Recenzja: „Lucja Słotka. Tom1. Mężczyzna, który zjadł orzeszki” – Marta Guzowska, Leszek Talko

Powieściowy serial kryminalny? Czemu nie! Marta Guzowska oraz Leszek Talko udowadniają, iż możliwe jest rozpisanie przygód ich głównej bohaterki – błyskotliwej detektywki Lucji Słotkiej, brawurowo rozwiązującej kryminalne zagadki – na odcinki. I teraz właśnie zapraszają czytelników do przeczytania pierwszego z nich zatytułowanego „Mężczyzna, który zjadł orzeszki.”

Wraz z główną bohaterką trafiamy do Dumy Warmii – luksusowej posiadłości należącej do producenta telewizyjnego Tadeusza Walentego, aby nie tylko zająć się przygotowaniami do obchodów sześćdziesiątych urodzin pana domu, ale przede wszystkim zapobiec nadciągającej katastrofie z powodu zaproszenia na nie gości, którzy niespecjalnie za sobą przepadają. Lucja – będąca zawodową Home Disaster Manager (kierownik ds. katastrof domowych) – wierzy, iż bezproblemowo da radę sprostać powierzonym jej zadaniom.

Sprawa jednak komplikuje się z chwilą, w której Walenty pada martwy i nagle okazuje się, że dosłownie każda z obecnych w domu osób miała nie tylko sposobność, ale przede wszystkim motyw, aby pozbawić go życia. I jak w takiej sytuacji znaleźć winnego? Lucja rusza do rozwiązania zagadki!

Książka ta jest doprawdy króciutka, gdyż liczy sobie raptem nieco ponad 140 stron. Do tego wydana została w formacie pozwalającym dosłownie włożyć ją do torebki czy kieszeni spodni (10,7 x 15,8 cm) i przyznam, że gdy trafiła w me ręce, jej mikroskopijny rozmiar wpierw mnie z lekka zszokował a za chwilę rozbawił. Jeśli zaś chodzi o zamieszczoną na jej kartach historię, to ta okazała się być całkiem sprawnie napisaną, do tego nie pozbawioną humoru, przez co połknęłam ją dosłownie na raz i w ostatecznym rozrachunku stwierdziłam, że całkiem przyjemnie spędziłam czas z tą książką.

Śledząc poczynania głównej bohaterki, przez cały czas miałam przed oczami Agnieszkę Dygant odgrywającą swego czasu główną rolę w serialu telewizyjnym zatytułowanym „Niania” – z jej manierą mówienia i sposobem bycia. Zresztą nic w tym dziwnego, gdyż właśnie ta pani czyta książkę w jej wersji audio, którą znaleźć można w serwisie Audioteka, jak też stała się chyba pierwowzorem dla projektantki jej okładki, Magdy Danaj.

Zatem jeśli ktoś z was ma ochotę na komedię kryminalną, w której przewija się istna plejada zabawnych postaci, niech sięgnie po pierwszy tom przygód Lucji Słotkiej. Kolejny odcinek już za miesiąc!

 


Podobało Ci się? Możesz mnie wspierać 😄


Tytuł: Mężczyzna, który zjadł orzeszki
Autor: Marta Guzowska, Leszek Talko
Wydawnictwo: Wielka Litera
Rok wydania: lipiec 2022
Seria/Cykl: Lucja Słotka, tom 1
Oprawa: miękka
Format: 10,7 x 15,8 cm
Liczba stron: 144
ISBN: 9788380327900
Gatunek: kryminał/komedia

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬
1Shares