Recenzja: „Duma i uprzedzenie” oraz „Emma” – Jane Austen dla młodych dam!

Będąc nastolatką (czyli lata świetlne temu 😉 ) odkryłam fascynujący świat powieści skierowanych przede wszystkim do kobiet, które dziś określa się mianem klasyki literatury angielskiej. Zaczytywałam się w powieściach autorstwa Jane Austen, sióstr Bronte, Elizabeth Gaskell czy Virginii Woolf. Byłam zafascynowana światem, o którym pisywały – pełnym konwenansów, z góry wytyczonymi w społeczeństwie rolami mężczyzn i kobiet – tak odmiennym od tego, w którym obecnie żyjemy, a w którym rozgrywały się napisane przez nie romantyczne i pełne emocji historie, niepozbawione intryg, matrymonialnych planów czy mezaliansów, częstokroć traktujące o nie łatwych międzyludzkich relacjach.

Już wówczas wiedziałam, że jeśli w przyszłości doczekam się córki, będę chciała zapoznać ją z tymi dziełami. Teraz ma ona lat dwanaście, więc na sięgnięcie po oryginalne dzieła prekursorek literatury społeczno-obyczajowych jest jeszcze trochę zbyt mała – mogłaby mieć problemy ze zrozumieniem niektórych kwestii opisywanych w tego typu literaturze, jak też z samym językiem oraz stylem literackim, w jakim zostały one napisane.

Jest jednak pewien sposób, aby nieco oszukać system… Jak? Wystarczy sięgnąć po odpowiednio przygotowane dla młodszego czytelnika dzieła – skrócone i uproszczone, ale zachowujące oryginalne wątki oraz klimat oryginalnych powieści, dostosowane do możliwości językowych dziecka, jak też wzbogacone o ilustracje, których w pierwotnych powieściach nie ma, a tutaj pełniących dodatkowy walor estetyczny oraz przykuwający uwagę dziecka do czytanego tekstu.

Właśnie z taką propozycją przychodzi wydawnictwo Tandem, w którego ofercie znalazł się cykl książek zatytułowany „Klasyka dla dzieci”, a w nim seria „Jane Austen. Dla młodych dam!”. W planie wydawniczym przewidzianych jest siedem tomów książek tej angielskiej pisarki, autorki powieści opisujących życie angielskiej klasy wyższej z początków XIX wieku. Jako pierwsze ukazały się uwielbiana przeze mnie „Duma i uprzedzenie”, a także „Emma”.

Pierwsza z nich to jedna z najgłośniejszych i najbardziej znanych powieści Jane Austen, która nie tylko podbiła serca rzeszy czytelniczek na całym świecie, ale też doczekała się nie jednej ekranizacji. Jej główną bohaterką jest Elizabeth, jedna z pięciorga córek państwa Bennetów, na której drodze pewnego dnia staje przystojny oraz zamożny pan Darcy, przyjaciel ich nowego i czarującego sąsiada – pana Bingley’a. Niestety ich pierwsze spotkanie nie wypada zbyt dobrze – nim kierują głęboko zakorzenione uprzedzenia, z kolei ona unosi się zbytnią dumą. I choć oboje nie są zbyt skorzy do tego, aby dalej ciągnąć tę znajomość, przekorny los ma wobec nich zgoła inne plany sprawiając, że nie tak łatwo będzie im unikać swego towarzystwa. Wkrótce oboje przekonają się, że nie można oceniać drugiego człowieka zbyt pochopnie i że kiedy w grę zaczną wchodzić uczucia, wszystko inne nagle przestanie się liczyć.

Jeśli zaś chodzi o drugą z książek, to jej główną bohaterką jest czarująca i pewna siebie Emma Woodhouse, która od najmłodszych lat uwielbia bawić się w swatkę – chociaż sama nie planuje wyjść za mąż. Wpierw łączyła w pary lalki, a kiedy dorosła – nie zważając na możliwe niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą manipulowanie innymi ludźmi – zabrała się za osoby z jej najbliższego otoczenia. Mając pewne sukcesy na tym polu, postanawia znaleźć męża dla swojej nowej przyjaciółki, Harriet Smith. Pewna siebie zabiera się do dzieła i szybko zaczyna popełniać błąd za błędem. Powoli dociera do niej, że w sprawach dotyczących serca nie da się wszystkiego do końca przewidzieć, a ona sama wcale nie zna się na ludzkich charakterach i pragnieniach tak bardzo, jak jej się dotąd wydawało. Największym jednak zaskoczeniem będzie dla niej to, że dotąd nie rozumiała nawet czego sama pragnie i że miłość potrafi czekać na drugiego człowieka tam, gdzie się jej zupełnie nie spodziewa.

Choć minęło ponad dwieście lat od wydania powieści Jane Austen, nadal pozostają one pod wieloma względami dziełami uniwersalnymi, traktującymi o tematach bliskich kolejnym pokoleniom młodych jak i starszych kobiet, takimi, po które zdecydowanie warto sięgnąć. Rzesze czytelniczek lubi przecież sięgać po historie, w których nie brakuje emocji, dylematów towarzyszących pierwszej miłości, ciekawych bohaterów czy przygody, jaką zawsze jest wyprawa w nieznane. A to wszystko jest właśnie w dziełach Jane Austen. Dlatego też cieszy mnie to, że wydawnictwo Tandem zaczęło wydawać je pod szyldem „Klasyki dla dzieci”, gdyż dzięki temu będą mogły sięgnąć po nie już młodsze dziewczynki – takie, jak moja własna córka, którą z całą pewnością zachęcę do ich przeczytania.

 


Tytuł oryginalny: Jane Austen Children’s Stories: Pride and Prejudice
Tłumaczenie: Emilia Skowrońska
Wydawnictwo: Tandem
Rok wydania: 2021
Cykl: Klasyka dla dzieci
Seria: Jane Austen Dla młodych dam!, tom 1
Oprawa: twarda
Format: 13,5 x 20,5 cm
Ilustracje: Collaborate Agency
Liczba stron: 98
ISBN: 978-83-8233-118-9
Grupa wiekowa: 9+
Tytuł oryginalny: Jane Austen Children’s Stories: Emma
Tłumaczenie: Emilia Skowrońska
Wydawnictwo: Tandem
Rok wydania: 2021
Cykl: Klasyka dla dzieci
Seria: Jane Austen Dla młodych dam!, tom 2
Oprawa: twarda
Format: 13,5 x 20,5 cm
Ilustracje: Collaborate Agency
Liczba stron: 98
ISBN: 978-83-8233-120-2
Grupa wiekowa: 9+

Książki kupisz

„DUMA I UPRZEDZENIE”

„EMMA”

1Shares