„Najwyższa góra, najgłębszy ocean” – Kate Baker, Zanna Davidson

Czy waszym dzieciom zdarza się zadawać wam pytania typu: ile mierzy najwyższa góra świata, jak głębokie są oceany, które z kiedykolwiek żyjących stworzeń jest największe i ile lat ma najstarsze drzewo? Jeśli tak to teraz możecie w łatwy sposób zaspokoić ich dziecięcą ciekawość świata! Wystarczy, że sięgniecie po jedną z nowości wydawnictwa Nasza Księgarnia, a mianowicie książkę autorstwa Kate Baker i Zanny Davidson pt „Najwyższa góra, najgłębszy ocean” będącą prawdziwym kompendium wiedzy o rekordach i cudach świata, w której znajdziecie odpowiedzi nie tylko na powyższe pytania, ale i na wiele innych, które tylko przyjdą wam do głowy.

W książce tej zebrano bowiem cały szereg interesujących faktów obejmujących wiele dziedzin tematycznych – m.in astronomię, archeologię, entomologię, dendrologię czy zoologię, które dodatkowo odpowiednio zilustrowano (prace Page Tsou). Dzięki temu książkę tę nie tylko z zainteresowaniem się czyta, ale również z przyjemnością ogląda.

Jednak w książce znajdziecie nie tylko informacje o najróżniejszych rekordach, ale również wiele interesujących ciekawostek. Dowiecie się m.in tego, że język płetwala błękitnego (największego zwierzęcia, jakie żyło kiedykolwiek na naszej planecie) waży tyle co słoń, zaś jego serce jest ciężkie niczym mały samochód. Że chińskie legendy od wieków wspominają o ciekawskim króliku – zwanym Nefrytowym bądź Złotym, który żyje na powierzchni Księżyca i że niegdyś wierzono w to, że ptaki spędzają zimę ukryte w błocie na dnie jezior i stawów. Albo że na Jowiszu występuje przerażający sztorm nazywany Wielką Czerwoną Plamą.

Warto wspomnieć też o tym, że wydawnictwo Nasza Księgarnia dołożyło starań, by w ręce czytelników trafiła książka, która nie tylko zadowoli ich pod względem merytorycznym, ale też estetycznym. Wspomniane prędzej ilustracje oraz twarda oprawa są zdecydowanie jej dużym plusem. Od razu też rzuca się w oczy duży format tej publikacji (270x340mm) – podobny do niedawno wydanej przez NK książki Liliany Fabisińskiej „Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia”.

Taka wielkość książki ma jednak swoje pozytywne, jak i negatywne strony. Za tą pierwszą przemawia łatwość jej przeglądania i to, że wszystkie informacje jak i grafiki otrzymały odpowiednio dużo miejsca, by można je było odpowiednio przedstawić na kolejnych stronicach. Problem stanowić może jednak ustawienie tej książki na półce – zwykłe regały zazwyczaj nie posiadają tak wysoko rozstawionych półek, by można ją było ustawić w pionie, a i z poziomym ułożeniem czasem bywają kłopoty. Jest to jednak tylko moje subiektywne odczucie, które w żadnym wypadku nie ma wpływu na to, że publikację tę – jako całokształt – oceniam naprawdę pozytywnie i zdecydowanie polecam waszej uwadze jako ciekawą propozycję lektury dla waszych dzieci.

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: Highest Mountain, deepest Ocean
Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2018
Oprawa: twarda
Format: 270×340 mm
Ilustracje: Page Tsou
Liczba stron: 40
ISBN: 978-83-10-13323-6
Grupa wiekowa: 10-14 lat

1Shares