Recenzja: „Liga Niezwykłych Dżentelmenów. Czarne akta” – Alan Moore

Trzeba przyznać wydawnictwu Egmont, że potrafi rozpieszczać swych czytelników, a już zwłaszcza tych mających bzika na punkcie serii Liga Niezwykłych Dżentelmenów będącej dziełem słynnego autora „Z piekła rodem” oraz uznanego ilustratora „Marshal Law”. Ostatnio bowiem w ich ręce trafiły aż cztery wchodzące w jej skład albumy, a mianowicie tom 1 oraz tom 2, a także „Nemo. Trylogia” oraz „Czarne akta”. O trzech pierwszych mogliście już przeczytać na moim blogu. Pora zatem skupić się na ostatnim tytule – „Czarnych aktach”.

Głównymi bohaterami tego albumu są Mina Murray oraz Allan Quatermain, z którymi spotykamy się w latach 50-tych XX wieku, aby towarzyszyć im w poszukiwaniach tytułowych Czarnych akt, będących niczym innym jak zbiorem niezwykle ważnych i niebezpiecznych informacji dotyczących działalności Ligii Niezwykłych Dżentelmenów na przestrzeni dziesięcioleci. Czy jednak uda im się je odnaleźć? I jakie niebezpieczeństwa czyhać będą na nich po drodze?

„Czarne akta” wyraźnie różnią się od poprzednio omawianych przeze mnie albumów z serii o Lidzie Niezwykłych Dżentelmenów. Tym, co znacząco wyróżnia je na tle pozostałych tomów, jest to, iż nie zawierają one w sobie jedynie opowieści w wydaniu stricte komiksowym, ale również w innych, jakże odmiennych do tego, z czym dotąd się spotykaliśmy, formach. Znajdziemy tu zarówno dłuższe teksty w postaci opowiadań, ale też komiksowe broszurki, szczegółowe mapy, różnorodne notatki oraz rysunki, a nawet dwa akty niedokończonej sztuki napisanej ponoć przez samego Williama Shakespeare’a (!!), które jeszcze lepiej pozwolą czytelnikowi zgłębić historię nie tylko samej Ligii Niezwykłych Dżentelmenów, ale też losy poszczególnych jej członków.  Do tego część głównej opowieści, w której śledzimy poczynania Miny oraz Allana, została zaprezentowana w wersji 3d, do której łatwiejszego i przyjemniejszego w odbiorze odczytania służą dołączone do albumu specjalne okulary.

Pod względem samego wydania, od strony wizualnej, album ten stoi na równie wysokim – jeśli nie wyższym poziomie (!!) z uwagi na różnorodność form zawartych w nim treści, do których powstały specjalnie dostosowane pod względem kreski, kolorów oraz walorów stricte historycznych grafiki będące dziełem niezrównanego Kevina O’Neilla. Po raz kolejny album wydany został w twardej oprawie oraz formacie pasującym do wcześniej oddanych w ręce czytelników tomów.

„Czarne akta” to kolejny album, po który sięgnąć powinni miłośnicy przygód bohaterów należących do Ligii Niezwykłych Dżentelmenów. Przepełniony humorem oraz licznymi nawiązaniami do szeroko pojętego świata popkultury, sztuki, historii oraz polityki stanowi nie lada gratkę dla wszystkich tych, którzy cenią sobie dobrze rozpisane i rozrysowane komiksy, przy których po prostu przyjemnie spędza się czas. Sama podczas lektury bawiłam się znakomicie i tego samego życzę też wam licząc na to, że dacie się namówić i sięgnięcie po „Czarne akta” 🙂


Tytuł: Czarne akta
Scenariusz: Alan Moore
Tytuł oryginalny: The League of Extraordinary
Gentlemen: Black Dossier
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Egmont / współpraca
Rok wydania: 2022
Seria/Cykl: Liga Niezwykłych Dżentelmenów
Seria: Klub Świata Komiksu / Mistrzowie Komiksu
Oprawa: twarda
Format: 17 x 26 cm
Ilustracje: Kevin O’Neill
Liczba stron: 192
ISBN: 978-83-281-7099-5

do kupienia na EGMONT.PL
oraz


1Shares