„Kobiety i nauka. One zmieniły świat” – Rachel Ignotofsky

„Od kiedy tylko ludzie zaczęli zadawać sobie pytanie o to, czym jest i jak działa nasz świat, mężczyźni i kobiety spoglądali w gwiazdy, zaglądali pod kamienie i patrzyli przez mikroskop w poszukiwaniu odpowiedzi. I chociaż wszyscy odczuwali porównywalny głód wiedzy, kobiety nie zawsze miały takie same możliwości jej zdobywania.”

Trudno uwierzyć, ale jeszcze nie całe sto lat temu inteligentne, pewne siebie i gotowe do łamania zasad kobiety wywoływały szok w społeczeństwie – zwłaszcza w jego męskiej części, która uważała płeć piękną za zwyczajnie głupszą od siebie. A kiedy kobieta na domiar złego założyła spodnie, zamiast powszechnie przyjętej spódnicy… był to już istny skandal!

Na całe szczęście czasy się zmieniły i dziś to, co niegdyś było nie do pomyślenia, nie jest niczym nadzwyczajnym. Niestety kiedyś kobiety musiały walczyć o swoje i wiele ryzykować w imię nauki. I o tym właśnie jest książka autorstwa Rachel Ignotofsky pt „Kobiety i nauka. One zmieniły świat” od wydawnictwa Egmont, w przekładzie Pauliny Błaszczykiewicz. Zebrano w niej historie opowiadające o niektórych kobietach-naukowcach, żyjących od starożytności aż po czasy współczesne, które słysząc „Nie” odpowiadały: „Spróbujcie mnie powstrzymać!”, co doprowadziło do tego, że nie tylko zapisały się na kartach historii, ale też na zawsze odmieniły świat.

„Kreatywność, upór i pasja do odkrywania były najważniejszymi narzędziami, jakimi dysponowały badaczki.”

Chcecie dowiedzieć się, czyja śmierć stała się symbolem nauki, która przeciwstawia się brutalności i ignorancji? Albo kogo lub co w XVII wieku nazywano mianem „diabelskich bestii”? Ciekawi was, o której z kobiet-naukowców mówiono, że swój geniusz zawdzięcza temu, iż uderzył w nią piorun? A domyślacie się, czym zasłużyła się córka Byrona?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie na kartach prezentowanej dziś książki. To doprawdy niesamowita publikacja, pełna ciekawych, inspirujących, a niejednokrotnie też zaskakujących treści, po którą naprawdę warto sięgnąć. 

Jeśli chodzi o samo wydanie książki, to muszę przyznać, że wydawnictwo Egmont po raz kolejny nie zawiodło moich oczekiwań pod tym względem. Książka jest dużego formatu (24,5 x 30,0 cm) i ma twardą, przyjemną w dotyku okładkę, której front zdobią mieniące się srebrem litery. Doprawdy pięknie prezentuje się na pierwszy rzut oka. Jeśli natomiast chodzi o wnętrze książki, to wypada ono równie dobrze. Każdej z zaprezentowanych w niej sylwetek kobiet-naukowców poświęcono dwie strony. Na pierwszej z nich znalazła się duża ilustracja przedstawiająca w przybliżeniu omawianą w danym momencie panią, na drugiej zaś krótka historia jej najważniejszych dokonań. Dodatkowo całość opatrzona została ciekawostkami z jej życia (z dołączonymi do nich mniejszymi grafikami), a także jakimś interesującym, budującym cytatem. Jak to dokładnie wygląda możecie zobaczyć na załączonych poniżej tekstu zdjęciach.

Oprócz powyższego w książce znajdziemy też garść informacji związanych z narzędziami laboratoryjnymi, statystyki dotyczące zatrudnienia kobiet na stanowiskach naukowych, a także oś czasu prezentującą nam najważniejsze momenty w historii i najważniejsze dokonania kobiet w edukacji oraz nauce. Na końcu książki zaś zamieszczony został słowniczek tłumaczący naukowe pojęcia pojawiające się na jej stronicach.

Książkę „Kobiety i nauka. One zmieniły świat” polecam przede wszystkim małym dziewczynkom (powyżej 8 roku życia). Dzięki niej zrozumieją, że bez względu na płeć, kolor skóry czy pochodzenie, każdy z nas może spełnić swe marzenia i osiągnąć wielkie rzeczy. 

Tytuł oryginalny: Women in Science. 50 fearlees pioneers who changed the World
Tłumaczenie: Paulina Błaszczykiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2018
Seria/Cykl: ART Egmont
Oprawa: twarda
Format: 24,5 x 30,0 cm
Ilustracje: Rachel Ignotofsky
Liczba stron: 128
ISBN: 978-83-281-2094-5
Grupa wiekowa: 8+

45Shares