„Chmury” – rodzinna gra na refleks i wyobraźnię

Czy jako dzieci kładliście się na trawie, spoglądaliście w niebo i próbowaliście odgadnąć, jakie zwierzęta czy też przedmioty przedstawiły widniejące na nim chmury? Ja bardzo lubiłam bawić się w ten sposób. Zresztą do dziś to robię – z moim własnym dzieckiem 🙂 Czasem skojarzenia same przychodzą do głowy. Innym razem trzeba nieco bardziej wysilić naszą wyobraźnię, by móc powiedzieć, co też przypominać może dana chmura. A wiecie, co w tym jest najfajniejsze? Fakt, że każdy z nas postrzega świat nieco inaczej, a więc coś, co dla mnie może być np króliczkiem, dla mojego dziecka wydawać się może zupełnie innym zwierzaczkiem 🙂 Śmiechu jest wówczas co nie miara, bo każda z nas próbuje przekonać tę drugą do swoich racji 🙂

Czemu o tym wszystkim wspominam? Nie bez powodu bynajmniej 🙂 Ostatnimi czasy bowiem w ofercie Fabryki Kart Trefl – Kraków, w linii Trefl Joker Line, pojawiła się gra pt „Chmury” autorstwa Eugeniego Castaniego, w której zadaniem graczy jest dokładnie to samo, o czym pisałam powyżej – tj odgadywanie kształtów, gdy spogląda się na chmury 🙂

Za każdym razem, gdy nowa gra trafia w moje ręce, oceniam jej walory estetyczne – wygląd samego pudełka, jak i znajdujących się wewnątrz niego elementów. Zatem przyjrzyjmy się im bliżej ?

PUDEŁKO I JEGO ZAWARTOŚĆ

Wewnątrz pudełka znajdziemy:

♦ 80 kart przedmiotów (40 fioletowych, 40 zielonych)


♦ 20 kart punktów


♦ 16 chmur


♦ 1 klepsydrę
♦ instrukcję do gry

Chmury mieszczą się w niedużym kartonowym pudełku – wielkością podobnym do opakowań takich gier jak np „Owce na manowce” czy „Gra o tort”. Jest ono solidne wykonane, zaś jego oprawa graficzna nawiązuje do tematyki ukrytej w jego wnętrzu gry. Nie zabrakło też na nim najważniejszych informacji, a więc m.in tego, co znajdziemy w środku, dla kogo przeznaczona jest ta gra, ilu graczy może wziąć w niej udział, czy też jak długi jest czas samej rozgrywki. Elementy gry wykonane zostały starannie i nie ma do czego się tu przyczepić.

CEL GRY

Celem graczy jest zdobycie jak największej ilości punktów w trakcie trwania rozgrywki.

PRZYGOTOWANIE DO GRY

Przygotowanie gry jest bardzo proste. Wystarczy, że na stole (podłodze) postawicie klepsydrę, obok niej położycie karty punktów, dalej potasowane oraz ułożone w stos karty przedmiotów (oczywiście obrazkami do dołu), a także wszystkie chmury i już w zasadzie jesteście gotowi do gry.

ROZGRYWKA

Na początku swojej tury każdy z graczy pierwsze co robi, to odwraca klepsydrę. Następnie bierze ze stosu jedną kartę przedmiotu i próbuje utworzyć widniejącą na niej rzecz za pomocą chmurek. Co ważne – nie może on w tym czasie w ogóle się odzywać! Jeśli wyda z siebie choć jeden dźwięk, automatycznie kończy się jego tura.

Zadaniem pozostałych graczy jest odgadnięcie, jaki to przedmiot. Mogą to oczywiście robić na głos – gracz, który będzie miał rację, zatrzymuje dla siebie kartę odgadniętego przez siebie przedmiotu. Jeśli piasek w klepsydrze nie przesypał się do końca, rozgrywający turę gracz pobiera kolejną kartę przedmiotu ze stosu, a reszta uczestników zabawy ponownie stara się odgadnąć, co też za przedmiot on przed nimi ułożył za pomocą chmurek. Gdy skończy się piasek w klepsydrze – a na to potrzeba dokładnie minuty czasu, tura dobiega końca, a gracze podliczają swoje punkty – otrzymując po jednym za każdy odgadnięty przedmiot (otrzymuje je również gracz układający chmurki – za każdy dobrze przedstawiony przez siebie przedmiot, którzy odgadli pozostali uczestnicy zabawy). Cała rozgrywka toczy się dopóty, dopóki każdy z graczy biorących w niej udział nie rozegra swojej tury do końca.

W Chmury – wg informacji zamieszczonej na opakowaniu – grać można już od 6 roku życia. Moim zdaniem pułap ten można spokojnie obniżyć, zwłaszcza że przewidziano tu opcję rozgrywki na dwa warianty – łatwiejszy i trudniejszy. Jeśli zdecydujemy się na ten pierwszy, wówczas podczas rozgrywki wykorzystywane będą jedynie zielone karty przedmiotów. Jest to o tyle ważne, iż przedstawione na nich przedmioty są nieskomplikowane i stosunkowo łatwe do ułożenia (np parasol, ołówek, piłka, motylek) – dzięki czemu właśnie młodsze dziecko nie powinno mieć większych problemów z ich ułożeniem za pomocą chmurek. Kiedy jednak do gry wkroczą karty fioletowe… wówczas trzeba już nieco bardziej wysilić szare komórki 😀 Tu już bowiem nie będzie tak łatwo przedstawić za pomocą chmurek jakiś przedmiot. Bo jak na czas ułożyć ośmiornicę, wieszak na ubrania, aparat fotograficzny czy np helikopter? 🙂

Chmury to naprawdę bardzo prosta i przede wszystkim przyjemna gra, która sprawdzi się zarówno w gronie rodzinnym, wśród przyjaciół, jak też na jakiejś imprezie, by w ciekawy sposób rozruszać towarzystwo 🙂 Rozegrałam wiele partii, a moje przemyślenia na temat w/w tytułu zebrałam poniżej w postaci plusów i minusów.


PODSUMOWUJĄC – OCENIAJĄC GRĘ „CHMURY”
PLUSY MINUSY
  • atrakcyjny wygląd zarówno pudełka, jak i elementów gry
  • czytelna, prosta instrukcja
  • banalnie wręcz proste zasady – dzięki czemu w grę mogą zagrać małe dzieci, nawet młodsze niż 6-letnie
  • dwa warianty gry – łatwiejszy i trudniejszy
  • możliwość rozgrywki wieloosobowej
  • dynamiczna i szybka rozgrywka
  • ćwiczy refleks oraz wyobraźnię
  • brak negatywnych interakcji
  • nieodpowiednia dla osób unikających gier na czas

Autor gry: Eugeni Castano
Ilustracje: ArtSun Maciej Czaplicki
Tłumaczenie: Sławomir Czuba
Rok wydania: 2019
Producent: Fabryka Kart Trefl – Kraków
Linia: Trefl Joker Line
Oprawa: pudełko kartonowe
Format: 14 x 21 x 3,8 cm
Zawartość pudełka: 80 kart przedmiotów / 20 kart punktów
1 klepsydra / 16 chmur / instrukcja
Liczba graczy: 3-6
Wiek graczy: 6+
Czas rozgrywki: ok 15 min57Shares