„Minecraft. Podręcznik podboju oceanu” – Stephanie Milton

Minecraft, czyli gra komputerowa (obecnie również konsolowa oraz mobilna) o otwartym świecie zbudowanym z różnorodnych bloków, który możemy dowolnie eksplorować i kreować według naszej wyobraźni, będąca dziełem Markusa Persona i rozwijana dalej przez studio Mojang, jest niezaprzeczalnym fenomenem, jeśli chodzi o świat gier. Od czasu swej premiery, czyli 2009 roku, po dziś dzień cieszy się stale niesłabnącą popularnością wśród graczy z całego świata – i to niezależnie od ich wieku czy też płci. Dlatego też co i rusz jest aktualizowana, aby dostarczyć graczom jeszcze więcej możliwości zabawy i rozwoju ich kreatywności.

Jakiś czas temu pojawiło się nowe, spore rozszerzenie gry, a mianowicie umożliwiono eksplorację rozległych oceanów. Otworzyło to przed graczami drogę do zgłębienia tajemnicy podwodnego świata, poznania tego, co kryje się w głębinach rozległych wód, po których dotąd mogli jedynie pływać. Jednakże miejsce to skrywa nie tylko wiele sekretów i skarbów, które warto odkryć, ale również czyhających na graczy niebezpieczeństw…

I tu przychodzi im z pomocą książka, która nakładem wydawnictwa Egmont niedawno trafiła na półki księgarń. Mowa o oficjalnym „Podręczniku podboju oceanu”, który dostarcza wielu cennych porad i wskazówek dotyczących tego, jak przetrwać w tym nowym, nieznanym graczom świecie.

Książka została podzielona na trzy główne części: Budowle i skarby, Moby oceaniczne oraz Jak przetrwać: rady. Odwiedzamy podwodne świątynie, ruiny, rafy koralowe oraz góry lodowe. Dowiadujemy się, jak uniknąć niebezpieczeństw ze strony bąbelkowych kolumn, które bywają bardzo zdradliwe, a także odkrywamy, jak należy postępować w przypadku natrafienia np we wraku statku na mapę skarbów. Zgłębiamy wiedzę o podwodnych stworzeniach, aby podczas eksploracji oceanu móc zorientować się, czy trafiając na jedno z nich jesteśmy bezpieczni, czy też lepiej od razu brać nogi za pas. Zaś dzięki radom i wskazówkom, które zamieszczono w trzeciej części książki, nasza wędrówka po oceanicznym świecie jest nie tylko bezpieczniejsza, ale jeszcze bardziej ciekaw i emocjonująca. Uczymy się np rzucać zaklęcia na trójzęby wypadające z utopców (dzięki czemu zyskujemy potężną broń mogącą uratować nam życie podczas starcia z oceanicznymi mobami), poznajemy sposoby na to, aby móc oddychać pod wodą czy tez szybciej wydobywać podwodne surowce, a także zgłębiamy tajniki budowy podwodnych koralowych baz oraz farm. Mówiąc krótko – lektura tego podręcznika sprawia, że stajemy się ekspertami w dziedzinie eksploracji podwodnego świata.

Pod względem wizualnym publikacja ta wypada bardzo dobrze. Niewielki format (pasujący do wcześniej wydanych w tej serii podręczników) oraz twarda oprawa klimatem nawiązująca do świata gry to pierwsze, co rzuca się w oczy po wzięciu książki do ręki. Jej wnętrze zaś po brzegi wypełnione jest różnorodnymi grafikami z minecraftowego świata zachęcającymi do tego, aby odpalić grę i wyruszyć na podbój oceanu.

Tymczasem zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę. Jeśli jesteście fanami gry, niech to będzie dla was must have, które po prostu musi znaleźć się na waszej półce wśród innych publikacji traktujących o Minecrafcie. A jeśli sami nie interesujecie się tym tematem, ale znacie kogoś, dla kogo nie jest on obojętny, wówczas potraktujcie tę pozycję jako świetny pomysł na prezent. Jestem pewna, że jako taki sprawi się idealnie.

Tytuł oryginalny: Minecraft. Guide to: Ocean Survival
Tłumaczenie: Anna Hikiert
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Seria / Cykl: Minecraft
Oprawa: twarda
Ilustracje: Ryan Marsh
Liczba stron: 80
ISBN: 978-83-281-3090-6


1Shares