Wirus 2 Ewolucja – nadchodzi zagłada…

Sytuacja jest krytyczna. Do Polski dotarł wysoce zaraźliwy wirus, liczba ofiar lawinowo wzrasta. Badania wykazały, że źródłem epidemii jest zmutowana wersja wirusa, z którym walczono w Polsce zimą 2018 roku. Wszyscy byli przekonani, że niebezpieczeństwo zostało zażegnane, jednak… wirusy ewoluowały!

Wirus 2 Ewolucja to dodatek do gry karcianej pt „Wirus” przeznaczonej dla 2 do 6 graczy powyżej 8 roku życia, w której naszym zadaniem jest zbudować ludzkie ciało, jednocześnie broniąc je przed zainfekowaniem, zniszczeniem lub kradzieżą organów przez naszych przeciwników. Autorami zarówno gry jak i dodatku do niej jest troje Hiszpanów – Domingo Cabrero, Carlos López oraz Santi Santisteban, zaś na naszym rynku ukazały się one dzięki Fabryce Kart Trefl-Kraków.

PUDEŁKO I JEGO ZAWARTOŚĆ

Wewnątrz pudełka znajdziemy:

♥ 35 kart (wliczając dwie dodatkowe, puste), a wśród nich:
organy oraz zmutowane wirusy


♥ terapie, a także szczepionki eksperymentalne


♥ instrukcję do gry

CEL GRY

Po prostu przetrwać! Nie dać się zmutowanym wirusom i skompletować 4 różne, zdrowe organy.

PRZYGOTOWANIE DO GRY

Wirus 2 Ewolucja jest dodatkiem do gry Wirus, zatem aby móc w nią zagrać, należy wpierw wymieszać ze sobą obie talie tworząc z nich jedną, którą – po dokładnym przetasowaniu – kładziemy na stół. Obok ustawiamy dolną część pudełka od gry, która to stanowić będzie Kwarantannę. Ostatnie, co musimy zrobić, to rozdać każdemu z graczy po trzy karty na rękę i już jesteśmy gotowi do gry.

Po skończonej zabawie karty można w łatwy sposób rozdzielić – wystarczy spojrzeć w lewy dolny róg. Jeśli widnieje tam cyfra „2”, wówczas z góry wiadomo, iż karta ta pochodzi z dodatku – „Wirus 2 Ewolucja”.

ROZGRYWKA

Podczas każdej z rund gracze wykonują jedną z dwóch akcji – albo zagrywają jedną z posiadanych przez siebie kart, bądź też odrzucają niepotrzebną im kartę (lub karty) na stos karty odrzuconych. Po zakończeniu rundy gracze dobierają tyle kart ze stosu, aby znów mieć trzy na ręce.

Celem graczy jest zbudowanie ciała z czterech zdrowych organów prędzej, niż uczynią to nasi przeciwnicy. Aby im w tym przeszkodzić, gracze mogą zarażać posiadane przez nich organy wirusami – zarówno zwykłymi, jak i tymi nowymi, zmutowanymi. Oczywiście wirusów można się pozbyć – stosując odpowiednie szczepionki. Należy przy tym jednak pamiętać, iż na zmutowane wirusy skutecznie będą jedynie eksperymentalne szczepionki. Te, znane z podstawowej wersji gry, nie będą miały na nie wpływu. Jeśli jednak nie zdążymy użyć szczepionek i organ zostanie zaatakowany dwukrotnie przez wirusy, zostanie on permanentnie zniszczony.

Zdrowe organy możemy jednak szczepić nim dopadnie je jakiś wirus. Dokładając drugą szczepionkę tego samego koloru (bądź wielokolorową) uodpornimy nasz organ permanentnie, co znaczy, że już żaden wirus – czy to zwykły, czy zmutowany, nie odważy się tknąć go w przyszłości. Co ważne – gdy na zdrowy organ zastosujemy od razu szczepionkę eksperymentalną, będzie on natychmiast uodporniony przed działaniem wirusów.

