarcza młodemu czytelnikowi rozrywki, ale też przedstawia sytuacje z życia bliskie wszystkim dzieciom, a związane m.in z ich szkolnymi perypetiami, relacjami z rodzicami oraz przyjaciółmi, a także pasjami czy ukochanymi zwierzętami. To właśnie dzięki temu połączeniu seria ta stała się prawdziwym bestsellerem na największych w Europie rynkach komiksowych, czyli we Francji oraz w Belgii.

Pod koniec ubiegłego roku miałam okazję sięgnąć po pierwszy zbiorczy album z serii „Lou!” zawierający trzy oryginalne tomy, tj „Codziennik”, „Na końcu świata” oraz „Cmentarzysko autobusów”, dzięki którym bliżej poznałam główną bohaterkę, jej zwariowaną, uzależnioną od gier komputerowych rodzicielkę spełniającą powoli swe marzenie o byciu pisarką, a także najbliższych przyjaciół dziewczynki. Drugi album składający się z tomów zatytułowanych „Sielanka”, „Laserowy ninja” oraz „Szałas” przybliżył czytelnikom nastoletnie życie głównej bohaterki, która powoli zaczęła wkraczać w dorosłość.

W najnowszym albumie, który niedawno trafił na półki księgarń, ponownie znalazły się trzy tomy, z tym że pierwsze dwa („Struktura kryształu” oraz „Ahoj przygodo!”) opowiadają o dalszych losach głównej bohaterki, która obecnie jest już na studiach, zaś ostatni („Album filmowy”) jest fotograficzną wersją komiksu powstałą na bazie pełnometrażowego filmu produkcji francuskiej traktującego o perypetiach Lou, który wyreżyserował sam Julien Neel.

Jak wspomniałam wcześniej Lou jest już studentką. W jej życiu zaszło wiele zmian. Jej zwariowana matka w tajemnicy przed córką pracuje nad rządowym projektem, zaś młodszy braciszek skutecznie absorbuje jej czas. Ona sama z kolei coraz częściej rozmyśla nad własnym życiem i przyszłością. Jedyną stałą w jej życiu są spotkania ze starymi przyjaciółmi oraz to, że nadal nie do końca wie, co tak właściwie czuje do Tristana. Pewnego dnia dociera do niej, że ma dość codziennej rutyny; że nadeszła pora na zmiany. Dlatego też postanawia odbyć samotną podróż – bez planu, bez wytyczonej trasy, dając się po prostu ponieść przygodzie i zobaczyć, co z tego wyniknie.

Podczas swej wędrówki Lou spotyka wielu ludzi i poznaje różne punkty widzenia. Nabiera dystansu do siebie oraz do własnego życia i zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że ma sporo dróg wyboru, jeśli chodzi o jej przyszłość. Docenia też rolę przekazywanych z pokolenia na pokolenie tradycji, a także dociera do niej prawdziwość powiedzenia, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

Od strony wizualnej najnowszy album prezentuje się naprawdę dobrze. Kredowy papier oraz wyraźne i intensywne barwy działają na plus tego albumu. Historia podzielona została na krótsze bądź dłuższe epizody przedstawione w kadrach, przy czym nie ma tu schematyczności – raz są one mniejsze i jest ich więcej na stronie, innym razem większe i wówczas jest ich mniej. Do tego dochodzą fajne wstawki na początku i końcu każdego ze znajdujących się w tym albumie tomów, będące ciekawą formą wprowadzenia jak i zakończenia danego etapu z życia Lou (chociaż czcionka w niektórych miejscach mogłaby być większa – czasem trudno jest przeczytać, co tam napisano tym mikroskopijnym maczkiem 😉 ). Jest kolorowo i ekspresyjnie, rysunki są świetne i szczegółowe, całość zaś napisana jest lekko i z poczuciem humoru – za co podziękowania należą się tłumaczce – Elżbiecie Dybcio-Wojciechowskiej.

Choć album ten skierowany jest głównie do nastolatek, z powodzeniem sięgnąć mogą po niego i starsze czytelniczki, które z sentymentem będą mogły przypomnieć sobie, jak to było, kiedy miało się lat naście i nieco więcej. Czy to jednak oznacza, że to tylko komiks dla dziewczyn? Jasne że nie! Chłopcom również może się on spodobać, tzn o ile zdecydują się przełamać i sięgnąć po coś, co z góry wygląda na dziewczyńskie 😉 W historii tej jest bowiem pewna uniwersalność, która trafi do każdego, niezależnie od jego wieku czy płci. Dlatego też gorąco polecam waszej uwadze tę pozycję, a sama z niecierpliwością wyglądam premiery kolejnego albumu z serii 🙂

Tytuł oryginalny: Lou!:6 L’Age de cristal; Lou!:8 En
route vers de nouvelles aventures; Le film. Journal infime
Tłumaczenie: Elżbieta Dybcio-Wojciechowska
Scenariusz: Julien Neel
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Seria/Cykl: Lou!, tom 3
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilustracje: Julien Neel
Liczba stron: 168
ISBN: 978-83-281-3575-8


1Shares