Recenzja: „Agatha Christie. Herkules Poirot. Tragedia w trzech aktach” – Frederic Bremaud

Odkąd pamiętam od zawsze chętnie sięgałam po kryminały. Wśród najbardziej cenionych przeze mnie autorów powieści z tego gatunku nie sposób nie wymienić Agathy Christie będącej niekwestionowaną królową tego gatunku literackiego. To ona stworzyła jedne z najbardziej fascynujących sylwetek detektywów w literaturze – Belga Herkulesa Poirot, a także pannę Marple. Ciekawa jednak jestem, jak zareagowałaby autorka, gdyby ktoś powiedział jej, że pewnego dnia jej dzieła zostaną zaadoptowane na komiksy…

Jednym z nich jest album zatytułowany „Tragedia w trzech”, który nakładem wydawnictwa Egmont i w tłumaczeniu Pawła Łapińskiego ukazał się niedawno na naszym rynku. Scenariusz do niego przygotował znany francuski scenarzysta Frederic Bremaud, zaś oprawą graficzną zajął się włoski rysownik Alberto Zanon.

Historia opowiedziana na kartach komiksu zabiera czytelnika do Kruczego Gniazda – okazałej rezydencji należącej do Charlesa Cartwrighta (niegdyś sławnego gwiazdora londyńskich teatrów), gdzie odbywa się pewne przyjęcie, podczas którego jeden z gości niespodziewanie pada martwy. Wszystko wskazuje na to, iż przyczyny jego śmierci są jak najbardziej naturalne. Kiedy jednak kilka miesięcy później, w podobnych okolicznościach, życie traci kolejna osoba, która obecna była na poprzednim przyjęciu, troje jego uczestników postanawia przeprowadzić własne śledztwo w tej sprawie. Wkrótce dołącza do nich słynny, belgijski detektyw – Herkules Poirot. Czy wspólnie uda im się rozwikłać tę zagadkę?

Gdy sięgałam po tę pozycję, zastanawiałam się, czy możliwe jest, aby przenieść blisko 250-stronicową powieść do formy komiksowej. Album liczy sobie przecież zaledwie nieco ponad 60 stron i – jak to w komiksach bywa – większość miejsca zajmują w nim jednak ilustracje. Szybko przekonałam się, iż Fredericowi Bremaudowi się to udało. Historia zachowała swój oryginalny, duszny klimat, zaś rozwiązanie zagadki dotyczącej mordercy na sam koniec – mimo iż w międzyczasie czytelnikowi wydaje się, iż odkrył, kto i dlaczego zabija – i tak okazało się być zgoła inne niż się wydawało.

Wydawać by się mogło, że skoro album ten liczy sobie nieco ponad sześćdziesiąt stron, to jego lektura nie zajmie mi zbyt wiele czasu. Okazało się jednak inaczej, a winę za to ponosi jego oprawa graficzna. Rysunki Alberto Zanona, choć na pierwszy rzut oka wydają się grubo ciosane i o ostrych kreskach, po czasie jawią się jako pełne szczegółów, ekspresji oraz nadające całości niepowtarzalnego charakteru, pasującego do trwającego właśnie śledztwa. Nie raz i nie drugi pochylałam się nad nimi, aby móc uchwycić w pełni wszystko to, co chciał na nich zawrzeć ich autor.

Podsumowując – o ile nie stronicie od kryminalnych historii, a przy tym jesteście miłośnikami twórczości Agathy Christie, komiks autorstwa francuskiego scenarzysty Frederica Bremauda oraz pochodzącego z Włoch rysownika Alberto Zanona powinien przypaść wam do gustu. To ciekawa odskocznia od typowych powieści, a przy tym idealna okazja by móc samemu pobawić się w detektywa próbując rozwiązać zagadkę wraz z Herkulesem Poirot.


Podobało Ci się? Możesz mnie wspierać ?


Tytuł: Tragedia w trzech aktach
Autor: Frederic Mremaud
Na podstawie: Agatha Christie
Tytuł oryginalny: Three Act Tragedy
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2023
Seria/Cykl: Klub Świata Komiksu
Seria/Cykl: Agatha Christie
Oprawa: miękka
Ilustracje: Alberto Zanon
Światło: Fabien Alquier
Liczba stron: 64
ISBN: 978-83-281-5663-0

Opisywany komiks jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść recenzji.
Za książkę dziękuję wydawnictwu Egmont

Pamiętaj: #czytajlegalnie !

Komiks do kupienia ⇒ EGMONT.PL

oraz


1Shares