Recenzja: „Milcząc jak grób” – Małgorzata Rogala

Nowa seria. Senne miasteczko. Pełnia tajemnic.
W miasteczku Pełnia nic nie jest takie, jakim się wydaje.

Podkomisarz Monika Gniewosz musi zerwać z przeszłością i zmienić otoczenie. Decyduje się więc na przeprowadzkę z Warszawy do sennego miasteczka Pełnia, gdzie życie płynie leniwie, a mieszkańcy wierzą, że nad jeziorem przechadza się duch topielicy. Monika zaczyna pracę w komisariacie i już pierwszego dnia dostaje wezwanie na miejsce zdarzenia – ktoś napadł na młodego mężczyznę. Wkrótce dowiaduje się również o zaginięciu gospodyni pensjonatu. Stopniowo sprawy miasteczka zaczynają wciągać policjantkę niczym niebezpieczne mokradła.

 *opis wydawcy *

Co ciekawe – nieomal przegapiłabym tę książkę! Zaczęłam bowiem czytać „Za cenę śmierci” Małgorzaty Rogali i w pewnym momencie pojawiła się adnotacja, że o wspomnianych przed chwilą wydarzeniach można przeczytać w powieści zatytułowanej „Milcząc jak grób”. Przyznam, że w tym momencie poczułam się zbita z pantałyku, gdyż nie wiedziałam, iż książka ta stanowiła część jakiejś serii. Szybki research i okazało się, że przez pomyłkę sięgnęłam po drugi tom „Pełni tajemnic”… Na całe szczęście na Legimi dostępna była również poprzednia część, zatem nic nie stało na przeszkodzie, by od razu naprawić swój błąd.

Muszę przyznać, że powieść Małgorzaty Rogali wciągnęła mnie bez reszty. Raz – autorka ma bardzo dobry styl, pisze lekko i potrafi zaciekawić czytelnika. Dwa – powieść należy do jednego z moich ulubionych gatunków, jakim jest kryminał. Trzy – samo zakończenie historii, a konkretnie powód dokonanych zbrodni, okazał się być naprawdę zaskakujący i chyba nie spotkałam się dotąd nigdy wcześniej z niczym podobnym.

Co mi się jeszcze spodobało? To, że autorka nie skupia się jedynie na wątku kryminalnym, który nota bene przedstawiła w swym dziele naprawdę dobrze, ale również na życiu osobistym poszczególnych bohaterów. A ci są z krwi i kości, mają swoje wady i zalety, borykają się z demonami z przeszłości i starają jakoś uporządkować swoje życie. Autorka dotyka spraw, o których często woli się nie mówić (m.in. temat przemocy w rodzinie) i które dla wielu osób nadal stanowią temat tabu. Poruszając je na kartach swej powieści zastanawia się wraz z jej bohaterami, gdzie właściwie leży granica między tym, co jest dobre a co złe; akceptowalne społecznie, a co dalekie jest od zdroworozsądkowego myślenia.

Gwarantuję, że biorąc do ręki tę powieść, nie zawiedziecie się. To naprawdę bardzo dobra książka, przy której nie ma mowy o nudzie, gdyż dzieje się sporo, a zwroty akcji bywają doprawdy zaskakujące. Tym bardziej nie mogę doczekać się momentu, w którym sięgnę po kolejną część serii pt.  „Za cenę śmierci”. Liczę na to, że czeka mnie równie satysfakcjonująca literacka przygoda, jak w przypadku „Milcząc jak grób”.


Podobało Ci się? Możesz mnie wspierać ?


Tytuł: Milcząc jak grób
Autor: Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Rok wydania: 2021
Seria/Cykl: Pełnia tajemnic, tom 1
Oprawa: miękka
Liczba stron: 352
ISBN: 9788366657946
Gatunek: kryminał/sensacja

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬


1Shares