„Lekarz wojenny” – opowieść bohatera prosto z linii frontu

„Zjeździłem cały świat, szukając guza” – tak mówi o sobie David Nott. Gdyby w jego wyprawach chodziło jedynie o tę pociągającą nutkę ekscytacji, jaka towarzyszy nam, gdy robimy coś niebezpiecznego lub gdy wkraczamy w obszary w pewnym sensie zakazane, niedostępne dla przeciętnego człowieka; gdyby chodziło tylko o życie na krawędzi, pomyślelibyśmy: „Kolejny amator mocnych wrażeń”. Tu jednak chodzi o coś więcej: o ludzkie życie.

Od ponad dwudziestu lat David Nott, chirurg naczyniowy i urazowy, uważnie śledzi serwisy informacyjne – gdy jego uwagę przykuje wiadomość o kolejnym konflikcie lub katastrofie naturalnej, wie już, że wkrótce dotrze do niego prośba o pomoc. Wówczas opuszcza bezpieczny dom w Londynie i wyrusza w miejsca, które mają jedną wspólną cechę: obecność tam zagraża życiu i zdrowiu.  I o tych miejscach opowiada czytelnikom w swoim „Lekarzu wojennym” – książce, która ukaże się 20 maja nakładem wydawnictwa Insignis.

Nott ma dziś na koncie pracę w warunkach zagrożenia w wielu krajach: Afganistanie, Sierra Leone, Liberii, Darfurze, Kongo, Iraku, Syrii, Jemenie, Libii, Strefie Gazy. Trafił też do zdezogranizowanych katastrofami naturalnymi Nepalu i Haiti. We wszystkich tych miejscach ruszał na pomoc rannym, robiąc to, co potrafi najlepiej: wyjmując odłamki bomby z klatki piersiowej, przeszczepiając fragmenty żyły czy przeprowadzając operację na otwartym sercu w huku przelatujących samolotów bojowych.

W poruszającym do głębi „Lekarzu wojennym” – który 20 maja trafi do księgarń – David Nott przyznaje, że to Syria odcisnęła na nim największe piętno. Do dziś wraca myślami do tego poranionego, skrzywdzonego państwa, którego mieszkańcom tak bardzo chciał pomóc zwłaszcza w okresie oblężenia. Wiedział jednak, że wszystkich nie da się uratować. Zapragnął doprowadzić przynajmniej do ewakuacji swojego przyjaciela, również lekarza, jego kolegów po fachu oraz grupy kilkuset dzieci. Szybko zrozumiał, że musi skierować uwagę kogokolwiek tylko może na sytuację w Aleppo: występował w radio i telewizji; bombardował e-mailami wszelkie placówki dyplomatyczne i organizacje humanitarne. Jego upór doprowadził go w końcu nie tylko do ONZ, ale i… samego Baszara al-Asada: teraz siejącego strach syryjskiego przywódcy, a niegdyś – i takim go zapamiętał Nott – sympatycznego początkującego okulistę w londyńskim szpitalu.

„Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu” Davida Notta to lektura niezwykła. Wciąga niczym rasowa powieść sensacyjna, wyzwala emocje jak najciekawszy reportaż, a na końcu pozostawia w niemym uczuciu podziwu dla człowieka, który kierując się prawdziwą pasją i chęcią pomagania, robi po prostu to, do czego się zobowiązał – próbuje ratować ludzkie życie, nawet jeżeli okoliczności są ku temu najmniej sprzyjające, jak to tylko możliwe.

Zamów książkę w przedsprzedaży w najlepszej cenie już dzisiaj!

 

0Shares