„Tajemniczy czarny kot. Legendy i przesądy” – Nathalie Semenuik

„Niech mówią o mnie, dobrze czy źle,
najważniejsze, żeby mówili.
Oto, co powiedziałby nasz kot,
gdyby umiał mówić”

 

Takimi oto słowy, cytując Leona Zitrone, wita czytelników Nathalie Semenuik, której publikacja zatytułowana „Tajemniczy czarny kot. Legendy i przesądy” , pod szyldem wydawnictwa Alma-Press i w przekładzie Joanny Stachowiak,  w tym roku trafiła do naszych księgarń.

Książka ta, jak łatwo można się domyślić po jej tytule, poświęcona została w całości czarnym kotom – ich niebywale burzliwej historii, a także legendom oraz przesądom, które krążyły i nadal krążą na ich temat, głęboko zakorzenione w zbiorowej świadomości. Od starożytności do współczesności – Nathalie Semenuik przemierza czas i przestrzeń, odwiedzając różne zakątki świata, przyglądając się dawnym oraz teraźniejszym wierzeniom, aby pokazać swym czytelnikom, że życie czarnych kotów nie zawsze było łatwe i przyjemne.

Lektura książki pozwala więc zobaczyć dwie strony kociej historii – zarówno tę dobrą, jak też tę złą. Dla jednych czarne koty były zwierzętami tajemniczymi i niezależnymi, ujmującymi i fascynującymi, przez wielu po prostu uwielbianymi, niejednokrotnie też będącymi źródłem natchnienia dla wszelkiego rodzaju artystów. Inni widzieli w nich odbicie szatana, przyczynę swych niepowodzeń, symbol wszystkiego co złe i nieczyste – dlatego też bestialsko je tępiono, dopuszczając się prawdziwie okrutnych czynów – m.in grzebania żywcem, rozczłonkowywania, wieszania, palenia czy zrzucania z wierzchołków wież.  

Biorąc do ręki tę książkę, czytelnik szybko przekonuje się, że choć jest ona stosunkowo niewielkich rozmiarów (17,7 x 12,5 cm) to jednakże skrywa w sobie całe bogactwo wiedzy na temat czarnych kotów. Z kolei fakt, iż cały tekst wzbogacony został o przykuwające wzrok grafiki, zdjęcia oraz różnego rodzaju reprodukcje, czyni z tej pozycji książkę nie tylko pięknie wydaną, ale przede wszystkim godną uwagi czytelnika.

O czarnym kocie powstało tyle opowieści, że sami siebie pytamy, czy to człowiek ma tak bujną wyobraźnię, czy też czarny kot rzeczywiście ma nadprzyrodzone moce…

Jednakże aby móc je poznać, a następnie samemu spróbować znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy wpierw sięgnąć po „Tajemniczego czarnego kota” Nathalie Semenuik – do czego też wam gorąco zachęcam. Dla kociarzy – pozycja obowiązkowa!

 

Tytuł oryginalny: Mysterieux Chat Noir – Symboles & Superstitions
Tłumaczenie: Joanna Stachowiak
Wydawnictwo: Alma-Press
Rok wydania: 2018
Oprawa: twarda z gąbką, foliowana
Format: 17,7 x 12,5 cm
Fotografie: autor zbiorowy
Dodatki: złota tasiemka
Liczba stron: 142
ISBN: 978-83-7020-707-6


0Shares