Wydawnictwo: Sztuka i Wiedza
Data wydania: 2012
Ilustracje: Atelier 43
Oprawa: miękka
Ilość stron: 36
ISBN: 978-83-63261-12-2
Kacper Misiak to dziewięciolatek uwielbiający piłkę nożną, tak jak i inni chłopcy. Uwielbia grać, a także oglądać mecze w telewizji ze swoim tatą. Poza tym Kacper jest kapitanem drużyny młodzieżowej „Orły”, w której gra na pozycji napastnika. Zbliża się dzień półfinałów. Od wygranej zależeć będzie, czy drużyna chłopca zdobędzie awans do finału trampkarzy miasta. Kacper nie poszedł na ostatnie trzy treningi przed spotkaniem z drużyną przeciwnika. Wolał posiedzieć sobie w domu i pograć w gry komputerowe. Poza tym uważał, że przecież on ma prawdziwy talent. Słyszał to zarówno od trenera, jak i swoich rodziców. Uznał, że w takim przypadku treningi nie są mu do niczego potrzebne, bo przecież doskonale sobie bez nich poradzi podczas meczu. Tata kupił mu nowe buty, o których chłopiec od jakiegoś czasu marzył, i Kacper postanowił wystąpić w nich na meczu.
„Przecież ma prawdziwy talent, więc nie potrzebuje tyle pracować. Po prostu pójdzie, wygra i już.” [1]
Rozpoczął się mecz z drużyną „Mocnych”. Kacper robi wszystko, aby każdy widział, że to on jest prawdziwą gwiazdą boiska. Przecież to dzięki niemu drużyna tak daleko zaszła. Niestety w trakcie rozgrywki chłopiec zauważa, że coraz bardziej doskwiera mu ból prawej stopy, a do tego brakuje mu tchu. Trener postanawia ściągnąć Kacpra z boiska, zastępując go rezerwowym zawodnikiem. Chłopiec nie może zrozumieć, dlaczego został odwołany z pola gry. On? No jakże tak?? Zdejmować kapitana?? Z takim talentem?? Na całe szczęście jego drużyna wygrywa mecz i nie zawdzięcza tego wcale Kacprowi. Po meczu do chłopca przychodzi jego trener, aby porozmawiać z nim od serca na temat jego gry i zachowania na boisku. Tymczasem zbliżają się finały, w których „Orły” zmierzą się z drużyną „Herkulesów”. Czy rozmowa z trenerem poskutkuje i chłopiec wyciągnie z niej odpowiednie wnioski? Czy dane mu będzie zagrać w finałowym meczu? Czy też zostanie odsunięty i wykluczony z gry?
Jestem mamą, dlatego też chętnie sięgam po książeczki dla dzieci szukając takich, które niosą ze sobą jakieś przesłanie, które są w stanie nauczyć czegoś dobrego moje dziecko. Trafiłam na utwór pani Katarzyny Wojtas i pomyślałam sobie, że to może być właśnie to, czego szukam. Co prawda nie mam syna, jednak i córka może wynieść z zasłyszanej bajki ważną naukę, która z pewnością pomoże jej w przyszłych kontaktach z rówieśnikami.
O czym właściwie jest ta książeczka? O zachowywaniu się w życiu fair play w stosunku do innych. Nie ważne jest to, co sami myślimy o sobie, gdyż tak naprawdę liczy się praca zespołowa i odpowiedni stosunek do każdej osoby. Tak jak w piłce nożnej – drużyna musi być jednością, w przeciwnym wypadku nie będzie w stanie zapewnić sobie zwycięstwa podczas kolejnych rozgrywek. Ważne jest też, aby zawsze pamiętać o tym, że bez ciężkiej pracy nigdy się do niczego nie dochodzi. Niejednokrotnie osiągnięcie celu wymaga od nas wielu poświęceń oraz bólu. Jednak ciężki trud zawsze zostanie sowicie wynagrodzony i tego powinniśmy się trzymać. To bardzo ważne, aby nasze dzieci pamiętały o tym, że tylko poprzez własne starania i nakład pracy osiągną wszystko to, o czym marzą. Bo niestety, ale w życiu nie ma niczego za darmo.
Książeczka bardzo mi się spodobała. Ładnie wydana, z ciekawymi i czasem zabawnymi ilustracjami, powinna spodobać się każdemu dziecku. Czyta się ją lekko i przyjemnie. Do tego nie jest zbyt długa, dzięki czemu nie znuży w trakcie czytania naszego dziecka. Ze swojej strony polecam każdej mamie, nie tylko tej, która ma synka, ale wszystkim, które mają małe dzieci. Przesłanie książeczki jest ważne i warto, aby nasze pociechy poznały je i sobie na całe życie przyswoiły.
[1] „Piłka w grze! Drużyna”, Katarzyna Wojtas, wyd Sztuka i Wiedza, 2012, s. 7