Nie wiem jak Ty, ale ja na widok tych wszystkich smakowicie wyglądających ciast i ciasteczek wołających do mnie z witryn Cukierenek, które znajdują się w moim mieście, bym skusiła się i zakupiła choć jedno z nich, autentycznie zazdroszczę umiejętności tworzenia tak cudownie prezentujących się specjałów, na widok których dosłownie ślinka człowiekowi cieknie. Nie raz wyobrażałam sobie siebie w roli Cukiernika, spod którego rąk wychodzą te wszystkie cuda… Kto wie? Może kiedyś przekonam się, jak to jest 🙂 Tymczasem jednak wraz z moimi bliskimi zabawiłam się w domowych warunkach w Cukierników i Kuchcików 😀 A to wszystko dzięki grze od Trefl Joker Line pt „Gra o tort” 😀 Słyszeliście już o niej?
Pudełko i jego zawartość :)
Muszę przyznać, że pudełko „Gry o tort” jest jednym z najładniejszych opakowań gier z jakimi do tej pory się spotkałam. Ten piękny, smakowicie wyglądający, polany czekoladą i syropem wiśniowym kawałek tortu na froncie skutecznie przyciąga uwagę i sprawia, że ma się ochotę zatopić w nim zęby 😉 Wracając jednak na ziemię… pudełko jest solidnie wykonane, kolorowe i dostarcza najpotrzebniejszych informacji dotyczących samej gry (m.in kto może w nią zagrać i w ile osób można się jednocześnie bawić, jak długo trwa rozgrywka, co zawiera opakowanie), dzięki czemu łatwiej podjąć można decyzję dotyczącą zakupu.
A co znajdziemy w środku?
Zawartość pudełka jest doprawdy różnorodna i bogata 🙂
45 kart Warstw (dwustronne, ten sam kolor tortu – lecz inna polewa)
1 karta Pierwszego Gracza
3 Żetony Akcji
4 karty Cukierników i Kuchcików
1 karta Kierunku
1 karta Okładki
5 kart Dekoracji
8 kart Pomocy
instrukcja
przepisy
Wszystkie znajdujące się w pudełku rodzaje kart choć są stosunkowo cienkie, to jednak zostały lekko usztywnione, co daje nadzieję na to, że przetrwają trochę dłużej niż kilka rozgrywek 🙂 Najbardziej trwałym elementem gry są Żetony Akcji – zostały one bowiem wykonane z naprawdę grubego i bardzo sztywnego kartonika (?).
Cel gry
Zadaniem gracza jest upieczenie tak wielu ciast, jak to tylko możliwe – na pięć różnych okazji: na wesele, urodziny, dla zakochanych, na święta oraz Halloween. Zwycięży ten gracz, któremu uda się zgromadzić najwięcej punktów za swoje ciasta.
GRA O TORT wiele twarzy ma...
„Gra o tort” przewiduje cztery możliwe warianty gry. Dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w grze, a także dla dzieci powstała opcja „Kuchcika”. Jeśli już ogarniamy zasady i mamy wypracowaną strategię gry, możemy wziąć udział w rozgrywce zwanej „Mistrzem Kuchni”, bądź też w „Pojedynku Cukierników” – z tym że ten ostatni przeznaczony jest tylko dla dwóch graczy. Ostatnim i chyba najbardziej emocjonującym wariantem gry jest „Pieczenie Zespołowe”, które pozwoli graczom zasmakować zwycięstwa drużynowego. Od tego, na który z wariantów gry się zdecydujemy, zależeć będzie to, z jakich kart i w jakich opcjach korzystać będziemy podczas gry. Nie będę tu jednak rozpisywała się na temat każdego z nich. Szczegółowe informacje na ich temat zawarto bowiem w dołączonej, dość obszernej instrukcji, która w obrazowy i w miarę czytelny sposób tłumaczy wszelkie niuanse gry.
A jak mniej więcej przebiega gra?
