Recenzja: „Wielkie Kolorowanie. Basia. Gdzie jest Kajetan?” – Zofia Stanecka

Chyba każde dziecko ma jakąś swoją ulubioną książeczkę, (albo nawet całą serię), do której wielokrotnie powraca. W przypadku mojego dziecka są to książeczki z serii o Basi autorstwa Zofii Staneckiej. Każda z nich czytana była wiele razy i mimo tego, że moja córka zna opowiedziane w nich historie na pamięć, to zapytana o to, co dziś wieczorem czytamy, bez zastanowienia sięga po którąś z książeczek o przygodach małej, rezolutnej dziewczynki o imieniu Basia.

Ostatnio jednak sprawiłam memu dziecku prawdziwą niespodziankę. Zamiast kolejnej części o Basi podetknęłam jej pod nos… „Wielkie kolorowanie. Basia. Gdzie jest Kajetan?”.

Na początku książeczki znalazłyśmy wstęp, z którego dowiedziałyśmy się, że oto zaginął zwierzęcy ulubieniec Basi – jej żółw Kajetan. Dziewczynka szukała go dosłownie wszędzie, zaglądała w każdy kącik (przy okazji znajdując różne dawien dawno zapodziane skarby), jednak swojego przyjaciela nie znalazła. Zastanawiając się, gdzie też mógł się on wybrać, doszła do wniosku, że zapewne wybrał się do zoo, aby odwiedzić swoich znajomych. Basia postanawia go odnaleźć. Wpierw rysuje plan zoo, bo wg słów taty prawdziwy harcerz nigdzie nie rusza się bez dobrego planu – bo co by się stało, jakby się zgubił? Następnie rusza w drogę… a nasze dziecko wraz z nią.

Po drodze czeka nas nie tylko zabawa, ale też sporo wyzwań – trzeba bowiem nie raz wykazać się prawdziwą kreatywnością. Odwiedzamy różne zwierzęta, a przy okazji mamy do wykonania wiele ciekawych zadań. Niektóre obrazki należy po prostu pokolorować. Innym razem trzeba coś dorysować – oczka, uszki, wzory na grzbiecie, a nawet całego zwierzaka! Wraz z Basią zaglądamy do norki jednego z mieszkańców zoo, a przy okazji możemy umeblować mu mieszkanko, aby stało się przytulnym kącikiem. Karmimy foczki oraz wiewiórki, ćwierkamy razem z ptaszkami oraz udajemy różne zwierzęta. W którymś momencie Basia się gubi i trzeba pomóc odnaleźć jej drogę. A to tylko przedsmak tego, co znalazło się na kartach tej książeczki.

„Wielkie kolorowanie. Basia. Gdzie jest Kajetan?” to ciekawa i atrakcyjna propozycja dla wszystkich miłośników serii książeczek o przygodach Basi. Ale nie tylko. Spodoba się każdemu dziecku, które lubi kolorować, rysować, kombinować, rozwiązywać zagadki. Książeczka ta nie tylko rozbudza wyobraźnię dziecka, ale też wspomaga u niego rozwój umiejętności manualnych. Duże, wyraźne ilustracje oraz sposób, w jaki zostały wykonane przez ich autorkę panią Mariannę Oklejak, sprawiają, że nie potrzeba wcale tłumaczyć dziecku, co na jakiej stronie należy zrobić – samo łatwo domyśla się, na czym tym razem polega zadanie i robi to bez proszenia o pomoc. Zdecydowanie polecam.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: EGMONT
Rok wydania: 2015
Oprawa: miękka
Ilustracje: Marianna Oklejak
Liczba stron: 64
ISBN: 978-83-281-0540-9

2Shares