TOP 10 – Najlepsze książki pierwszej połowy 2017 roku

RECENZJA

Najsłynniejsza powieści płaszcza i szpady.
Akcja powieści osadzona jest w pierwszej połowie VII wieku we Francji i Anglii.
Francją rządzi młodociany Ludwik XIII, ale faktycznym władcą jest ambitny kardynał Richelieu. Osiemnastoletni Gaskończyk d’Artagnan opuszcza rodzinny dom, by wstąpić do elitarnej formacji muszkieterów królewskich. Na pożegnanie otrzymuje od matki przepis na maść leczącą wszystkie rany, zaś od ojca szpadę, list polecający do kapitana muszkieterów de Tréville’a, a także polecenie, żeby pojedynkować się z każdym, kto go obrazi. W przydrożnej karczmie zaczepia człowieka, który naśmiewa się z jego konia. Nieznajomy nie chce jednak walczyć i wysyła swoich ludzi, którzy biją d’Artagnana i łamią mu szpadę ojca. Tajemniczy człowiek kradnie list polecający do kapitana, a na drodze chłopaka pojawia się równie tajemnicza Milady… Porywczy D’Artagnan przybywa do Paryża, oczywiście wkrótce popada w kłopoty, ale zyskuje przyjaźń – Atosa, Portosa i Aramisa.

I co myślicie? Czytaliście już którąś z powyższych książek? I jak wyglądałoby wasze TOP 10 najlepszych książek spośród tych, które udało się wam przeczytać w pierwszej połowie 2017 roku? ?

PS. Jeśli liczyliście po drodze tytuły, to zapewne wyszło wam, że moja Złota Dziesiątka liczy sobie… jedenaście pozycji 😉 Pozwoliłam sobie na małe oszustwo i już tłumaczę, dlaczego tak się stało. Otóż na liście pojawiły się dwie części Sagi rodu Poldarków autorstwa Winstona Grahama, obie świetne, więc żadnej z nich pominąć nie mogłam. Ale! Jako że są ze sobą nierozerwalnie związane historią, potraktowałam je jako jedną pozycję na liście i stąd dołożyłam do Złotej Dziesiątki dodatkowy tytuł. No, to teraz już wszystko jasne 🙂

2Shares