Monstrrrualna erudycja -> czyli wstrząsająca wiedza, okrutne fakty, czarny humor i komiksowe ilustracje! („Nieznośna natura”, „Straszliwa prawda o czasie”, „Śmiertelne choroby”, „Wstrząsająca elektryczność”)

Niedawno na naszym rynku nakładem wydawnictwa Egmont ukazała się „nowa” seria książek skierowana do młodych czytelników zatytułowana Monstrrrualna Erudycja, która zainteresować może wszystkich tych, którzy ciekawi są otaczającego ich świata. Jeśli dodamy do tego fakt, iż każda z książek należących do tej serii – prócz bogactwa wiedzy i mnóstwa okrutnych faktów oraz ciekawostek – okraszona została czarnym humorem i wzbogacona o ilustracje przypominające te, które spotkać można w komiksach, możemy być pewni tego, że młody czytelnik nie będzie wstanie przejść obok nich obojętnie, a zamiast tego ochoczo przystąpi do ich lektury!

Dlaczego jednak pisząc na wstępie o tej serii słowo „nowa” zamknęłam w cudzysłowie? To dlatego, iż tak naprawdę jest to wznowienie tej serii. Wydawnictwo Egmont po raz pierwszy na nasz rynek wypuściło ją… 21 lat temu!

A teraz mała ciekawostka pochodząca od cioci Wikipedii 😉

Wspólna nazwa Monstrrrualna erudycja, używana w Polsce, obejmuje książki, które w oryginale, w języku angielskim, wydawane były w kilku seriach:

- Horrible Science (Strrraszna nauka)
- Horrible Geography (Strrraszna geografia)
- The Knowledge (Wiedza)
- Murderous Maths (Zabójcza matematyka)
- Foul Football (Sfaulowany futbol)

Na pierwszy ogień wydawnictwo Egmont zdecydowało się oddać w ręce czytelników takie oto cztery tytuły: „Śmiertelne choroby”, „Nieznośna natura”, „Straszliwa prawda o czasie” oraz „Wstrząsająca elektryczność”. Autorem wszystkich powyższych pozycji jest Nick Arnold, który od najmłodszych lat związany jest ze światem literackim i któremu sławę przyniosła seria książek popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży pt „Horrible Science”, a także niepublikowana dotąd w naszym kraju seria „Wild Lives”.


„Śmiertelne Choroby” traktują – jak zresztą łatwo można się domyślić – o jednych z najbardziej niebezpiecznych chorób, z którymi na przełomie wieków zetknęła się ludzkość żyjąca w różnych zakątkach świata. Przeczytamy tu m.in o dżumie, cholerze, gruźlicy, błonicy, czy wściekliźnie. Poznajemy najwybitniejszych lekarzy i naukowców, którzy dołożyli wszelkich starań, aby odkryć przyczyny oraz sposoby zwalczania śmiertelnych chorób brutalnie dziesiątkujących ludzką populację. Mamy okazję przeczytać Pamiętniki Śmierci, a także wziąć udział w naradzie bojowej o najwyższym stopniu ważności pod przewodnictwem majora Zarazkoboja. W naszejj wędrówce po najgorszych i najbardziej przerażających faktach o chorobach towarzyszy nam niezrównany doktor Nagrobek, który niczym z rękawa sypie nader interesującymi informacjami, które niejednego z was przyprawią o zawrót głowy.


„Nieznośna natura” zabiera czytelnika do świata  zwierząt. Prawdą jest, iż od zawsze fascynował on ludzkość. Autor poszedł jednak o krok dalej, gdyż w swej książce skupił się w głównej mierze na tym, co też dziwnego, obrzydliwego oraz  przerażającego spotkać można w świecie zwierząt. Tym też sposobem przeczytamy m.in o milionach morderczych mikroorganizmów oraz odkryciu pewnego supermikroba; o dziwacznym zachowaniu pewnego naukowca, który… lubił udawać, że jest wściekłym psem oraz o pewnym koniu, który stanął do egzaminu mającego rozstrzygnąć to, czy faktycznie potrafił on liczyć. Zgłębimy też język goryli, delfinów, a nawet… langust, a także nauczymy się rozpoznawać zwierzęcą mimikę. Ale to nie wszystko! Bierzemy udział w kursie samoobrony, poznajemy najbardziej okrutnych myśliwych, a także bezapelacyjnego zwycięzcę na najbardziej odpychający kamuflaż pozwalający przetrwać w świecie zwierząt.


