Zapowiedź: „Tajemnica Edwina Drooda” – Charles Dickens

Ostatnia książka Charlesa Dickensa, która dała początek mrocznej legendzie. Rzeczywistość sprawiła, że powieść ta owiana została aurą większej tajemniczości, niż zakładał sam autor.

Tytułowy bohater, młody architekt Edwin Drood, od dzieciństwa przyrzeczony jest pięknej Rosie Bud. Mimo że ich uczucia dawno wygasły, nadal pozostają ze sobą związani. O serce dziewczyny ubiegają się także inni mężczyźni, co dodatkowo komplikuje sytuację.
W tle unosi się duszny klimat epoki wiktoriańskiej, majaczą opiumowe wizje i dwuznaczny erotyzm. Pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach Drood znika i ślad po nim ginie…

Na początku 1870 roku Charles Dickens, pisarz spełniony, ceniony przez krytykę i uwielbiany przez czytelników, zdecydował się podjąć wyzwanie i… napisać kryminał. Powieść ukazywała się w odcinkach, lecz na zawsze pozostała bez zakończenia. Dickens zmarł bowiem w trakcie jej powstawania.
Na przestrzeni lat pojawiło się wiele spekulacji dotyczących związku książki ze śmiercią autora. Stąd też doczekała się wielu interpretacji i przypisywanych jej teorii spiskowych. Stworzono dla niej również wiele alternatywnych, zaskakujących zakończeń.

W niniejszym wydaniu zamieszczone zostały trzy wersje możliwego finału powieści i rozwiązania tajemnicy Edwina Drooda. Twórcą jednego z nich jest Gilbert Keith Chesterton, słynny autor opowiadań kryminalnych i wybitny znawca twórczości Dickensa.


Tytuł: Tajemnica Edwina Drooda
Autor: Charles Dickens
Tytuł olryginalny: Mystery of Edwin Drood
Tłumaczenie: Jan S. Zaus
Wydawnictwo: Replika
Rok wydania: 17/05/2022
Oprawa: twarda
Liczba stron: 448
ISBN: 978-83-67295-15-4
Gatunek: klasyka literatury

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬


0Shares