Angielski Kurs dla wiecznie początkujących – poziom A1-B1

Początek nowego roku ma to do siebie, że wielu z nas robi różnego rodzaju postanowienia, które chciałby zrealizować w najbliższych miesiącach. Wśród nich bardzo często występuje nauka języka obcego. Teraz mnie posłuchajcie i odpowiedzcie na pytanie – czy należycie do tych, którzy raz-drugi-trzeci, a może i więcej, zabierali się za naukę angielskiego, obiecywali sobie, że teraz na pewno się uda, że dacie radę, po czym po kilku dniach, a może tygodniach odpuszczaliście? Jeśli tak, to Angielski Kurs dla wiecznie początkujących będzie dla was idealną pozycją!

Za nie całe 70 zł otrzymujecie wypasiony pakiet, w którym znajdziecie: ponad dwustu-stronicowy podręcznik, 7 płyt CD audio oraz program komputerowy na osobnej płycie.

Podręcznik podzielony został na siedem części odpowiadającym kolejnym „tygodniom”. Specjalnie piszę w cudzysłowiu. Na opakowaniu znalazło się bowiem dość chwytliwe hasło „Opanuj angielski w 7 tygodni!”. Dla osób, które uczyły się tego języka prędzej i chciałyby po prostu powtórzyć materiał, jest to jak najbardziej możliwe. Jednakże dla kogoś, kto nigdy dotąd nie miał do czynienia z angielskim i zaczyna dosłownie od podstaw, czas na opanowanie zawartego w podręczniku materiału odpowiednio się wydłuży – w zależności od możliwości przyswajania przez nas wiedzy.

W każdym z „tygodni” pierwsze sześć lekcji zawiera słownictwo oraz zwroty (w tym kolokacje i wyrażenia idiomatyczne) związane z danym tematem. Oprócz tego znajdziecie lekcje poświęcone najważniejszym zagadnieniom gramatycznym, a także teksty, dialogi i ciekawostki dotyczące życia Brytyjczyków, ich codzienności, kultury i różnorodnych problemów. Angielskie zwroty zostały w nich odpowiednio wyróżnione, a ich tłumaczenie szybko można odnaleźć w zamieszczonych pod lub obok tekstów słowniczkach.

Każdy z „tygodni” kończy się testem, który pozwala nam sprawdzić, na ile udało nam się przyswoić wiedzę z danego „tygodnia”.

Jednak to nie wszystko! Pod koniec książki znajdziemy bowiem tabele z czasownikami nieregularnymi, czasami, stroną bierną, czasownikami frazowymi i idiomami, a także słowniczek ze słowami i zwrotami charakterystycznymi dla codziennego języka mieszkańców Wysp Brytyjskich.

Na 7 płytach CD audio, które znajdziecie w pudełku, znalazło się aż 350 minut nagrań native speakerów! Jedna płyta odpowiada jednemu „tygodniowi”. Wszystkie słowa i zwroty czytane są bardzo wyraźnie i po każdym z nich następuje stosownie długa przerwa pozwalająca nam samodzielnie powtórzyć to, co przed chwilą usłyszeliśmy.

Do zestawu dołączona została płyta pozwalająca nam zainstalować na naszym komputerze specjalny program – Vocabulary Trainer. Pracując z nim należy jednak pamiętać o jednym – że należy traktować go jako uzupełnienie nauki z Audio Kursem, utrwalenie i powtórzenie materiału z nagrań audio – przy czym zawartość materiału w programie nieznacznie od nich odbiega treścią. W praktyce oznacza to, iż nie znajdziemy w nim ćwiczeń na dialogach, w słówkach zaś uznawana jest tylko jedna poprawna odpowiedź (program nie akceptuje synonimów).

A jakie w ogóle ćwiczenia mamy do dyspozycji? Trzeba przyznać, iż wybór jest szeroki. Mamy bowiem:

  • Wybór: czyli wybieramy właściwe tłumaczenie słówka widocznego na ekranie spośród czterech propozycji
  • Wpisywanie: czyli wpisujemy w wyznaczonym miejscu polskie tłumaczenie danego wyrazu/zwrotu, przy czym fajne jest to, iż nawiasach zamieszczona jest podpowiedź, z ilu liter ma on się składać
  • Dyktando: słyszymy lektora, czytającego nam obce słowo lub zwrot, a naszym zadaniem jest poprawne wpisanie go w wyznaczonym miejscu
  • Tabele do uzupełniania: to ćwieczenie sprawdza naszą znajomość trzech form czasownika nieregularnego
  • Zdania – wybór odpowiedzi: spośró podanych w ćwiczeniu bądź w materiale słówek bądź zwrotów należy wybrać odpowiednie i uzupełnić widoczne na ekranie zdanie
  • Teksty – uzupełnianie tekstów ze słuchu: uzupełniamy tu samodzielnie luki w transkrypcji tekstów lub dialogów na podstawie nagrania
  • Memory: tej formy ćwiczenia chyba nie muszę nikomu przedstawiać 🙂
  • Test weryfikujący: pozwala nam sprawdzić znajomość słownictwa z danej grupy tematycznej

Muszę przyznać, że zestaw ten miło mnie zaskoczył. Jest przemyślany i dopracowany. I co najważniejsze – nie drogi! Bo cóż to jest nie całe 70 zł (cena pudełkowa) za tak bogaty i kompleksowy zestaw materiałów do nauki języka obcego? Bez dwóch zdań wart jest wydanej na niego każdej złotówki. Zdecydowanie polecam!

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Edgard
Rok wydania: 2016
W zestawie: książka + 8 płyt
Liczba stron: 238
ISBN: 978-83-7788-811-7

2Shares