„Straszliwa prawda o czasie” zabiera nas w podróż przez czas i przestrzeń w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące ludzkość pytanie: czym tak naprawdę jest czas? Podczas naszej wędrówki spotykamy wielkich ludzi, dzięki którym świat nauki i nasze codzienne życie zmieniło się nie do poznania. Poznajemy też dawne i współczesne metody odmierzania czasu oraz naszej pozycji, a przy okazji dowiadujemy się, że nasz kalendarz… się myli, bo tak naprawdę mamy zupełnie inny rok, niż się nam wydaje. Mamy również możliwość odbycia wycieczki w czasie, a także śledzenia przygód detektywa Rygana, który… się w nim zupełnie pogubił. A wszystko to w drodze do poznania straszliwej prawdy o czasie…


„Wstrząsająca elektryczność” z kolei pełne są porażających faktów związanych z elektrycznością oraz szokujących historii, które sprawiają, że czytającemu włos jeży się na głowie. W jaki sposób twórca defibrylatora testował swoje urządzenie? Na czym polegał konflikt Alessandro Volty z Luigim Galvanim? Czy silny magnes jest w stanie wyciągnąć oczy z ludzkiej czaszki i na czym polega zamordowanie magnesu? W jaki sposób przebiegła pierwsza egzekucja na krześle elektrycznym i czy to elektryczność w postaci błyskawic dała początek życiu na Ziemi? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znaleźć można na kartach książki „Wstrząsająca elektryczność” 🙂


Wszystkie powyższe tytuły – prócz autora – mają jeszcze jeden wspólny mianownik w postaci ich ilustratora. Tony De Saulles, bo o nim mowa, rysunkiem zajmuje się od najmłodszych lat. Podobnie jak w przypadku Nicka Arnolda rozgłos przyniosła mu seria „Horrible Science”. Obaj panowie zostali zresztą laureatami nagrody Aventis Prize za najlepsze przyrodnicze książki dla dzieci. Gdy nie rysuje, Tony grywa w squasha bądź… pisze wiersze. A jakie są jego prace, które znaleźć można wewnątrz w/w książek z serii Monstrrrualna Erudycja? Pomysłowe, niebanalne, klimatem przypominające komiksy, nie pozbawione szczegółów, wyrażające emocje i przede wszystkim humorystyczne. Trzeba im oddać również to, że bardzo dobrze współgrają z czytanym akurat tekstem, a fakt, iż są one czarno – białe sprawia, że nie rozpraszają uwagi czytelnika, a jedynie dopełniają czytane przez niego treści.

Na naszym rynku dostępna jest jeszcze jedna seria książek – w bardzo podobnym klimacie do Monstrrrualnej Erudycji i również wydawana przez wydawnictwo Egmont – mianowicie Strrraszna Historia. Na dzień dzisiejszy na naszym rynku dostępnych jest dziesięć tomów wchodzących w jej skład, z czego o dwóch – „Ci okrutni Wikingowie” oraz „To okropne Średniowiecze” – przeczytać mogliście na moim blogu. Obie serie gorąco polecam waszej uwadze. Takiego typu książki warto mieć w biblioteczce naszych dzieci – niosące ogrom wiedzy, a przy okazji dostarczające tak potrzebnej młodym ludziom rozrywki.

Tytuł polski: Śmiertelne choroby
Tytuł oryginalny: Deadly Diseases
Tłumaczenie: Marek Wrześniewski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Seria / Cykl: Monstrrrualna Erudycja
Oprawa: miękka
Ilustracje: Tony De Saulles
Liczba stron: 160
ISBN: 978-83-281-3679-3
Grupa wiekowa: 8+
Tytuł polski: Nieznośna natura
Tytuł oryginalny: Nasty Nature
Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Seria / Cykl: Monstrrrualna Erudycja
Oprawa: miękka
Ilustracje: Tony De Saulles
Liczba stron: 160
ISBN: 978-83-281-3677-9
Grupa wiekowa: 8+
Tytuł polski: Straszliwa prawda o czasie
Tytuł oryginalny: The Terrible Truth About Time
Tłumaczenie: Janusz Maćczak
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Seria / Cykl: Monstrrrualna Erudycja
Oprawa: miękka
Ilustracje: Tony De Saulles
Liczba stron: 160
ISBN: 978-83-281-3680-9
Grupa wiekowa: 8+
Tytuł polski: Wstrząsająca elektryczność
Tytuł oryginalny: Shocking Electricity
Tłumaczenie: Marek Wrześniewski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Seria / Cykl: Monstrrrualna Erudycja
Oprawa: miękka
Ilustracje: Tony De Saulles
Liczba stron: 160
ISBN: 978-83-281-3678-6
Grupa wiekowa: 8+

Jeśli chcesz kupić „Śmiertelne choroby”:

Jeśli chcesz kupić „Nieznośną naturę”:

Jeśli chcesz kupić „Straszliwą prawdę o czasie”:

Jeśli chcesz kupić „Wstrząsającą elektryczność”:

1Shares