Recenzja: „Towarzyski poradnik dla panien bez posagu” – Sophie Irwin

„Najlepszy debiut wśród powieści historycznych 2022 roku!”
„Książka skrzy się humorem i musuje jak szampan, a błyskotliwe słowne pojedynki i zwroty akcji gwarantują prawdziwą rozkosz z lektury!”

Takimi oto hasłami zamieszczonymi na okładce „Towarzyskiego poradnika dla panien bez posagu”, literackiego debiutu Sophie Irwin, skuszono mnie do sięgnięcia po tę powieść. A kiedy dodatkowo natrafiłam na słowa Kate Quinn: „Fanki Bridgertonów będą zarywać noce nad tą uroczą debiutancką powieścią z czasów Regency.”, nie potrzebowałam już większej zachęty, aby zapoznać się z tą historią.

Autorka zabiera czytelników do Anglii z początków XIX wieku, aby u boku Kitty Talbot przeżyli kilkanaście intensywnych tygodni, od których zależeć będzie nie tylko jej przyszłość, ale przede wszystkim los jej czterech młodszych sióstr. Oto bowiem Kitty znalazła się na skraju przepaści i tylko od niej zależeć będzie, jak już niebawem wyglądać będzie ich dalsze życie.

Po śmierci obojga rodziców, pozostawiona bez oszczędności, za to z pokaźnymi długami, o spłatę których coraz głośniej upominają się wierzyciele, Kitty widzi tylko jedno wyjście – musi jak najszybciej znaleźć męża i to bogatego, który będzie w stanie uchronić je przed grożącą im ruiną. A tego najlepiej szukać w Londynie, wśród tamtejszej socjety.

Jest tylko jeden problem… Na jej drodze staje lord Radcliffe, który z miejsca rozpoznaje w niej łowczynię majątków i postanawia, że uczyni wszystko, co będzie konieczne, aby pokrzyżować jej niecne plany. Szybko jednak okazuje się, że trafił swój na swego i żadna ze stron nie zamierza odpuścić wyznaczonego sobie celu. Jaki zatem będzie wynik tego starcia, zwłaszcza gdy przewrotny los postanowi wtrącić swoje własne trzy grosze?

W „Towarzyskim poradniku dla panien bez posagu” nie zabrakło niczego, za co tak bardzo lubię tego typu powieści. Mamy zatem piękne suknie i wystawne bale, na których bawi się śmietanka towarzyska, są wybuchające skandale oraz mezalianse, a także wszechobecne zasady etykiety, którymi bezwzględnie kierują się osoby szlachetnie urodzone. Książka wciąga od samego początku i mimo iż jej zakończenie jest jak najbardziej przewidywalne, absolutnie nie przeszkadza to, aby z zainteresowaniem śledzić losy naszych bohaterów. Z kolei fakt, iż napisana została prostym i wyrazistym językiem sprawia, że całość czyta się w naprawdę ekspresowym tempie.

Bohaterowie są ciekawi i o zróżnicowanych charakterach. Kitty to kobieta kierująca się przede wszystkim dobrem swojej rodziny, nawet gdyby musiała poświęcić dla niej własne szczęście. Cechuje ją jednak cięty język, przez co nie zawsze zwraca na siebie taką uwagę, na jakiej by jej zależało. Jej determinacja jest jasnym dowodem na to, w jak trudnej sytuacji znajdowały się kiedyś kobiety, będące całkowicie zależne od woli mężczyzn, którym podporządkowany był ówczesny świat. Lord Radcliffe z kolei łączy w sobie zarówno rozsądek jak i romantyzm. Przeżycia związane z wojną, w której brał udział, odcisnęły głębokie piętno na jego duszy i charakterze. Nie pozbawiły go jednak poczucia humoru, które niejednokrotnie prowadzi do wielu interesujących sytuacji. Połączenie tych dwojga stanowi iście wybuchową mieszankę, będącą kolejnym wielkim plusem tej powieści.

Jedynym minusem, o którym zmuszona jestem wspomnieć, to samo wydanie książki, a dokładniej rzecz biorąc jakość samej okładki. Na pierwszy rzut oka jest piękna – pozłacane litery oraz kobiece, kwieciste ozdobniki od razu przykuwają do niej uwagę. Niemniej podczas lektury książki napis układający się w tytuł znajdujący się na grzbiecie powieści zaczął się wycierać (co widać na załączonym zdjęciu) i podejrzewam, że gdybym dłużej obcowała z tym tytułem, w miejscu, w którym trzymałam książkę w ręku, zniknąłby całkowicie. Szkoda, gdyż teraz wygląda to naprawdę słabo.

Niemniej rozpoczynając lekturę debiutu Sophie Irwin oczekiwałam przyjemnej i niezobowiązującej historii, przy której miło spędzę czas. I wiecie co? „Towarzyski poradnik dla panien bez posagu” nie zawiódł mnie pod tym względem. Dlatego też ze swojej strony mogę napisać krótko: polecam!

 


Podobało Ci się? Możesz mnie wspierać ?


Tytuł: Towarzystki poradnik dla panien bez posagu
Autor: Sophie Irwin
Tytuł oryginalny: A Lady’s Giude To Fortune-Hunting
Tłumaczenie: Maciej Grabski, Maria Grabska-Ryńska
Wydawnictwo: Książnica
Rok wydania: 13/07/2022
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 368
ISBN: 978-83-271-6222-9

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬


1Shares