„Zemsta trzech eks” – Jo Jakeman

„Zemsta trzech eks” Jo Jakeman to książka z gatunku tych, które po rozpoczęciu lektury trudno odłożyć na bok. Dlatego aż dziw bierze, że to literacki debiut autorki! A o czym właściwie on opowiada? O tytułowej zemście, a w zasadzie o różnych jej obliczach…

Wszystko rozpoczyna się od… pogrzebu. Phillip Rochester pożegnał się niedawno z życiem doczesnym. Wśród tych, którzy byli obecni w dniu jego pochówku, znalazły się trzy kobiety jego życia: była żona Ruby, niedoszła rozwódka – Imogen oraz Naomi – najmłodsza z nich, do której Phillip odszedł porzucając Immie oraz ich synka Alistaira. Nikt nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że tę trójkę łączy pewna tajemnica… Tylko one wiedzą, co się czuje, kiedy się wie, że Phillip umarł śmiercią, na jaką zasłużył.

Czyżby dopomogły mu one pożegnać się z życiem?

Wydarzenia poprzedzające pogrzeb śledzimy w głównej mierze dzięki pierwszoosobowej narracji Imogen. Wyjątek stanowią trzy retrospekcje do epizodów z życia każdej eks Phillipa, które nie tylko pozwalają nam lepiej poznać je same, ale też zrozumieć, jak to się stało, że w ich życiu pojawił się ten a nie inny mężczyzna i jaki wpływ miał on na każdą z nich.

„Używał słów tak, jak inni używają noża. Tysiąc drobnych powierzchownych ranek odbierających siły, nieznośna bolesna kratownica ukryta pod szatą normalności, drażniąca przy każdym ruchu.”

Skrzywdzić kogoś można na wiele różnych sposobów i to nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Phillip Rochester opanował obie te sztuki do perfekcji. Poznajemy go jako wrednego tyrana, który kawałek po kawałku pozbawia drugą osobę poczucia własnej godności i nie przestaje dopóty, dopóki ten ktoś nie stanie się żałosną imitacją osoby, którą niegdyś był. A wszystko po to, by zapewnić sobie ich uległość. Poczucie kontroli nad sytuacją jest bowiem dla niego szczególnie ważne. To i nieskazitelna reputacja. Będąc policjantem dokładnie wie, jak zadawać ból, by nie pozostawić śladów. A nawet jeśli zdarzyło mu się przekroczyć granicę, to przecież nikt by nie uwierzył histeryzującej kobiecie prawda?

„Phillip zmienił życie każdej z nas w koszmar i dopiero teraz zaczęłyśmy zdawać sobie sprawę, jakich używał sposobów. Rzeczy, o które się obwiniałyśmy, problemy, których jak sądziłyśmy, mogłyśmy uniknąć – to wszystko były jego sprawki. Odizolował nas, przeszkodził w nawiązywaniu przyjaźni, choć nie uświadamiał sobie, że przez to stworzył coś, co nas połączy, więź, której nawet on nie będzie w stanie zerwać.”

Trzy kobiety i to jakże różne. Ruby – najstarsza z nich, o wielkim sercu, lecz źle lokująca swoją lojalność. Imogen – porzucona, samotna matka czepiająca się ostatnich lat przed czterdziestką, nadal zmagająca się z traumą, która dotknęła ją przed wielu laty. I wreszcie Naomi – krucha i zaburzona, która mimo młodego wieku wiele w życiu przeszła, a mimo to potrafi być silniejsza niż dwie pozostałe ekspartnerki Phillipa. Wydawać by się mogło, że nie istnieje nic, co mogłoby sprawić, że ta trójka znajdzie wspólny język. A jednak tak się stało. Autorce zaś udało się w nader realistyczny i przekonujący sposób przedstawić drogę, jaką każda z nich musiała przebyć, by ostatecznie połączyć siły i odnaleźć wspólny dla nich cel – zemstę na tym, który skrzywdził je najbardziej na świecie.

I choć z góry wiadomo, jak kończy się historia Phillipa, to jednak chcemy wiedzieć, jak do tego doszło. Jaka była prawda? Co tak naprawdę spotkało ich eks? Dlatego też z wypiekami na twarzy śledzi się te ostatnie dni, o których opowiada Imogen, poprzedzające jego pogrzeb. Napięcie towarzyszy czytelnikowi od pierwszych do ostatnich stron, autorka zaś umiejętnie podkręca śrubę i sprawia, że pod koniec emocje dosłownie sięgają zenitu. A zakończenie? Nader satysfakcjonujące!

Podobno jesienią ukazać się ma kolejna powieść Jo Jakeman zatytułowana „Safe House”. Jeśli o mnie chodzi – biorę ją w ciemno! Was tymczasem gorąco zachęcam do sięgnięcia po „Zemstę trzech eks”. To doprawdy znakomity thriller, którego lektura dostarczy wam wielu wrażeń.

Tytuł oryginalny: Stick and Stones
Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2019
Oprawa: miękka
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-8169-116-1


1Shares