Na początku oczywiście dokładnie tasujemy karty Warstw. Następnie każdy z graczy (w zależności od wybranego wariantu gry) wybiera dla siebie kartę Cukiernika…
… bądź Cukiernika i Kuchcika…
po czym kładzie ją na stole wybranym obrazkiem do góry. Wszyscy otrzymują odpowiednią do wybranego wariantu gry kartę Pomocy:
albo dla Cukiernika
albo też dla Kuchcika
Nim rozpoczniemy właściwą grę, przygotować musimy jeszcze Książkę Dekoracji złożoną z 5 kart Dekoracji oraz Okładki, a obok niej położyć kremem do góry Kartę Kierunku. Do czego w ogóle służy Książka Dekoracji? Pozwala nam ona, po spełnieniu odpowiednich warunków (szczegóły w instrukcji), dołożyć do naszego tortu dodatkową – czwartą warstwę, a tym samym zyskać większą ilość punktów za cały tort 🙂 Wspomnę jeszcze, iż wszystkie te karty są dwustronne – z jednej strony kart Dekoracji i Kierunku mamy krem śmietankowy, z drugiej czekoladowy, zaś na rewersie Okładki znajduje się wisienka z fragmentami czekolady.
Gdy w zabawie udział biorą cztery osoby, wówczas otrzymują one po 3 karty Warstw. Jeśli zaś graczy jest trzech – po 4 karty Warstw. Resztę kart odkładamy na środek stołu. Podczas rozgrywki otrzymane karty Warstw należy trzymać w taki sposób w ręku, aby widzieć tylko tę ich stronę, która widoczna była podczas rozdawania kart. Nie zaglądamy na drugą stronę! Ma ona być widoczna jedynie dla naszych przeciwników.
Ustalamy kto zaczyna grę. Osoba ta bierze kartę Pierwszego Gracza, a także 3 Żetony Akcji (drewniane łyżki), którymi będzie za chwilę płacić za swoje ruchy podczas danej tury gry. W każdej z rund budujemy torty, czyli układamy przed sobą karty Warstw rozpoczynając od pierwszej (największej), a kończąc na trzeciej (najmniejszej). Możemy przy tym zagrywać własnymi kartami lub… podbierać je od przeciwników (!!), jeśli widzimy w ich rękach (dlatego też druga strona kart miała być widoczna dla reszty graczy, a nie tego, co trzyma je w ręku) coś, co może się nam w danym momencie przydać. Ważne jest to, by układać różne torty – nie mogą się powtarzać i nie mogą składać się z pomieszanych kolorystycznie i smakowo (polewa) fragmentów tortów. Jednocześnie możemy układać trzy różne rodzaje tortów, przy czym ilość tę możemy zwiększyć do czterech, jeśli zdecydujemy się użyć karty Kuchcika. Gdyby podczas rundy okazało się, że ani my, ani nasi przeciwnicy nie posiadają kart, którymi moglibyśmy zagrać w danej rundzie, wówczas – za odpowiednią opłatą – możemy zdecydować się na odwrócenie swojej karty bądź karty przeciwnika, by dać sobie szansę na znalezienie czegoś, dzięki czemu moglibyśmy przybliżyć się do wygranej. Gdy skończą się nam Żetony Akcji, kończy się nasza tura. Dobieramy wówczas karty Warstw do ręki tak, by mieć ich tyle, co na samym początku rozgrywki. Żetony Akcji bierze kolejny gracz i wykonuje swoje ruchy. Cała gra kończy się z chwilą, w której na stole w odłożonych na samym początku rozgrywki stosiku kart Warstw nie będzie już ani jednej z nich.
Zobaczcie tylko, jak pięknie prezentują się gotowe ciasta :D
PODSUMOWUJĄC – OCENIAJĄC „GRĘ O TORT” | |
PLUSY GRY | MINUSY GRY |
|
|
Autor gry: Paul Guingnard
Ilustracje: Le Joueur Masque
Rok wydania: 2017
Producent: Fabryka Kart Trefl – Kraków
Linia: Trefl Joker Line
Oprawa: pudełko kartonowe
Format: 14,0 x 21,0 x 4,0 cm
Zawartość pudełka: 45 kart Warstw /
1 karta Pierwszego Gracza / 3 Żetony Akcji / 4 karty Cukierników i Kuchników / 1 karta Kierunku / 1 karta Okładki / 5 kart Dekoracji / 8 kart Pomocy / instrukcja / przepisy
Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: 8+
Czas rozgrywki: ok 20 minut
Grę możecie kupić na stronie: