Zapowiedzi/premiery wydawnicze: luty 2021 #2

Jak co miesiąc prezentuję Wam wybrane tytuły książek, zbliżające się premiery, które z chęcią widziałabym na swoich półkach, albo te, które po prostu w jakiś sposób zwróciły na siebie moją uwagę… Ze względu jednak na to, iż w lutym trochę tego jest, postanowiłam podzielić wpis na dwie części. Dziś druga z nich. No to lecimy? 🙂

„Wybranka nauczyciela” – Kathleen Fuller, wyd. Prószyński i S-ka

Pierwsza część uroczej serii o mieszkańcach Birch Creek – malowniczej osady amiszów.

Christian Ropp przeprowadza się do Birch Creek, urokliwej osady amiszów, aby objąć posadę nauczyciela w tamtejszej szkole. To człowiek, którego największym wrogiem jest chaos. Christian jest zdecydowany zaprowadzić porządek w klasie, należycie zdyscyplinować swych niesfornych uczniów oraz… znaleźć w końcu w Birch Creek żonę. Co oczywiście byłoby o wiele łatwiejsze, gdyby kobiety były niczym podręczniki: uporządkowane i przewidywalne.

Kiedy nagły wypadek uniemożliwia Christianowi pracę, jego klasę przejmuje nowa w tamtejszej społeczności Ruby Glick. Jej żywiołowy temperament i niestandardowy styl uczenia kłócą się z zachowawczymi metodami Christiana, który obawia się, że po jego powrocie do szkoły, uczniowie będę nie do opanowania.

Ruby, roztargniona i nieco niezdarna dziewczyna, desperacko pragnie udowodnić, że potrafi coś więcej niż tylko popełniać gafy, wobec czego wkłada całe serce w nową pracę. Jednak gdziekolwiek się pojawia, tam wywołuje niemałe zamieszanie. Na szczęście urok i wielka charyzma są jej sprzymierzeńcami.
Konflikt między tym dwojgiem wydaje się nieunikniony, ale kiedy Christian wydaje się wciąż stawać na jej drodze, Ruby zaczyna tracić orientację i sama nie wie, o co tutaj może chodzić… Wkrótce oboje będą musieli zdecydować, czy pójść za głosem rozumu, czy jednak posłuchać serca?

Ciepła, urocza i zabawna opowieść o przyciągających się przeciwieństwach i losie, który lubi płatać rozmaite figle.

„»Wybranka nauczyciela«przedstawia bohaterów, którzy wiedzą, co to znaczy być innym, nie pasować. Nie wiedzą jednak, że właśnie dzięki owej inności są tak uroczy. Kathleen Fuller napisała czarujący, przepełniony humorem romans, który przypomina czytelnikom, że często druga połówka znajduje się tuż pod naszym nosem. ” – Kelly Irvin, autorka bestsellerowej serii „W krainie amiszów”

„Zodiaki. Genokracja” – Magdalena Kucenty, wyd. Uroboros

Biopunkowa wizja świata po globalnej zagładzie. Społeczeństwo jest rozwarstwione, panuje system kastowy, a każdy człowiek ma swoją metrykę. W zakładach inżynierii genetycznej „Zodiak” tworzeni są postludzie o niezwykłych umiejętnościach. Na drabinie społecznej nie ma jednak dla nich miejsca. To wyłącznie obiekty doświadczalne, oznaczone i skatalogowane podług swych właściwości.
Młody Capricorn (wersja gamma, stabilna) nie kwestionuje reguł rządzących jego światem. Odgrywa rolę szczura laboratoryjnego, posłusznie wykonując powierzone mu zadania. Z pozoru nie obchodzi go nic poza rozwijaniem własnych umiejętności.
Żywiołowa Pisces (wersja alfa, niestabilna) ani myśli stosować się do jakichś tam zasad. Aby pomóc Capriemu, nie cofnie się przed niczym. Będzie kłamać, oszukiwać i zabijać. Skoro w miłości wszystkie chwyty są dozwolone, to dla miłości – tym bardziej.
Sparaliżowany Virgo (wersja beta, niekompletna) jest więźniem we własnym ciele. Nie widzi, nie słyszy, nie może ruszyć nawet palcem. Mimo to zawsze czuwa nad Gemini. Z połączeniem do sieci nie musi nigdzie iść, aby być wszędzie.
Nierozłączone Gemini (wersja beta, stabilna) dwoją się i troją, by zapewnić reszcie Zodiaków lepszą przyszłość. Dla ich dobra są gotowe poświęcić wszystko. Ludzie czy nie, stanowią przecież rodzinę.
Ich człowieczeństwa nie da się zredukować do metryki.

„Rozgrywka” – Allie Reynolds, wyd. Albatros

Gdy grupa przyjaciół spotyka się w opuszczonym schronisku wśród górskich szczytów, rozpoczyna się mordercza gra. Mrożący krew w żyłach thriller, w którym ośrodek w Alpach staje się prawdziwym Escape Roomem. Nikt się stąd nie wydostanie, dopóki nie rozwiąże zagadki. a nawet jeśli mu się uda, nie wiadomo, czy przeżyje.
Gdy Milla otrzymuje zaproszenie na spotkanie grupy dawnych przyjaciół w ośrodku narciarskim, który był świadkiem szczytu jej kariery, nie może sobie odmówić wyjazdu. Zwłaszcza że zaproszenie wysłał ktoś szczególnie dla niej ważny.
Curtis, Dale, Heather, Brent – minęła dekada, odkąd Milla ich widziała. I tyle samo czasu, od kiedy podczas elitarnych zawodów snowboardowych Saskia, jedna z nich, zniknęła bez śladu.
Cała piątka spodziewa się kameralnego weekendu wysoko w górach, ale kiedy tylko przekraczają próg schroniska, znikają ich telefony, a kolejka górska przestaje działać. Zamiast ognia w kominku czeka na nich instrukcja gry, która spowoduje, że odkryją swoje sekrety. I tajemnicę tego, co naprawdę wydarzyło się w dniu zawodów…
Nie wiadomo, kto zorganizował to spotkanie, ale odnalezienie tej osoby staje się kwestią życia i śmierci. Tym bardziej, że zbliża się zamieć, która wkrótce odetnie im drogę ucieczki.
W opuszczonym schronisku pod alpejskim lodowcem sekrety z przeszłości wyjdą wreszcie na jaw…

„Droga stali i nadziei” – Dmitrij Manasypow, wyd. Insignis

„Metro 2033” Dmitrija Głuchowskiego to kultowa powieść z gatunku science fiction, najgłośniejsza rosyjska książka ostatnich lat. Nakład – pół miliona egzemplarzy, przekłady na dziesiątki języków plus niesamowita gra komputerowa! Ta postapokaliptyczna historia stała się natchnieniem dla całej plejady współczesnych pisarzy i teraz to oni współtworzą „Uniwersum Metro 2033”, serię książek opartą na motywach znakomitej powieści.
Bohaterowie tych nowych historii w końcu wychodzą poza moskiewskie metro. Ich przygody na powierzchni ziemi, niemal unicestwionej w wyniku wojny jądrowej, przekraczają wszelkie oczekiwania. Teraz walka o przetrwanie ludzkości będzie się toczyła wszędzie! Z rozedrganej mgły na Rubieży pod Samarą, z miasta położonego na brzegu rzeki Biełej, z wypalonych orenburskich stepów… Kilometry wędrówki przez półmartwy świat, podróży wiodącej do miasta pozbawionego radości. Każdy z wędrowców ma swój cel, każdy swoją drogę. Od tego, jak nią podąży, zależy to, jaka się ona stanie. Jednak w świecie pełnym krwi i nienawiści nie da się przejść swojej drogi i się przy tym nie zbrukać. I droga zmienia każdego – zostawia blizny na ciele i szramy na duszy. Trudno nie złamać się pod naporem okoliczności, nie ugiąć się pod ostrymi smagnięciami losu. Ale dopiero gdy człowiek przejdzie pomyślnie próby tułaczki, może zrozumieć, kim jest i z jakiego powodu się tutaj znalazł. Bez względu na to, jakie pojawią się w podróży przeszkody, powinien je pokonać z honorem. I możliwe, że wtedy na końcu drogi stali ukaże mu się drżący miraż nadziei.

