„Zamki z piasku” -> rodzinna gra nie tylko na plażę

Któż z nas będąc dzieckiem choć raz nie budował zamków z piasku będąc na plaży? Sama, odkąd zostałam mamą, nie raz zabierałam moją córkę na plażę, by mogła pobawić się nad wodą i korzystać z uroków lata.

Ta cudowna, ciepła i pełna słońca pora roku nie trwa jednak zbyt długo, a i nie zawsze jednak pogoda dopisuje na tyle, by móc wybrać się na plażę i oddać piaskowym szaleństwom dzierżąc dumnie w rękach łopatki, foremki i wiaderka.

Cóż zatem począć? Jak na dłużej zatrzymać promienie słońca i wspomnienie o lecie? Otóż jest na to sposób i zaraz się nim z wami podzielę! Wystarczy sięgnąć po grę od Fabryki Trefl Joker – Kraków pt „Zamki z piasku” autorstwa Andrew Harmana, do której cudowne, pełne ciepła i słońca ilustracje wykonali Natalia i Bartłomiej Kordowscy, aby na powrót poczuć się tak, jakby znów było się na plaży 🙂

PUDEŁKO I JEGO ZAWARTOŚĆ

Wewnątrz pudełka znajdziemy:

♦ 132 karty, a wśród nich:

Karty kraba (27 szt), mewy (27 szt) i wiaderka (27 szt)

Karty ataku kraba (10 szt), mewy (10 szt) i wiaderka (10 szt)

Karty bonusowe (zawartości – 9 szt, kształtu – 9 szt, Największego zamku – 1 szt, Najwyższej wieży – 1 szt) oraz kartę Wielkiej Fali (1 szt)

♦ kolorową i czytelną instrukcję

CEL GRY

Wybudować na plaży jak największą liczbę zamków, nim pojawi się kolejna Wielka Fala, która przerwie grę. Ale uwaga! Jest jeden haczyk… Zamki muszą być ukończone, bowiem tylko za takie gracze otrzymają punkty.

PRZYGOTOWANIE DO GRY

Karty: kraba, mewy, wiaderka, wszystkie związane z atakiem, a także Wielkiej Fali tworzą tzw główną talię. Wpierw jednak należy ją odpowiednio przygotować. W tym celu na początku odkładamy na bok kartę Wielkiej Fali i w zależności od tego, ilu graczy bierze udział w grze, odkładamy nadmiar kart do pudełka (gdy będzie ich 2 lub 3, wówczas musimy się pozbyć wszystkich kart oznaczonych w górnym lewym rogu symbolem bursztynka oraz po 4 karty ataku kraba, mewy oraz wiaderka). Z pozostałych kart tworzymy główną talię, którą następnie dokładnie tasujemy. Każdy z graczy otrzymuje po 3 karty i tyleż samo – odkrytych – kładziemy na środku stołu, by utworzyć z nich tzw strefę Plaży, z której podczas rozgrywki gracze będą mogli pobierać karty na rękę. Z pozostałych kart tworzymy stos dobierania.

Jeżeli w grze udział bierze 1,2 lub 3 graczy, wówczas kartę Wielkiej Fali wtasowujemy pomiędzy 5 kart znajdujących się u spodu stosu dobierania. W przypadku gry 4-5 osobowej, Wielką Falę wtasować należy pomiędzy 10 spodnich kart ze stosu.

Na koniec rozkładamy na stole karty bonusowe. Największy zamek oraz Najwyższą wieżę kładziemy na środku tak, aby każdy z graczy dokładnie widział obie karty. Pozostałe karty dzielimy na dwa stosy – zawartości oraz kształtu. Z pierwszego z nich wykładamy jedną odkrytą kartę na stół, a pozostałe kładziemy zakryte obok, z drugiego zaś dwie i resztę odkładamy z boku.

przykładowe rozłożenie przy wariancie dwuosobowym

ROZGRYWKA

Każdy gracz podczas swojej tury zagrywa jedną kartą, aby wykonać jedną akcję. Może zdecydować się na budowanie zamku z piasku, zaatakowanie innego gracza, bądź też wymianę karty. Każda z akcji została bardzo dokładnie i czytelnie opisana w dołączonej do gry instrukcji. W skrócie można opisać je tak:

  • Budowanie zamku z piasku polega na tym, iż wykładamy na stół karty i budujemy własne piaskowe budowle. Za każdym razem, w zależności od tego, jakie karty będziemy posiadać na ręce, możemy rozpoczynać budowę nowego zamku, bądź też rozbudowywać prędzej już postawiony. Służą nam do tego karty kraba, wiaderka oraz mewy. Każdy gracz może budować wiele zamków, jednak nie może ich ze sobą łączyć. Ważne jest też to, aby każda dobudowywana część zamku łączyła się z nim murem, tworząc jedną całość.

Po skończeniu budowy gracz sprawdza, czy udało mu się zdobyć jakieś bonusy (patrząc na odkryte na stole karty bonusowe), a po ich przyznaniu zbiera karty tworzące zamek w celu zaznaczenia zdobytych przez siebie punktów.

