„Jezioro Ciszy” – Anne Bishop

Przyznam szczerze, iż naprawdę tęskniłam za światem Innych…  Minęły blisko dwa lata, odkąd po raz ostatni przeniosłam się do rzeczywistości wykreowanej przez Anne Bishop, by przekonać się, jak też zakończą się losy moich ulubionych bohaterów – Meg Corbyn oraz Simona Wilczej Straży. Ciężko było mi się z nimi rozstać; jak też całym światem Innych. Po cichu żywiłam głęboką nadzieję na to, że to jeszcze nie koniec – nie taki definitywny; że autorka nie postawiła ostatniej kropki i w przyszłości zdecyduje się napisać kolejną książkę będącą bezpośrednią kontynuacją opowiedzianej przez siebie historii, bądź chociaż osadzoną w tym jakże fantastycznym uniwersum.

I oto jest! „Jezioro Ciszy” – powieść, która już niebawem trafi do księgarń nakładem wydawnictwa Initium, w tłumaczeniu Emilii Skowrońskiej. Książka, na którą tak długo zmuszeni byli czekać wszyscy ci, którzy – tak jak i ja – pokochali świat Innych. I choć co prawda nie stanowi ona dalszego ciągu historii Meg i Simona Wilczej Straży, a jest jedynie samodzielną historią osadzoną w wykreowanym uprzednio przez autorkę świecie, spodoba się wielu czytelnikom. Dla mnie lektura tej powieści była satysfakcjonującym i przyjemnym powrotem do świata, za którym tak bardzo tęskniłam.

Główną bohaterką jest tym razem Victoria DeVine, którą poznajemy w jakiś czas po tym, jak rozstała się ze swoim mężem. W ramach ugody rozwodowej stała się ona właścicielką Kłębowiska – jednego z dwóch znajdujących się w Sprężynowie miejsc nad Jeziorem Ciszy, w którym zatrzymywać się mogą goście pragnący odpocząć od codziennego życia. Ona sama najchętniej zapomniałaby o przeszłości, która pozostawiła w niej głębokie, nadal niezagojone rany, przez które po dziś dzień nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Kiedy jednak pewnego dnia znalezione zostają zwłoki pewnego mężczyzny, zamiast tak potrzebnego Vicki spokoju, w jej życie zakrada się istny chaos. Nagle bowiem okazuje się, że Inni wcale nie są Gdzieś Tam, a właśnie Tutaj i to znacznie bliżej, niż niektórzy z mieszkańców Sprężynowa by sobie tego życzyli i że przeszłość wcale nie zamierza zapomnieć o Victorii.

W świecie, który wcale nie należy do ludzi, a do rdzennych mieszkańców ziemi zwanych terra indigena i który nie zna słowa litość, Vicki zmuszona będzie znaleźć sprzymierzeńców, aby móc stawić czoła grożącemu jej śmiertelnemu niebezpieczeństwu i zachować życie…

Wspominałam wcześniej, iż „Jezioro Ciszy” stanowi niezależną powieść ze świata Innych (dzięki czemu nie wymaga ona znajomości poprzednich części tego cyklu), jednak podczas lektury książki pojawia się kilka nawiązań, które z całą pewnością wychwycą czytelnicy zaznajomieni z losami Meg oraz Simona Wilczej Straży. Jak dla mnie stanowią one na plus tej powieści, gdyż udowadniają, że autorka – choć napisała zupełnie nową historię – nie zapomniała o swoich poprzednich bohaterach oraz zdarzeniach, które rozegrały się na kartach poprzednich części cyklu. Również kreacja samej Vicki DeVine przypomina pod pewnymi względami Meg Corbyn – obie te kobiety w przeszły sporo przeszłości i każda z nich – na swój sposób – uczy się żyć na nowo w zupełnie obcej dla nich rzeczywistości.

Jednak nie tylko Vicki DeVine autorka poświęciła sporo uwagi w swej najnowszej powieści. Są jeszcze dwie inne postaci, które odgrywają znaczącą rolę w tej historii. Pierwszą z nich jest Wayne Grimshaw – funkcjonariusz policji oddelegowany do Sprężynowa w związku ze sprawą znalezionych zwłok niedaleko Kłębowiska. Od zawsze stara się on być dobrym gliną, który wierzy w dewizę „służyć i bronić”. Jednakże po przybyciu na miejsce i po zetknięciu się z Innymi, nie tylko musi udowodnić, iż jest kimś więcej niż tylko dobrym gliną, ale też nie może popełnić żadnego błędu, gdyż rdzenni mieszkańcy ziemi nie mają w zwyczaju wybaczać ludziom ich potknięć. Drugą ze wspomnianych postaci jest Julian Farrow – człowiek prowadzący w Sprężynowie księgarnię o wdzięcznej nazwie Zaczyn Tani, który skrywa przed resztą mieszkańców wsi prawdę o tym, kim jest naprawdę. Jego przeszłość, jak też umiejętności odegrają niebagatelną rolę w wydarzeniach, które rozegrają się na kartach powieści.

Sam pomysł na stworzenie terra indigena, zwanych Innymi, nieustannie mnie zachwyca. Wykreowanie świata, w którym to nie ludzie stoją na szczycie hierarchii i nie oni w nim rządzą, a zależni są od istot o wiele od siebie potężniejszych i nadal stanowiących dla nich nie lada zagadkę, było doskonałym posunięciem i strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o przyciągnięcie uwagi czytelników. W poprzednich częściach cyklu spotkaliśmy już m.in przedstawicieli zmiennokształtnych terra indigena, jak np członków Wilczej, Niedźwiedziej, Wroniej czy Kojociej Straży, a także wampiry zwane Sanguinatimi. Nie inaczej jest na kartach „Jeziora Ciszy”. Jednakże tutaj poznajemy kolejne fascynujące i przerażające jednocześnie istoty, jak chociażby Panią Jeziora zamieszkującą tytułowe Jezioro Ciszy. Trzeba oddać autorce, iż stworzyła zachwycający i jedyny w swoim rodzaju świat, który przyciąga niczym magnes i którego mieszkańców oraz tajemnice pragnie się poznać.

Jeśli zaś idzie o samą historię opowiedzianą na kartach powieści, to wciąga ona od pierwszych do ostatnich stron. Autorka uknuła interesującą intrygę, której wynik za wszelką cenę pragnie się poznać. Jeśli dodać do tego wyjątkowo barwnych bohaterów, cały ten fantastyczny świat, w którym przyszło im żyć, a także lekkość pióra oraz znakomity styl autorki, otrzymujemy książkę, którą czyta się z niekłamaną przyjemnością i która pozwala przeżyć ekscytującą i satysfakcjonującą literacką przygodę. Dlatego też z czystym sumieniem polecam i zachęcam was do sięgnięcia po „Jezioro Ciszy”.

 

Bonus w postaci żartów terra indigena 😉

„Żart numer jeden: Dlaczego Niedźwiedź goni drużynę biegaczy? Bo ma ochotę na fast food.
Żart numer dwa: Jak nazwać stado kur złapanych w ogniste tornado? Wstrząśnięte upieczone.”

Tytuł oryginalny: Lake Silence
Tłumaczenie: Emilia Skowrońska
Wydawnictwo: Initium
Rok wydania: 18 wrzesień 2019
Seria/Cykl: Inni
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 480
ISBN: 978-83-66328-02-0

W serii „Inni” ukazały się następujące powieści:

„Pisane szkarłatem” „Morderstwo wron”„Srebrzyste wizje”„Naznaczona”„Zapisane w kartach”

Inne powieści Autorki:

„Filary Świata”

1Shares