„Poznaję świat i kropka! O żarówce, która świeci, lustrze i pajęczej sieci” – Rafał Klimczak

Dziś pokażę Wam bardzo sympatyczną książkę dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat, której główną bohaterkę moja córka polubiła dosłownie od pierwszej chwili.

Kropka, bo o niej mowa, to mała, niebieska istotka, która pewnego dnia, jakby za sprawą magii, wypada z ostatniej strony starej, pożółkłej książki z bajkami wprost do pokoju Asi. Ten pełen jest najróżniejszych niespodzianek oraz tajemnic, które tylko czekają na to, aby je odkryć. Pomocą służą jej nowo poznani przyjaciele, a zwłaszcza świnka skarbonka Pelagia oraz sowa Klara.

Dzięki nim Kropeczka dowiaduje się m.in tego, gdzie leży Niewiadomogdzie, skąd się bierze wiatr, kto i kiedy obchodzi imieniny, czym jest żarówka oraz prąd, a także jak to możliwe, że coś jest choć tego zupełnie nie widać. Z kolei poznanie komarzycy Grety oraz pająka Trzęsia uświadamia jej, żeby nigdy nikogo nie oceniać tylko po tym, jak wygląda, bo jest to nie tylko niesprawiedliwe, ale też bywa niezgodne z prawdą.

Książeczka ta jest pierwszą z serii „Przygody Kropeczki z Książeczki”, a jej autorem jest Rafał Klimczak, autor bardzo popularnej wśród małych czytelników serii o przygodach Nudzimisiów („Nudzimisie”, „Nudzimisie i przyjaciele”).

Została naprawdę ładnie wydana. Ma twardą okładkę i bardzo kolorowe, sympatyczne ilustracje, których autorką jest pani Ilona Brydak. Idealnie współgrają one z czytanym tekstem, który to z kolei napisany został dużą, wyraźną czcionką. Jest to spore ułatwienie dla dzieci próbujących własnych sił w samodzielnym czytaniu.

Poznaję świat i kropka - cz 1 (2) Poznaję świat i kropka - cz 1 (3)
Poznaję świat i kropka - cz 1 (4) Poznaję świat i kropka - cz 1 (5)

Fajnym dodatkiem są zamieszczone na końcu książki ciekawostki, z których dziecko szerzej dowie się o poruszonych w opowiadaniach rzeczach, czyli o szkle, szybie, komarach, wietrze, pająkach, imieninach oraz prądzie elektrycznym. I co ważne – wszystko w książce zostało napisane naprawdę bardzo przystępnym językiem, dzięki czemu mały czytelnik nie będzie miał trudności ze zrozumieniem czytanego tekstu.

Książka „Poznaję świat i kropka!” to idealna pozycja dla wszystkich dociekliwych dzieci, które, tak jak główna bohaterka, potrafią zasypywać swoich rodziców milionem pytań na minutę w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące ich kwestie. Z Kropeczką znajdą wspólny język, bowiem jej ciekawość, jak to określiła jedna z bohaterek książki, przerasta nawet najwyższą żyrafę.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2016
Seria: Przygody Kropeczki z Książeczki
Oprawa: twarda
Ilustracje: Ilona Brydak
Liczba stron: 96
ISBN: 978-83-7915-317-6
Grupa wiekowa: 5-8 lat

Skrzat2

1Shares