„321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” – Mathilda Masters

Wchodząc do księgarni w poszukiwaniu czegoś nowego dla mojego dziecka, dosłownie dostaję oczopląsu od wysypu różnorodnych, kolorowych tytułów, które wołają do mnie z półek, bym spojrzała na nie przychylniejszym okiem i zabrała ze sobą do domu. Niestety musiałabym chyba pójść z torbami, aby móc sobie na wszystkie te kuszące pozycje pozwolić; a poza tym wpierw musiałabym przeprowadzić się do większego mieszkania, by móc je wszystkie u siebie pomieścić 😉

Na całe szczęście z morza książkowych dobroci nauczyłam się wyławiać te najciekawsze, najbardziej godne uwagi, które wiem, że spodobają się nie tylko mojemu dziecku, ale i w pełni usatysfakcjonują mnie, jako rodzica. Jedną z takich publikacji jest wydana niedawno nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia książka autorstwa Mathildy Masters, w tłumaczeniu Alicji Oczko, pt „321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat”.

Pierwsze, co rzuca się w oczy po wzięciu książki do ręki, to jej luksusowe wydanie. Książka jest w twardej, przykuwającej wzrok i przemawiającej do wyobraźni oprawie, i liczy sobie nie całe 300 stron. Wydrukowana została ona na papierze Lux Cream 90g/m2 wol. 1,8 , czyli takim, który dzięki swemu odcieniowi nie męczy oczu podczas lektury. Strony zostały zszyte, a nie sklejone, co dodatkowo gwarantuje trwałość tej publikacji i stanowi o dbałości wydawnictwa o zadowolenie swoich klientów. Wnętrze zdobią niewyszukane, aczkolwiek interesujące grafiki, będące dziełem Louize Perdieus, które bardzo dobrze współgrają z czytanym tekstem.

Mathilda Masters jest podróżniczką i odkrywczynią. Odwiedza różne kraje na całym świecie, w każdym ucząc się czegoś nowego na temat m.in ludzi, zwierząt, ptaków, roślin, historii czy języków. Część swej bogatej wiedzy, w postaci interesujących i częstokroć zaskakujących faktów oraz ciekawostek, zebrała w książce, o której dziś mowa.

Całość podzielona została na 12 tematycznych części. I tak mamy tu: 1) Wszystkie zwierzęta małe i duże / 2) Twoje wspaniałe ciało / 3) Sport jest (przeważnie) zdrowy / 4) Ludzie sławni i osławieni / 5) W podróż przez historię / 6) Nasza wspaniała planeta Ziemia / 7) W podróży po świecie / 8) Cudowny świat nauki / 9) O słowach i języku / 10) Wszystko, co rośnie i kwitnie / 11) Palce lizać! / 12) Do gwiazd i jeszcze dalej. Jak widać zakres wiedzy zebranej w tej książce jest doprawdy szeroki! Znaleźć tu można ciekawostki z dziedziny biologii, geografii, historii, sportu, kulinariów i wielu, wielu innych. Mówiąc krótko – jest to prawdziwe kompendium informacji na każdy temat. A do tego jakże ciekawe!

Bo czy wiedzieliście, że łosie są prawie ślepe? Albo że świnie są tak inteligentne, że mogłyby z powodzeniem grać w gry komputerowe? I czy ktoś z was słyszał o Bobby’m, najwierniejszym psie, który przez czternaście (!!!) lat czuwał aż do śmierci przy grobie swego zmarłego pana? A to zaledwie czubek góry lodowej tego, co znajdziecie na kartach tej książki! Dzięki niej dowiecie się m.in tego, dlaczego będąc w Indiach należy uważać na to, kiedy używa się lewej ręki; czemu żyrafa ma niebieski język; skąd się wzięła lalka Barbie; dlaczego niegdyś było 10 a nie 12 miesięcy w kalendarzu i w którym miejscu na świecie za zakupy płaci się monetami, na których widnieją… postaci z filmów Disneya.

Jak widzicie warto mieć tę książkę na półce we własnym domu. Niesamowicie jest przewracać kolejne stronice i natrafiać na informacje, o których do tej pory nie miało się pojęcia. Dlatego też gorąco polecam ją waszej uwadze. Niby skierowana jest ona do dzieci, jednakże moim zdaniem odbiorcą mogą być czytelnicy w każdym wieku. Wszak w każdym z nas drzemie duch odkrywcy i żądza wiedzy. Ta książka będzie więc jak znalazł, aby zaspokoić ten apetyt i usatysfakcjonować nawet najbardziej wybrednego i wymagającego czytelnika.

Tytuł oryginalny: 321 superslimme dingen die je moet weten voor je 13 wordt
Tłumaczenie: Alicja Oczko
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Oprawa: twarda
Ilustracje: Louize Pedieus
Liczba stron: 288, strony szyte
Papier: Lux Cream 90g/m2 wol. 1,8
ISBN: 978-83-10-13296-3


1Shares