136. "Wirtualny NiePrzyjaciel" – Katarzyna Wojtas

Wydawnictwo: Sztuka i Wiedza
Data wydania: 2010 r
Seria: Błękitny laptop
Oprawa: twarda
Ilustracje: Andrzej Krawczak
Ilość stron: 72
ISBN: 978-83-62677-00-9

Internet to prawdziwe bogactwo wiedzy. Idzie tam znaleźć dosłownie wszystko. To doskonała pomoc w nauce, gdyż dostępne są materiały, które ułatwiają przyswajanie wiedzy. Poza tym to również źródło rozrywki. W sieci można obejrzeć filmy czy posłuchać dobrej muzyki. Wszelkie portale społecznościowe ułatwiają ludziom kontakt ze znajomymi bądź poznanie nowych osób. Przez internet możemy dokonywać również zakupów – prosto i łatwo, bez wychodzenia z domu. Zdawałoby się, że niczego lepszego człowiek nie mógł wymyślić. Jednakże nie możemy zapominać, że sieć to również miejsce, w którym czyhają na nas prawdziwe niebezpieczeństwa. Bohaterka książeczki Katarzyny Wojtas mogła się o tym przekonać na własnej skórze.

Amelia to ośmioletnia królewna zamieszkująca wraz ze swoimi rodzicami w pałacu. Nie chodzi do szkoły i nie ma prawdziwej koleżanki. Życie dziewczynki ogranicza się do pałacowych murów. Nauki pobiera od prywatnych nauczycieli, a źródłem jej rozrywki są jedynie spacery z ukochaną sunią Tiną po ogrodach przylegających do pałacu. Na urodziny Amelka otrzymuje od rodziców błękitny laptop, gdyż uznali, że jest na tyle duża i mądra, aby właściwie go wykorzystywać. Dla bezpieczeństwa córki ojciec wgrał blokady uniemożliwiające dostanie się Amelii na niewłaściwe strony w sieci. Dziewczynka nie posiada się ze szczęścia. Odkrywa Internet. Fascynuje ją ogrom wszystkiego, co stało się dla niej dostępne. Wkrótce trafia na portal dla dzieci, poprzez który można nawiązywać nowe znajomości z rówieśnikami. I tak trafia na profil ośmioletniej Zosi, z którą rozpoczyna wymianę e-maili. Później pisze również do chłopca imieniem Damian, który na swoim profilu zamieścił informacje, że nie wolno mu opuszczać domu i czuje się bardzo samotny. Amelka doskonale go rozumie, dlatego tak bardzo zależy jej na rozwinięciu przyjaźni z chłopcem. Nie spodziewa się jednak, że nowa znajomość z Damianem może okazać się dla niej tak niebezpieczna. Kim zatem jest chłopiec? I jakie zagrożenie niesie ze sobą znajomość z tym chłopcem dla Amelki?

„Pisała do kilku osób jednocześnie i wszystkich uważała za swoich przyjaciół.” [1]

Katarzyna Wojtas w opowieści o księżniczce Amelii stara się zwrócić naszą uwagę na to, jakie niebezpieczeństwa mogą na nas czyhać w sieci. Oprócz wszelkich dostępnych tam dobrodziejstw, łatwo możemy trafić na strony z niepożądaną tematyką oraz spotkać się z oszustami, którzy korzystając z pewnej dozy anonimowości podszywają się pod zupełnie kogoś innego, aby osiągnąć zamierzone korzyści. Ofiarami oszustw internetowych nie rzadko padają dorośli, a co dopiero dzieci, które są bardziej naiwne i ufne w kontaktach z innymi osobami. Dlatego też my, jako rodzice, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby ustrzec nasze pociechy przed grożącym im niebezpieczeństwem, którego mogą doświadczyć poprzez niekontrolowane surfowanie w internecie.

Historię księżniczki czyta się bardzo dobrze. Autorka posługuje się prostym i w pełni zrozumiałym językiem, który z całą pewnością pozwoli zrozumieć to opowiadanie naszym dzieciom oraz zwróci ich uwagę na przesłanie, jakie w sobie niesie. Ilustracje stworzone przez Andrzeja Krawczaka idealnie współgrają z czytanym tekstem, dzięki czemu dziecko jeszcze lepiej wyobrazi sobie to, o czym przed chwilą przeczytało.

Z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę wszystkim rodzicom, którzy szukają dla swoich pociech mądrej książki, która może czegoś dobrego nauczyć ich dzieci. Warto bowiem od najmłodszych lat uczulać dzieci na niebezpieczeństwa czyhające na nie w sieci, żeby wiedziały, czego powinny się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, aby nie ściągnąć na siebie niepotrzebnych kłopotów.

[1] Katarzyna Wojtas, „Wirtualny NiePrzyjaciel”, wyd Sztuka i Wiedza, 2010 r, s. 28

Moja ocena: 5/6
Za książkę bardzo dziękuję

0Shares