  • Atakowanie graczy pozwala nam przechwycić od naszych przeciwników wyłożone przez niego karty zamku (poza tymi, które przerwałyby jego ciągłość), bądź też przeprowadzić kontratak (zagrać przeciwko innej karcie ataku przez niego uprzednio użytej) i jeśli ten się powiedzie, zdobyć kartę ataku przeciwnika, a tym samym dodatkowe punkty na koniec gry.
  • Wymiana karty daje graczowi możliwość podmiany wybranej karty z ręki na jedną z odkrytych kart znajdujących się w strefie Plaży bądź też na wierzchnią kartę ze stosu. Po dobraniu karty tura gracza kończy się.

Na koniec swojej tury każdy gracz uzupełnia karty w ręku z powrotem do trzech. W tym celu może dobrać je ze strefy Plaży bądź bezpośrednio ze stosu talii głównej. Jeśli zdecyduje się na pierwszą opcję, wówczas musi uzupełnić strefę Plaży kartami ze stosu talii głównej tak, by ponownie znalazły się w niej trzy karty nim kolejny gracz rozpocznie swoją turę.

KARTY BONUSOWE

  • Bonus za zawartość (karty widoczne na zdjęciu w górnym rzędzie) – gracz ma prawo zebrać kartę, gdy w jego ukończonym zamku znajdować się będzie określona przez nią liczba elementów – np 3 mewy, 5 krabów itd
  • Bonus za kształt (karta na zdjęciu w dolnym rzędzie po lewej)- podobnie jak wyżej gracz ma prawo zebrać kartę, gdy ukończony przez niego zamek będzie dokładnie takiego samego kształtu jak ten widniejący na karcie
  • Największy zamek – (karta na zdjęciu w dolnym rzędzie po środku) gracz może zebrać tę kartę ze stołu z chwilą, w której ukończony przez niego zamek składa się z co najmniej 7 elementów. Jeśli nasz przeciwnik ukończy swój zamek i będzie on składał się z większej ilości elementów niż nasz, wówczas będzie mógł on odebrać nam kartę Najwyższego zamku. Nie można odebrać jej tylko takiemu graczowi, który od razu – jako pierwszy – ułoży zamek składający się z 10 elementów.
  • Najwyższa wieża (karta na zdjęciu w dolnym rzędzie po prawej)- aby zdobyć tę kartę, należy ukończyć zamek, w którym co najmniej 3 karty położone są jedna na drugiej (np. 1 krab i 2 mewy; 3 mewy; itd). Jeśli któremuś z graczy uda się ukończyć zamek z wyższą wieżą, wówczas ma prawo odebrać nam tę kartę.

Zakończenie gry zwiastuje nadejście Wielkiej Fali. Gdy któryś z graczy podczas swojej tury wyciągnie ze stosu talii głównej tę kartę, następuje ostatnia runda. Pozostali gracze rozgrywają swoje tury (już bez dobierania kart po ich skończeniu) i gdy kolejka wraca do gracza, który natrafił na kartę Wielkiej Fali, następuje koniec gry. Gracze liczą zebrane punkty – bonusowe widoczne są w muszelkach, zaś za pozostałe karty – zamku oraz ataku – otrzymuje się po jednym punkcie.

Rozgrywka wygląda nieco inaczej w przypadku wariantu gry dla 2 graczy oraz w wariancie solo. Tu coś zostanie dołożone, tam zabrane… Zmianie ulega też nieco sama mechanika gry. Zapewnić was jednak mogę , iż oba te warianty są bardzo emocjonujące!

Po rozegraniu kilku partii gry, mogę wskazać wam plusy i minusy „Zamków z piasku” ?

PODSUMOWUJĄC – OCENIAJĄC GRĘ „ZAMKI Z PIASKU”
PLUSY MINUSY
  • gra jest lekka, przyjemna, o prostych do zrozumienia zasadach
  • piękna, słoneczna kolorystyka elementów gry, a także dobra jakość ich wykonania (karty nie są cienkie, są to nieco grubsze kwadratowe kartoniki, które zdecydowanie będą bardziej trwałe)
  • czytelna instrukcja – dobrze zilustrowane zostały poszczególne etapy gry czy możliwe do zagrania akcje
  • ćwiczenie umiejętności strategicznego myślenia oraz planowania – zwłaszcza w wariancie dwuosobowym, w którym czasem trzeba nieźle pokombinować, aby móc wyjść na swoje
  • grywalność i regrywalność – nie sposób jest się znudzić tym tytułem 🙂 sama zaś rozgrywka jest bardzo emocjonująca przez negatywne interakcje pozwalające nam uprzykrzać życie naszym przeciwnikom
  • możliwość gry zarówno solo – co jest stosunkowo rzadkie w tego typu grach, jak i w wariancie wieloosobowym
  • idealna pozycja dla osób lubiących układanki 🙂
  • dla mnie ich nie ma 🙂 absolutnie wszystko spodobało się w tej grze zarówno mnie, jak i moim bliskim – a graliśmy wiele razy i z pewnością jeszcze nie jeden raz sięgniemy po tę grę 🙂

Autor: Andrew Harman
Tłumaczenie: Sławomir Czuba
Ilustracje: Natalia i Bartłomiej Kordowscy
Rok wydania: 2019
Producent: Fabryka Kart Trefl – Kraków
Linia: Trefl Joker Line
Oprawa: pudełko kartonowe
Format: 14 x 21 x 3,8 cm
Zawartość pudełka: 132 karty / instrukcja
Liczba graczy: 1-5
Wiek graczy: 6+
Czas rozgrywki: ok 30 minut


Grę możecie zakupić na stronie:

a także tutaj:

1Shares