„Zły Król” – Holly Black

„Moja władza nad królem to jak balansowanie na ostrzu noża, coś prawie niemożliwego i prawdopodobnie niebezpiecznego. Jednak nie mogę tej władzy się wyrzec. Straciłabym wtedy zupełnie wszystko.”

Minęło pięć miesięcy od dnia, w którym Jude Duarte, starając się ocalić swego młodszego braciszka przed grożącym mu niebezpieczeństwem, zrealizowała swój przebiegły plan i osadziła na królewskim tronie tego, przez którego jej życie ostatnimi czasy przypominało koszmar – Cardana, najmłodszego spośród synów brutalnie zamordowanego Najwyższego Króla Elfów – Eldreda. Jest on jednak związany przysięgą posłuszeństwa, która nakazuje mu przez rok i jeden dzień wypełniać wszelkie rozkazy, które wyda mu Jude, dzięki czemu to ona a nie on sprawuje prawdziwą władzę w królestwie Elfhame.

„Rzekomo jestem najbardziej zaufaną doradczynią króla Cardana, odgrywam więc tę rolę, aby nie wyszło na jaw, kim jestem naprawdę – szarą eminencją pociągającą za sznurki.”

Jednak zdobycie władzy to jedno. Utrzymanie jej zaś… nie jest już takie proste. Wymaga bowiem od Jude wiele wysiłku oraz sprytu, zwłaszcza że zewsząd otoczona jest przez tych, którzy tylko czekają na sposobność, by móc pozbyć się Cardana. Zresztą i on sam w najmniejszym stopniu nie zamierza jej niczego ułatwiać. Wręcz przeciwnie – staje się powodem kolejnych problemów spędzających jej sen z powiek.

„Choć słucha moich rozkazów, niemal na każdym kroku stawia opór i rzuca mi wyzwanie. Jest w tym znakomity.”

Czy śmiertelna dziewczyna będzie w stanie dalej panować nad magiczną krainą i jej przerażającymi mieszkańcami? Zwłaszcza w obliczu nowego, śmiertelnego zagrożenia nadciągającego nad Elfhame ze strony tych, którzy od wieków pozostawali w sojuszu z królestwem?

Zakończenie „Okrutnego księcia”, będącego początkiem trylogii „The Folk of the Air” autorstwa Holly Black, pozostawiło czytelnika w niemałym szoku i z mnóstwem pytań cisnących się na usta. „Zły Król” na całe szczęście przynosi upragnione odpowiedzi, odkrywając kolejne karty dotyczące losów poszczególnych bohaterów historii oraz zdradzając wiele interesujących faktów z ich przeszłości, zarazem jednak znów porzucając go w momencie największego cliffhangera, jakiego w tym momencie mogła poczynić autorka, przez który doprawdy ciężko będzie wytrzymać do premiery ostatniej części tejże trylogii. A ta przewidziana jest… dopiero na przyszły rok!

Lektura tego tomu udowadnia, iż Holly Black ma wiele asów w rękawie, zaś jej wyobraźnia jest niewyczerpanym źródłem, do którego chętnie sięga. Intrygi, tajemnice, pojedynki, skrytobójstwa, nieoczekiwane zdrady, wybuchające płomienne namiętności… Wszystko te elementy sprawiają, iż doprawdy ciężko jest się oderwać od tej książki, kiedy już wzięło się ją do ręki. Do tego fakt, iż autorka ma nadzwyczaj lekkie pióro, sprawia, że całość czysta się z niekłamaną przyjemnością i… stanowczo zbyt szybko!

Jeśli chodzi o samych bohaterów, to przyznać muszę, iż potrafią mocno zaskakiwać – i to raz za razem. Wydaje się nam, iż jesteśmy w stanie przewidzieć ich kolejne ruchy, zrozumieć ich motywację podczas dokonywanych przez nich decyzji, a tymczasem okazuje się, iż tak naprawdę sromotnie się myliliśmy co do nich. Wszystko zdaje się być tu bowiem ułudą i do końca nie można w nic wierzyć. Przyjaciele stać się mogą najgorszymi wrogami, zaś ci, których byśmy o to nie posądzili, wyciągną do nas pomocną dłoń.

Jeśli jesteście fanami twórczości Holly Black, bądź też po prostu czujecie niedosyt opowieści, w której elfy odgrywają znaczącą rolę, sięgnijcie po tę trylogię. Myślę, że się nie zawiedziecie. Mnie „Zły Król” ostatecznie do niej przekonał, bowiem w „Okrutnym księciu” nie do końca odpowiadało mi to, w jakim kierunku zmierzała przemiana głównej bohaterki. Tym razem jednak wszystko zagrało jak należy, dzięki czemu z niecierpliwością wyczekiwać będę informacji o premierze ostatniej części całej tej historii, która nosi dość znamienny tytuł „The Queen of Nothing”…

Tytuł oryginalny: The Wicked King
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Wydawnictwo: Jaguar
Rok wydania: 2019
Seria/Cykl: The Folk of the Air, tom 2
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 392
ISBN: 978-83-7686-764-9


72Shares