„Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji” – Cristina M. Banfi, Cristina Peraboni, Rita Mabel Schiavo

No właśnie – co ma kura z jaszczura? A dokładniej z tyranozaura? Jak się okazuje… całkiem sporo! Skąd to wiem? Dzięki lekturze książki pt „Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji” autorstwa trzech pań – Cristiny M. Banfi, Cristiny Peraboni oraz Rity Mabel Schiavo na co dzień pracujących w Muzealnym Stowarzyszeniu Dydaktycznym w Mediolanie, które prowadzi działalność edukacyjną nie tylko w tym mieście, ale również w Genui, Navarze oraz Trieście, a także w państwowych i prywatnych rezerwatach oraz parkach przyrodniczych. To z kolei nie pozostawia wątpliwości, że do waszych rąk trafia fachowa publikacja, przygotowana przez osoby, które bardzo dobrze zaznajomione są z tematem, któremu jest ona poświęcona.

Książka odkrywa przed nami kilka tajemnic ewolucji, jakiej na przestrzeni ostatnich kilku tysięcy, a nawet milionów lat poddane zostały niektóre z wybranych gatunków zwierząt, i nie tylko ich. To dzięki niej młody czytelnik dowie się m.in tego, z czego powstały pióra, czym charakteryzują się bezgrzebieniowce oraz co fascynującego było w Archeopteryxach. Przeczyta o superprzodkach stawonogów, pozna największego z kotowatych, jaki kiedykolwiek chodził po Ziemi, a także przekona się, ile prawdy jest w powiedzeniu mówiącym o wilku w owczej skórze.

Choć publikacja ta liczy sobie zaledwie 40 stron, to znajdziemy w niej wiele interesujących treści oraz ciekawostek związanych z ewolucją zwierząt. To doprawdy niesamowite móc przyjrzeć się, jak bardzo zmieniły się niektóre z nich, a także zobaczyć te, które już… niestety wymarły.

Jeśli chodzi o wydanie książki, to już na pierwszy rzut oka robi ono pozytywne wrażenie. Duży format (22,5 x 31 cm), twarda oprawa oraz intrygujący tytuł wraz z pasującą do niego ilustracją zamieszczoną na froncie książki z miejsca działają na plus tej publikacji. Jeśli chodzi o jej wnętrze, to o oprawę graficzną zadbał Roman Garcia Mora – biolog i artysta specjalizujący się w ilustracjach naukowych, a przede wszystkim w paleontologicznych rekonstrukcjach dinozaurów (za co m.in otrzymał liczne międzynarodowe nagrody). Patrząc na jego prace ma się wrażenie, jakby miało się przed sobą żywe zwierzęta, a nie jedynie ich graficzne odzwierciedlenia. To z kolei sprawia, iż lektura tej książki jest jeszcze ciekawsza i przyjemniejsza.

zresztą zobaczcie sami

„Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji” z założenia jest książką skierowaną głównie do dzieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sięgnęli po nią i starsi czytelnicy. Może być fajnym pomysłem na prezent dla kogoś interesującego się przeszłością, a także świetną pomocą naukową, która pozwoli dziecku zabłysnąć w szkole – zyskać dodatkowe punkty w oczach nauczyciela, a także zaskarbić sobie uwagę kolegów i koleżanek, przed którymi odkryje tajemnice ewolucji zwierząt.

Tytuł oryginalny: Questo pollo e un t-rex!
Tłumaczenie: Agnieszka Liszka-Drążkiewicz
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2018
Oprawa: twarda
Format: 22,5 x 31 cm
Ilustracje: Roman Garcia Mora
Liczba stron: 40
ISBN: 978-83-8118-015-3


1Shares