„Ogrody natury” – Kristjana S. Williams, Jenny Broom

Ziemia to doprawdy zachwycająca planeta – pełna życia i drzemiących na jej powierzchni możliwości. Choć ludzie w dużym stopniu zdołali ją sobie podporządkować, zachowało się kilka niezwykłych miejsc, które póki co oparły się zakusom i niszczycielskiej sile jaką jest właśnie człowiek. I właśnie o tych wyjątkowych miejscach traktuje książka pt „Ogrody natury” będąca dziełem Kristjiany S. Williams oraz Jenny Broom.

„Ogrody natury” to nie tylko fantastyczna podróż poprzez 5 naturalnych siedlisk, ale też możliwość przyjrzenia się bliżej aż 80 niezwykłym zwierzętom, które je zamieszkują. Nasza wędrówka rozpoczyna się od wilgotnego Lasu Deszczowego Amazonii – najbardziej zróżnicowanego środowiska na Ziemi i istnego skarbu dla zoologa. To właśnie tutaj żyją jedne z najbardziej drapieżnych ryb na świecie (piranie), śmiertelnie jadowite żaby (liściołazy żółte), a także największy z węży, czyli anakonda. Dalej swe kroki kierujemy pod wodę, by odwiedzić Wielką Rafę Koralową, która jest tak ogromna, iż widoczna jest z kosmosu! Po opuszczeniu dna oceanu przenosimy się na Pustynię Chihuahua, na której latem temperatury dochodzą do 40 stopni Celsiusza, zaś w zimę pojawiają się… burze śnieżne. Dalej czekają na nas Lasy Szwarcwaldu, jednego z najstarszych kompleksów leśnych na świecie, który jest rajem dla ptaków. Podróż zaś zakończymy na szczycie świata, czyli w Himalajach znanych nie tylko z najwyższych szczytów górskich, ale też największych lodowców, jakie spotkać można na naszym globie.

Które spośród zwierząt zamieszkujących te miejsca ćwierka, a które kicha? Czym żywią się kukawki kalifornijskie? Dlaczego dla Wielkiej Rafy Koralowej tak niebezpieczny jest proces bielenia koralowców? Czemu stworzenia żyjące w lasach deszczowych Amazonii tak bardzo boją się harpii wielkiej? I czemu tukan czerwonodzioby zamiast latać woli przeskakiwać z gałęzi na gałąź? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znaleźć można na kartach „Ogrodów natury”, które na naszym rynku ukazały się dzięki wydawnictwu Adamada, w tłumaczeniu Ewy Chmielewskiej-Tomczak.

Treść (pióra Jenny Broom) to jedno. Jednakże tym, co naprawdę zachwyca w tej publikacji to jej wydanie, a zwłaszcza oprawa graficzna (ta mieniąca się na złoto okładka <3 ) będąca dziełem Kristijany S. Williams. Tu każda strona wypełniona jest jej pracami, a te są po prostu przepiękne – pełne barw i szczegółów. Mnóstwo przyjemności z obcowania z tą publikacją daje samo podziwianie wszystkich tych grafik, ornamentów, ozdób, jakie zdobią kolejne jej stronice.

Książka jest naprawdę duuuża. Wymiary 29 x 35 cm sprawiają, że najwygodniej przegląda się tę książkę na podłodze, na której możemy położyć ją sobie na płasko. Układ książki jest następujący: wpierw rozpościera się przed czytelnikiem dwustronicowa rozkładówka prezentująca obszar, do którego właśnie wkraczamy; następnie otrzymujemy garść najważniejszych informacji na jego temat, na końcu zaś co nieco o żyjących w nim stworzeniach – wybranych zwierzętach, ptakach, owadach czy też roślinach.

Jedyne moje zastrzeżenie ma związek z tłem, które w niektórych miejscach występuje pod tekstem – jak np tutaj, podczas prezentacji zwierząt zamieszkujących Lasy Szwarcwaldu, gdzie tekst bywa chwilami po prostu mało czytelny.

Pomijając powyższe, „Ogrody natury” to przepiękna publikacja, która – jestem pewna – zachwyci nie jednego młodego czytelnika, jak i jego rodziców. Dajcie się zatem porwać wyobraźni i wyruszcie w fantastyczną podróż po niezwykłych zakątkach naszej Ziemi.

Tytuł oryginalny: The Wonder Garden
Tekst: Jenny Broom
Tłumaczenie: Ewa Chmielewska-Tomczak
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2018
Oprawa: twarda
Format: 29 x 35 cm
Ilustracje: Kristjana S. Williams
Liczba stron: 48
ISBN: 978-83-8118-011-5


41Shares