Recenzja: „Sherlock Holmes. Kroniki Moriarty’ego. Tom 1. Odrodzenie” – Sylvain Cordurié

Miłośnicy przygód najsłynniejszego detektywa – Sherlocka Holmesa – nie mogą narzekać na wybór pozycji traktujących o jego losach. Mamy bowiem do wyboru powieści – zarówno dla starszych jak i młodszych odbiorców, zbiory opowiadań czy historie w postaci graficznej, które cieszą się równie dużą popularnością wśród czytelników.

Wśród nich są chociażby dwutomowe opowieści ze świata Sherlocka autorstwa doświadczonego francuskiego scenarzysty Sylvaina Cordurie jak m.in. „Sherlock Holmes i podróżnicy w czasie”, „Sherlock Holmes i Necronomicon” czy „Sherlock Holmes i Wampiry Londynu”. Pod koniec listopada, nakładem wydawnictwa Egmont i w tłumaczeniu Marii Mosiewicz, do księgarń trafił kolejny tytuł, a mianowicie tom 1 „Kronik Moriarty’ego” noszący tytuł „Odrodzenie”.

Album ten przybliża czytelnikowi wydarzenia, które nastąpiły tuż po tym, gdy James Moriarty zginął podczas swej konfrontacji z Sherlockiem Holmesem nad wodospadem Reichenbach. Trafił on bowiem do piekła Wielkich Przedwiecznych, którzy wystawili jego hart ducha oraz siłę woli na wiele bolesnych prób. Teraz jednak niespodziewanie powraca i ma nową misję – pragnie zdobyć wszystkie istniejące egzemplarze Necronomiconu, a pomóc mu w tym mają jego dawna współpracownica – Meredith oraz poszukiwacz legendarnych artefaktów – Nobble Odd. Po co mu te książki? Czyżby zamierzał na powrót przejąć władzę w mieście? Czy też może kierują nim inne pobudki?

Pozycja króciutka, gdyż liczy sobie raptem niecałe 50 stron – zatem do przeczytania dosłownie na raz. Czytelnik ma okazję początkowo śledzić historię dwutorowo, gdyż z jednej strony mamy teraźniejsze wydarzenia, podczas których Moriarty rusza tropem posiadaczy Necronomiconu, z drugiej zaś są retrospekcje do czasu jego pobytu w piekle Wielkich Przedwiecznych, które krok po kroku ukazują nam drogę bohatera do odzyskania wolności. Całość prezentuje się całkiem nieźle – jest mrocznie i klimatycznie, a przy tym sama historia jest dość interesująca. Oczywiście to nie to samo co dzieła Arthura Conana Doyle’a, niemniej stanowi ciekawostkę dla miłośników uniwersum Sherlocka Holmesa. I w sumie jedynie im polecić mogę sięgnięcie po ten album.


 

Tytuł: Sherlock Holmes. Kroniki Moriarty’ego. Odrodzenie
Scenariusz: Sylvain Cordurie
Tytuł oryginalny: Les Chroniques de Moriarty
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: Egmont / współpraca
Rok wydania: 28/11/2022
Seria/Cykl: Sherlock Holmes, Kroniki Moriarty’ego tom 1
Oprawa: miękka
Format: 21,6 x 28,5 cm
Rysunki: Andrea Fattori
Liczba stron: 48
ISBN: 978-83-281-5657-9

do kupienia na EGMONT.PL
oraz


1Shares