„Niewidzialne życie Addie LaRue” – Victoria Schwab, wyd. We Need YA!

„Nigdy nie módl się do bogów, którzy odpowiadają po zmroku”.

Francja, rok 1714. Uciekająca sprzed ołtarza młoda dziewczyna imieniem Adeline popełnia niewyobrażalny błąd. Zawiera umowę z diabłem. Faustowski pakt nakłada na nią ograniczenie – możliwość wiecznego życia bez szansy na bycie zapamiętaną przez kogokolwiek – dlatego Addie decyduje się opuścić swoją wioskę, albowiem straciła wszystko.
Dziewczyna jest zdeterminowana znaleźć dla siebie właściwe miejsce, nawet jeśli została skazana na wieczną samotność. Ale czy na pewno? Każdego roku, w dniu jej urodzin, tajemniczy Luc przychodzi z wizytą i pyta, czy Addie jest już gotowa, by oddać mu swą duszę. Ich mroczna i ekscytująca gra będzie trwać przez wieki.
Minie trzysta lat, zanim Addie odwiedzi ukrytą w Nowym Jorku księgarnię i pozna kogoś, kto zapamięta jej imię – i nagle wszystko znów zmieni się na zawsze.

W stylu „Żony podróżnika w czasie” i „Życia po życiu”, „Niewidzialne życie Addie LaRue” jest wymykającą się wszystkim gatunkom opowieścią, która wciąż nie przestaje królować na listach bestsellerów „New York Timesa”!

„Wezwij sokoła” – Maggie Stiefvater, wyd. Uroboros

Wśród nas znajdują się śniący… i wyśnieni. Ci, którzy śnią, nie potrafią się przed tym powstrzymać, mogą jedynie próbować to kontrolować. Ci, którzy zostali wyśnieni, nie są w stanie wieść samodzielnego życia, ponieważ zasną na zawsze, jeśli ich śniący umrą. Istnieją tacy, którzy lgną do śniących. By ich wykorzystywać. By ich więzić. By ich zabijać, zanim ich sny zniszczą nas wszystkich. Ronan Lynch jest śniącym. Potrafi wyciągać ze swoich snów zarówno wspaniałości, jak i koszmary, i przenosić je do swojej ułomnej rzeczywistości. Jordan Hennessy jest złodziejką. Im bardziej zbliża się do wyśnionego przedmiotu, którego poszukuje, tym bardziej nierozerwalnie się z nim wiąże. Carmen Farooq-Lane jest łowczynią. Jej brat był śniącym… i zabójcą. Na własne oczy widziała, jakie skutki może przynieść śnienie śniącemu. Obserwowała też szkody, jakie potrafią wyrządzić śniący. To jednak nic w porównaniu z apokalipsą, jaka wkrótce ma się rozszaleć…

„Muminki. Zebrane. Tom I i II” – Tove Jansson, wyd. Nasza Księgarnia

Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu Mamy i Tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, mała Mi, Włóczykij, Ryjek czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników.

Z okazji stulecia Wydawnictwa „Nasza Księgarnia” zebraliśmy wszystkie dziewięć książek z niezapomnianego cyklu autorstwa Tove Jansson w dwóch eleganckich tomach. Tekst, jak zawsze, wzbogacają ilustracje autorki.

Ta wysmakowana edycja może być doskonałym prezentem dla każdego.

Pierwszy tom zawiera części: „Małe trolle i duża powódź”, „Kometa nad Doliną Muminków”, „W Dolinie Muminków”, „Pamiętniki Tatusia Muminka” i „Lato Muminków”.
Drugi tom zawiera części: „Zima Muminków”, „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Tatuś Muminka i morze” i „Dolina Muminków w listopadzie”.

I jak? Widzicie coś dla siebie? Na jakie tytuły poza w/w będziecie polować? 🙂
0Shares