„Amelka Kieł i Bal Barbarzyńców” – Laura Ellen Anderson

Witajcie w Nokturnii – niezwykłej krainie, w której mieszkańcy zajadają ze smakiem Panierowane Strupy i Ucięte Palce na patykach popijając je świeżo wyciśniętym sokiem spod pachy, młodzież uczęszcza do Akademii Katakumb, zaś wolny czas spędza się oglądając „Trumienne Rewolucje” bądź też rozgrywając mecze w gałę oczną.

To właśnie tutaj mieszka Amelka Kieł – główna bohaterka serii książek dla dzieci autorstwa Laury Ellen Anderson, będącej równocześnie jej ilustratorką. Amelka jest małą wampirzycą, która uwielbia bawić się ze swoimi wiernymi przyjaciółmi – Florką Kudłacz (rzadko spotykanym gatunkiem yeti)], synem samej Śmierci, Kostkiem Ponurakiem, a także Dyńką, swym ukochanym zwierzątkiem.

Nokturnia żyje przygotowaniami do Balu Barbarzyńców – dorocznego i najważniejszego wydarzenia towarzyskiego od pokoleń organizowanego przez rodzinę Kłów, na którym pojawiają się najbardziej upiorne i najstraszniejsze osobistości z całego miasta. Jednak dla Amelki jest on prawdziwą udręką, gdyż poza nią nie uczestniczą w nim żadne dzieci, przez co strasznie się na nim nudzi.

W tym roku jednak ma się to zmienić! Nieoczekiwanie bowiem rodzice wampirki otrzymują wiadomość, z której wynika, iż na Balu pojawi się sam król Vladimir wraz ze swoim synem, księciem Tadżinem. Jest to o tyle niezwykłe, iż obojga od wielu już lat nie widziano w Nokturnii…

Wkrótce Amelka i jej przyjaciele odkryją, jakiż to sekret przez cały ten czas skrywała królewska rodzina i przekonają się, że nie wszystko to, w co dotąd wierzyli, jest zgodne z prawdą…

„Amelka Kieł i Bal Barbarzyńców” to książka, która z jednej strony jest pełna obrzydliwości i najróżniejszych dziwactw, z drugiej zaś nie brak jej humoru i niezwykłego klimatu. Mimo tego, iż jej bohaterami są stworzenia nocy, w żadnym wypadku nie jest straszna. Wręcz przeciwnie – to mądra i pouczająca pozycja, którą warto przeczytać wspólnie z dzieckiem. Nie tylko podkreśla wartość przyjaźni i lojalności, ale przede wszystkim uzmysławia, jak istotne dla każdego z nas są rodzinne więzi oraz to, by być akceptowanym przez otoczenie takim, jakim jest się w istocie.

Sama historia to jednak nie wszystko. Na uwagę zasługują także ilustracje będące dziełem autorki. Choć utrzymane są one w odcieniach czerni i bieli, w takim nieco gotyckim stylu, przyciągają wzrok i bardzo dobrze współgrają z czytanym tekstem oddając wszelkie emocje towarzyszące bohaterom oraz pobudzając wyobraźnię. Zresztą i okładka robi pozytywne wrażenie – zwłaszcza boki okładki oraz podtytuł mieniące się na złoto.

Mojej córce historia opowiedziana na kartach „Amelki Kieł i Balu Barbarzyńców” bardzo się spodobała. Po skończonej lekturze stwierdziła, że musi mieć całą serię przygód wampirki oraz jej przyjaciół. Dla mnie – jako mamy – to najlepszy dowód na to, że jest to godna uwagi pozycja, gdyż moje dziecko jest bardzo wybredne jeśli chodzi o dobór lektur. A tutaj? Miłość od pierwszego wejrzenia 😀 Dlatego też gorąco polecam wam pierwszy tom serii przygód Amelki Kieł 🙂 Myślę, że spodoba się waszym dzieciom 🙂

Tytuł oryginalny: Amelia Fang and the Barbaric Ball
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2018
Seria/Cykl: Amelia Kieł, tom 1
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 12,3 x 19,7 cm
Ilustracje: Laura Ellen Anderson
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-08-06568-6
Grupa wiekowa: 8+

1Shares