"Wędruj z mapą" – Scot Ritchie [recenzja, 248]

Tytuł oryginalny: Follow That Map: A First Book of Maping Skils
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Wydawnictwo: Debit
Rok wydania: 2011
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
ISBN: 978-83-7167-800-4

Za każdym razem, kiedy wybieram książki dla mojej córki, staram się dobierać je tak, aby nie tylko dostarczały jej rozrywki, ale żeby również uczyły jej praktycznych rzeczy. Tym razem mój wybór padł na książkę, której autorem (a zarazem znanym i cenionym ilustratorem) jest Scot Ritchie. Nosi ona tytuł „Wędruj z mapą”.

Każde dziecko to mały odkrywca i podróżnik. A co jest nam potrzebne, aby móc wybrać się w jakieś nowe interesujące miejsca? Oczywiście mapy! Bez nich ciężko byłoby czasem trafić do celu. Tylko jak nauczyć dziecko posługiwania się mapą, orientacji w terenie? Z pomocą przychodzi książka Scota Ritchie, która łączy naukę z zabawą.

W książce znajdziemy wytłumaczenie, czym właściwie jest mapa, jakie są jej rodzaje  i z jakich elementów się składa. Każdy z tych elementów został również krótko i zwięźle opisany. Prześledzimy historię grupki małych przyjaciół, którzy pewnego dnia wyruszą na poszukiwania zaginionych zwierzątek – pieska Maksa i kotka Rudusia. Wraz z nimi odwiedzimy wiele ciekawych miejsc: miasto, park, zoo, wieś, tajemniczą wyspę, góry, wesołe miasteczko, a nawet kosmos! W każdym z tych miejsc dzieciom pomocą służyć będzie wesoła mapa, dzięki której łatwiej będzie im się poruszać po okolicy. Na każdej z nich zaznaczone zostały najważniejsze miejsca znajdujące się w danym miejscu, które mogą ułatwić orientację w terenie. Oprócz tego dzieci dowiedzą się co nieco o Ziemi, ciałach niebieskich, a nawet o pogodzie. Na samym końcu dziecko znajdzie instrukcję, w jaki sposób może stworzyć własną mapę, np pokoju.

„Wędruj z mapą” to ciekawa propozycja dla młodych podróżników. W prosty sposób, krok po kroku uczy dziecko, do czego służą mapy i w jaki sposób z nich korzystać. Wszystko zostało przedstawione w sposób ciekawy i bardzo zrozumiały już dla najmłodszych czytelników. Sympatyczne kolorowe ilustracje dodatkowo uprzyjemnią dzieciom korzystanie z tej książki. Wierzę, że zainteresuje ona wiele dzieci. Dlatego też zachęcam rodziców, aby zwrócili uwagę na ten tytuł. Warto.

Moja ocena: 5/6
Za książkę dziękuję

0Shares