„STRRRASZNA HISTORIA. To okropne Średniowiecze” – Terry Deary

Historia od zawsze była jednym z moich ulubionych przedmiotów w szkole. Od najmłodszych lat żądna byłam wiedzy, a przeszłość ludzkości jako takiej interesowała mnie w szczególności. Zdaję sobie jedna sprawę z tego, że nie dla wszystkich historia może być interesująca, albo też łatwa do przyswojenia. Ale od teraz możecie sięgnąć po coś, co wam w tym pomoże, a mianowicie po serię książek autorstwa Terry’ego Deary’ego pt „STRRRASZNA HISTORIA”, która na świecie ukazała się w ponad 30 językach i sprzedała w ponad 25 milionach egzemplarzy, a którą to na nasz rynek wypuściło niedawno wydawnictwo Egmont.

Ciekawostka: Wspólna nazwa Strrraszna historia, używana w Polsce, obejmuje książki, które w oryginale w języku angielskim były wydawane w kilku seriach:

Horrible History – Strrraszna historia
Horribly Famous – Strrraszne sławy
Dead Famous – Sławy z krypty
Ukazały się też tomy dostępne tylko w Anglii. (źródło: Wikipedia)

Na dzień dzisiejszy dostępnych jest 6 tytułów (cała seria liczy ich sobie ponad 30): „Ci okrutni Wikingowie”, „Ci wredni Rzymianie”, „Ci rewelacyjni Grecy”, „To okropne Średniowiecze”, „Ci paskudni Aztekowie” oraz „Ci niewiarygodni Inkowie”. Moja domowa biblioteczka niedawno powiększyła się o dwa z nich, a mianowicie o tomy traktujące o Średniowieczu oraz Wikingach. Dziś chciałabym opowiedzieć wam o pierwszym z nich, a więc o tym zatytułowanym „To okropne Średniowiecze”.

„Historia jest straszna, a interpretacja faktów historycznych bywa myląca. Ludzie potrafią skrajnie różnie oceniać to, co zdarzyło się zaledwie wczoraj… (…) W podręcznikach znajdziecie tylko jedną stronę prawdziwej historii…. (…) W tej książce drugą… (…). Poznajcie fakty i oceńcie je sami!”

Dorośli – mówiąc o historii – zazwyczaj usiłują chronić dzieci przed strasznymi opowieściami, za wszelką cenę oszczędzając im przykrych oraz przerażających szczegółów, i przekazując jedynie złagodzoną wersję dotyczącą konkretnych wydarzeń.

Ale nie Terry Deary! On nie boi się mówić o tym, jak to wszystko wyglądało naprawdę. Nie znaczy to jednak, że oto do waszych rąk trafiła książka będąca pełnokrwistym horrorem. Nie, Terry Deary przedstawia fakty – przybliża daty, postaci, zdarzenia – lecz czyni to w bardzo przystępny i pełen humoru sposób, przez co to, o czym w danym momencie czytamy, choćby było nie wiadomo jak okrutne, nie ma tak negatywnego wydźwięku i sprawia, że lektura jest nie tylko niezwykle interesująca, ale po prostu bardzo przyjemna.

Sięgając po tę książkę dowiecie się m.in tego:

  • dlaczego w 1315 roku zjadano własne dzieci
  • jak bardzo okrutny był Wilhelm Zdobywca
  • do czego doprowadzała choroba zwana ogniem św. Antoniego
  • w leczeniu jakich chorób przydawały się dzioby srok bądź siadanie w rynsztokach
  • jak przyrządzić średniowieczny kapuśniak oraz pudding różany
  • czym były: Marynarski Duch, Anielski Smak, Smocze Mleko i Wściekły Pies
  • co Kościół sądził o ówczesnej modzie

Oprócz tego przeczytacie o dziesięciu cennych relikwiach z kościołów i klasztorów Europy, karach stosowanych wobec przestępców – w zależności od popełnionych przez nich występków; makabrycznych misteriach, a także o tym, w jakie zwariowane rzeczy wówczas wierzono.

Jeśli chodzi o samo wydanie książki, to jest ona formatu 21,0 x 14,8 cm i ma miękką, mieniącą się na froncie okładkę. Wewnątrz nie znajdziemy suchego, nudnego tekstu, ale różnorodne jego formy – m.in komiks, wycinki z gazet, fragmenty pamiętnika czy przepisy. Całość zaś opatrzona została zabawnymi czarno-białymi rysunkami autorstwa Martina Browna, bardzo dobrze współgrającymi z czytanym tekstem.

Powiem wam, że gdyby podręczniki do historii wyglądały tak, jak książka Terry’ego Deary’ego, dzieci o wiele chętniej zasiadałyby do nauki – i to nie tyle z musu, ile same z siebie, dla przyjemności. Wiedza przekazywana w taki sposób, w jaki czyni to autor książki „To okropne Średniowiecze”, po prostu była by o wiele łatwiej przyswajalna i w dużej mierze szybciej zapamiętywana przez dziecko. Mam nadzieję, że na naszym rynku ukażą się wszystkie tytuły wchodzące w skład serii STRRRASZNA HISTORIA, bowiem byłaby to naprawdę ciekawa alternatywa dla nudnych podręczników do historii oraz niebywała pomoc w nauce dla uczniów. Sama zamierzam skompletować całość – dla mojej córki. A was tymczasem gorąco zachęcam do sięgnięcia po dzieło Terry’ego Deary’ego „To okropne Średniowiecze” – bo naprawdę warto!

Tytuł oryginalny: Measly Middle Ages
Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2018
Seria/Cykl: STRRRASZNA HISTORIA
Oprawa: miękka
Format: 21,0 x 14,8 cm
Ilustracje: Martin Brown
Liczba stron: 128
ISBN: 978-83-281-2971-9
Grupa wiekowa: 8-14 lat

z serii STRRRASZNA HISTORIA:

„Ci okrutni Wikingowie” – „Ci wredni Rzymianie” – „Ci rewelacyjni Grecy” – „To okropne Średniowiecze” – „Ci paskudni Aztekowie” – „Ci niewiarygodni Inkowie”

1Shares