Zapowiedzi/premiery wydawnicze: styczeń 2020 #2

Jak co miesiąc prezentuję Wam wybrane tytuły książek, zbliżające się premiery, które z chęcią widziałabym na swoich półkach, albo te, które po prostu w jakiś sposób zwróciły na siebie moją uwagę… Ze względu jednak na to, iż w styczniu trochę tego jest, postanowiłam podzielić wpis na dwie części. Dziś druga z nich. No to lecimy? ?

„Maryla z Zielonego Wzgórza” – Sarah McCoy, wyd. Świat Książki

Niezwykła, płynąca prosto z serca powieść dla miłośniczek serii Ania z Zielonego Wzgórza oraz mistrzowskiego pióra Sarah McCoy. Kreśli obraz codziennego życia mieszkańców Wyspy Świętego Edwarda w okresie, zanim przybyła tam Ania.
Każdy z nas na pewno pamięta Anię z Zielonego Wzgórza i jej przygody od momentu, kiedy w roku 1876 przybyła na farmę rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów. Niejednemu z Was, drodzy Czytelnicy, przemknęły przez myśl pytania, dlaczego właściwie Maryla i jej brat pozostali samotni do końca życia? Co zaważyło na podjęciu takiej, a nie innej decyzji? Czy spowodował to splot niesprzyjających okoliczności, czy ich własne wybory? Dlaczego jako starsi ludzie wciąż mieszkali razem i wspólnie prowadzili gospodarstwo?

„Ktoś musi umrzeć” – Sarah A. Denzil, wyd. Filia

Dzieci potrzebują miłości.
Jeśli nie uda im się stworzyć więzi ze swoim
opiekunem, nie uczą się empatii.
Tak powstaje socjopata.

Leah Smith ma nową tożsamość, pracę idom.
Nowe nazwisko nie wystarcza jednak, by odciąć się od przeszłości. Na klifie sennego miasteczka Clifton-on-Sea policja znajduje okaleczone ciało młodej kobiety. Rozpoczyna się ciąg fatalnych zdarzeń. Leah znajduje się wśmiertelnym niebezpieczeństwie.

Nadmorskie miasteczko kryje niejedną tajemnicę.

„Zaskakująca, nieprzewidywalna, szokująca, przerażająca, wciągająca. Fantastyczna lektura!” – amazon. com

„Bezwład” – Jessica Barry, wyd. Rebis

Kiedy życie jest kłamstwem, a prawda może zabić!
Allison Carpenter przeżywa katastrofę lotniczą w Górach Skalistych, lecz to dopiero początek jej walki o życie. Dziewczyna zna straszną tajemnicę, a wpływowi ludzie gotowi są ją zabić, by ukryć szokującą prawdę. Jeśli dowiedzą się, że przetrwała, ruszą za nią.
Maggie Carpenter, matka Allison wciąż ma nadzieję, że jej córka żyje. Nie odnaleziono przecież jej ciała. Maggie także skrywa tajemnicę – w gruncie rzeczy nic nie wie o swojej córce.
Podczas gdy Allison brnie przez dzikie góry, Maggie rozpaczliwie szuka odpowiedzi na kolejne pytania. Zagłębiwszy się w życie Allison, odkrywa, że w świecie pieniędzy i luksusu jej córka zmieniła się nie do poznania. Czy zdąży odkryć prawdę, żeby ją uratować?

„Nic o mnie nie wiesz” – E.G. Scott, wyd. Muza

Wciągający thriller psychologiczny dla fanów „Wielkich kłamstewek” i „Zaginionej dziewczyny”.
Rebecca i Paul to kochające się małżeństwo z wieloletnim stażem. Mają przytulny dom w spokojnej okolicy, spełniają się zawodowo i ufają sobie bezgranicznie. Ale wszystko, co dobre, musi się kiedyś skończyć.
Po dwudziestu latach wspólnego życia kłamstwa i tajemnice z wyniszczającą siłą zaczynają trawić ich szczęśliwy związek. Uzależniona od opiatów Rebecca niespodziewanie zostaje zwolniona z pracy, a Paul w ramionach innej kobiety odreagowuje stres po utracie swojej firmy. Rozkoszna przygoda na boku szybko jednak zamienia się w koszmar, bo zazdrosna kochanka z coraz większą zuchwałością prześladuje Paula i jego żonę.
Rebecca w obawie, że mąż chce ją porzucić, obmyśla misterny plan, który ma pokrzyżować mu szyki. Rozpoczyna się nieprzewidywalna i pełna intryg gra, z której nikt nie może wyjść zwycięsko.
Napięcie od pierwszej do ostatniej strony oraz nieprzewidywalni bohaterowie, a w tle zemsta, obsesja i zbrodnia… Ten intensywny i szokujący thriller jest opowieścią o tym, że nawet idealne małżeństwa skrywają mroczne sekrety.

