Konkurs na ekslibris księgozbioru Czesława Miłosza

Biblioteka Narodowa ogłosiła konkurs na oficjalny ekslibris księgozbioru Czesława Miłosza. Ponad 8000 książek, czasopism i innych obiektów należących niegdyś do polskiego Noblisty zostanie oznaczonych zwycięskim projektem.

Księgozbiór Czesława Miłosza to 8 235 woluminów – gromadzonych przez ponad 40 lat i starannie dobieranych. Stanowi on część Archiwum Czesława Miłosza, przechowywanego w Berkeley, a następie w Oakland, które Biblioteka Narodowa kupiła w 2012 roku od spadkobierców Noblisty.

– Czesław Miłosz nie wklejał do swoich książek ekslibrisów, ale miał potrzebę – przynajmniej na niektórych – zaznaczenia swojej własności, skoro na kilkudziesięciu egzemplarzach można znaleźć jego podpis. Był to księgozbiór w najlepszym tego słowa znaczeniu użytkowy. Na kilkuset książkach znajdziemy odręczne notatki, podkreślenia, a na wielu dedykacje autorów. Mamy nadzieję, że wybrany przez nas projekt odzwierciedli charakter tego księgozbioru. Specjalny ekslibris wieczyście oznaczy egzemplarze należące do biblioteki wybitnego humanisty drugiej połowy XX wieku – powiedział dyrektor Tomasz Makowski.

Konkurs ma charakter otwarty – mogą w nim wziąć udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, a prace zgłaszać można pod własnym nazwiskiem lub pod szyldem studia projektowego. Najważniejszymi kryteriami są wartość artystyczna i oryginalny pomysł, które oceni siedmioosobowe Jury. W jego skład wchodzą m.in. Przemysław Dębowski – projektant książek i współzałożyciel wydawnictwa Karakter oraz Magdalena Heliasz – projektantka graficzna, kuratorka rocznika „Print Control” i organizatorka wystaw polskich książek na międzynarodowych targach.

Dla zwycięzcy konkursu przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 8 000 PLN. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 14 grudnia 2020 roku, na adres ekslibris@bn.org.pl. Zasady uczestnictwa w konkursie, szczegółowe wymagania dotyczące zgłoszeń oraz pełny skład Jury zamieszczono w regulaminie konkursu, na stronie: https://bn.org.pl/w-bibliotece/4135-konkurs-na-ekslibris-ksiegozbioru-czeslawa-milosza.html.

PS. Źródło zdjęcia w nagłówku

0Shares