Najwięcej do całej rozgrywki wprowadzają karty terapii. Można ich użyć zarówno dla własnej korzyści, jak też w celu pokrzyżowania działań naszych przeciwników. Dzięki nim możemy:

 • zagrać dwiema kartami zamiast jedną podczas naszej rundy (karta Nadgodziny)
 • wymienić się z przeciwnikiem na wszystkie karty posiadane na ręce, po czym zagrać jedną z nowo otrzymanych kart (karta Konsultacja)
 • przerwać akcję naszego przeciwnika wymierzoną przeciwko nam anulując efekt użytej przez niego karty (Kombinezon ochronny)
 • usunąć permanentnie z gry jednego z wirusów (zarówno zwykłego bądź zmutowanego), którym zarażony został któryś z posiadanych przez nas organów, przesuwając go do końca rozgrywki do kwarantanny (karta Kwarantanna)

Fajne jest to, iż gra przewiduje dwa dodatkowe warianty. Pierwszy z nich – „Wybuch epidemii” – znacząco przyspiesza grę, w której udział bierze maksymalna liczba graczy. Pozwala on bowiem używać szczepionek eksperymentalnych do natychmiastowego zniszczenia wirusów i przeniesienia ich do Kwarantanny. Drugi z wariantów przewidziany jest dla rozgrywki, w której udział bierze dwóch graczy. Wprowadza on utrudnienie dotyczące warunku zwycięstwa – zamiast czterech zdrowych organów należy skompletować pięć, aby wygrać grę.

Po rozegraniu kilku partii gry, mogę wskazać wam plusy i minusy tej gry ?

PODSUMOWUJĄC – OCENIAJĄC GRĘ „WIRUS 2 EWOLUCJA”
PLUSY MINUSY
 • całkowicie nowe karty, wprowadzające jeszcze większą zabawę (np organ bioniczny liczący się jako dodatkowy organ, którego nie można ani zarazić żadnym wirusem, ani też użyć na nim żadnej ze szczepionek)
 • pod względem graficznym karty wypadają nader przyzwoicie – obrazki umieszczone na nich są kolorowe, czytelne i zabawne (zwłaszcza karty terapii oraz wirusów)
 • instrukcja jest przejrzysta i w pełni zrozumiała
 • stosunkowo proste zasady pozwolą zagrać już 7-8 letnim dzieciom
 • możliwość gry wieloosobowej
 • niedługi czas rozgrywki
 • dynamiczna rozgrywka i regrywalność
 • nowe mechaniki i warianty rozgrywki
 • niewielki format pudełka pozwalający zabrać grę ze sobą (idealna na wakacje! do plecaka jak znalazł)
 • Wirus + Wirus 2 Ewolucja to ciekawy i dobry sposób na zaznajomienie innych z grami karcianymi oraz na przekonanie ich, że może to być interesujący sposób na spędzenie czasu wolnego w gronie rodziny oraz przyjaciół
 • podobnie jak w podstawowej wersji gry, tak i tutaj na górnej części pudełka zabrakło wcięć po bokach na palce ułatwiających jej zdejmowanie – chodzi niestety trochę zbyt ciasno, przez co dziecięcym rączkom może sprawić trudność w otwarciu i dostaniu się do skrywanej we wnętrzu zawartości
 • nie zmieniła się grubość kart – są nieco zbyt cienkie jak na mój gust
 • kart w dodatku mogłoby być więcej za cenę, w której można dostać ten dodatek (jest ona prawie taka sama jak cena podstawowej wersji gry)

Autor: Domingo Cabrero, Carlos Lopez, Santi Santisteban
Ilustracje: David GJ
Tłumaczenie: Sławomir Czuba
Rok wydania: 2019
Producent: Fabryka Kart Trefl – Kraków
Linia: Trefl Joker Line
Oprawa: pudełko kartonowe
Format: 10,5 x 15 x 3,5 cm
Zawartość pudełka: 35 kart / instrukcja
Liczba graczy: od 2 do 6
Wiek graczy: 8+
Czas rozgrywki: ok 20 minut


Grę możecie zakupić na stronie:

a także tutaj:

1Shares