„Instytut” – K.C. Archer, wyd. Uroboros

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkuletnią kobietą. Owszem, jest zaradna, bystra i pokręcona. Ale potrafi też z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium.
Kiedy seria złych decyzji prowadzi Teddy do wpadki z policją, interweniuje tajemniczy nieznajomy. Zaprasza ją do złożenia podania do instytutu dla mediów, placówki ukrytej u wybrzeży San Francisco, gdzie studenci są szkoleni niczym pracownicy Delta Force: uczelnia ta jest konkurencyjna, bezwzględna i ściśle tajna. Studenci uczą się tam telepatii, telekinezy, umiejętności śledczych i taktyki SWAT. A jeśli przetrwają szkolenie, kontynuują służbę na najwyższych szczeblach władzy, wykorzystując swoje umiejętności do ochrony Ameryki i świata.
W grupie Teddy zaprzyjaźnia się z Lucasem, buntownikiem, który siłą woli umie wzniecić ogień i ma nad nim kontrolę; Jillian, hipsterką, która umie pośredniczyć w komunikacji między zwierzętami i ludźmi; oraz Molly, hakerką, która potrafi uchwycić stan emocjonalny innych osób. Ale gdy Teddy czuje, że być może wreszcie znalazła swoje miejsce na ziemi, zaczynają się dziać dziwne rzeczy: dochodzi do włamań, giną studenci i wiele więcej. Teddy przyjmuje niebezpieczną misję, która ostatecznie sprawi, że dziewczyna zacznie kwestionować wszystko – swoich wykładowców, rodzinę, a nawet samą siebie.

„Jak nie umrzeć” – Jan Garavaglia, wyd. Znak

Dlaczego mężczyźni toną trzy razy częściej niż kobiety?
Ile groźnych bakterii może znajdować się na ubraniu twojego lekarza?
Czy wiesz, że najczęstszą przyczyną śmierci w czasie urlopu jest zawał serca?
Prawdopodobnie nie zabije cię seryjny morderca, terrorysta ani klęska żywiołowa. Do nagłej i gwałtownej śmierci najczęściej prowadzi lekkomyślność, roztargnienie lub błędna ocena sytuacji. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby skończyć w kostnicy.
Doskonale wie o tym dr Jan Garavaglia, która od lat pracuje jako patolog sądowy. Wielu jej „pacjentów” mogłoby wciąż żyć, gdyby tylko byli bardziej rozważni. W swojej książce opowiada o tym, czego nauczyli ją zmarli: jak nie trafić do prosektorium zbyt wcześnie. Ich historie pokażą ci, jak unikać zagrożeń życia codziennego, przeżyć wakacje nad jeziorem, podróż do pracy lub pobyt w szpitalu.
Nie ignoruj nawet lekkiego bólu zęba. Próchnica może doprowadzić do zgonu w ciągu zaledwie 10 dni.
Zawsze sprawdzaj, czy aptekarz wydał ci odpowiedni lek. Jego pomyłka może cię kosztować życie.
Pod żadnym pozorem nie uchylaj okna w samochodzie tylko do połowy. W razie wypadku właśnie ta szczelina może cię zabić.
Lektura obowiązkowa dla fanów „Trupiej farmy”i… dla tych, którzy nie chcieliby na nią za szybko trafić.

„Morderstwo w Orient Expressie” – Agatha Christie, Benjamin von Eckartsberg, wyd. Egmont

Zima 1937 roku. Tuż po północy zaspa śnieżna zmusza Orient Express do zatrzymania się w szczerym polu. Jak na tę porę roku ten luksusowy pociąg jest zdumiewająco pełny. Jednak wczesnym rankiem okazuje się, że liczba pasażerów zmniejszyła się o jedną osobę… Zginął Amerykański bogacz, ugodzony dwanaście razy sztyletem. Kto dokonał tej makabrycznej zbrodni? Drzwi do jego przedziału były zamknięte od wewnątrz… W odciętym od świata pociągu Herkules Poirot rozpoczyna śledztwo…

Komiks na podstawie bestsellerowych powieści Agathy Christie. Autorem scenariusza jest rysownik i ilustrator Benjamin von Eckartsberg, znany przede wszystkim jako scenarzysta serii „Gung Ho”. Rysunki wykonał Tsai Chaiko („Chronique des immortels”).

„Beresfordowie. Tajemniczy przeciwnik” – Agatha Christie, Emilio van der Zuiden, wyd. Egmont

Tommy Beresford i Tuppence Cowley, para angielskich poszukiwaczy przygód, tropią przestępczość we wszystkich jej postaciach. Jednak… jak odkryć tożsamość tajemniczego pana Browna, groźnego przeciwnika, zagrażającego rządowi Imperium Brytyjskiego? I w jaki sposób odnaleźć Jane Fish, która najwyraźniej jest kluczem do rozwiązania tej zagadki?
Komiks na podstawie bestsellerowych powieści Agathy Christie. Za scenariusz i rysunki tomu odpowiada Emilio Van der Zuiden, autor wielu popularnych francuskich komiksów, m. in. „Mc Queen”, „Les Enquêtes auto de Margot”.

„Miss Marple. Noc w bibliotece” – Agatha Christie, Dominique Ziegler, Olivier Dauger, wyd. Egmont

Wczesnym rankiem w bibliotece domu pułkownika Bantryʼego i jego żony Dorothy służba znajduje ciało młodej kobiety. Pani Bantry natychmiast dzwoni do swojej przyjaciółki Jane Marple, charakteryzującej się zdrowym rozsądkiem i zamiłowaniem do zbrodni, i prosi ją o pomoc w rozwiązaniu zagadki, która okazuje się bardziej skomplikowana niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka.
Komiks na podstawie bestsellerowych powieści Agathy Christie. Scenariusz napisał szwajcarski pisarz, dramaturg i reżyser Dominique Ziegler, a rysunki wykonał Olivier Dauger, uznawany za najlepszego komiksowego rysownika lotnictwa („Ciel en ruine”).

„Loteria” – Shirley Jackson, Miles Hyman, wyd. Marginesy

Małe, idylliczne miasteczko, w którym wszyscy znają się po imieniu. Każdego roku te imiona zapisywane są na kartkach i wkładane do drewnianego pudełka. Tylko jedno zostanie wylosowane, ale w tej loterii nikt nie chce być zwycięzcą…

O tym miasteczku opowiada „Loteria”, którą w 1948 roku opublikował „The New Yorker”. Tekst ten wywołał skandal, wielu czytelników magazynu rezygnowało z prenumeraty, autorka dostawała listy z pogróżkami. Po latach stało się jednym z najsłynniejszych opowiadań w historii amerykańskiej literatury i uważane jest za najdoskonalsze w dorobku Shirley Jackson, autorki m. in. „Poskramiania demonów”, czy „Nawiedzonego domu na wzgórzu”, powieści grozy które były wielką inspiracją dla Stephena Kinga, czy Neila Gaimana.
70 lat po publikacji opowieść o małym miasteczku wciąż budzi silne emocje. Niepokój i gniew. Wciąż aktualne są też pytania, które stawia. O społeczny konformizm, tradycję, instytucjonalną przemoc, strach jako narzędzie kontroli…
Powieść graficzna Milesa Hymana, wybitnego ilustratora i jednocześnie wnuka Shirley Jackson, jest czymś więcej niż adaptacją opowiadania. Sposób, w który buduje on swoją opowieść – odsłaniając kolejne jej elementy powoli i z wielką dbałością detale – pozwala spojrzeć na „Loterię” z nowej, ale nie mniej niepokojącej perspektywy.

„Pamiętniki Wisienki. Skamieniałe zoo” – Joris Chamblain, Aurélie Neyret, wyd. Egmont

Wisienka ma jedenaście lat i pragnie zostać pisarką, zaczęła nawet pisać pamiętnik! Jej ulubiony temat to ludzie, zwłaszcza dorośli. Są tak skomplikowani, że chciałaby ich lepiej zrozumieć. Uwielbia ich obserwować, próbując odgadnąć, jakie tajemnice w sobie kryją. Taki na przykład Michał… W każdą niedzielę ten starszy człowiek znika w lesie z dużymi wiadrami farby w rękach. Co on tam robi przez cały dzień? Przemalowuje stary dom czy może ozdabia drzewa? I dlaczego wygląda tak smutno, kiedy wraca wieczorem? Dziewczynka koniecznie musi rozwiązać tę zagadkę, postanawia więc go śledzić, a efekty tego śledztwa są doprawdy zaskakujące!
„Pamiętniki Wisienki” to pięciotomowa seria stworzona w 2012 roku przez francuskich twórców, rysowniczkę Aurélie Neyret oraz scenarzystę i autora powieści francuskich dla dzieci i młodzieży Jorisa Chamblaina. Seria odniosła wielki sukces we Francji i zdobyła Nagrodę Młodzieży na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów w Angoulême w 2014 r.

 

I jak? Widzicie coś dla siebie? Na jakie tytuły poza w/w będziecie polować? ?

0Shares